Sivu 1/1

Racham ja gobelinit?

Lähetetty: Pe 01.09.2006 19:04
Kirjoittaja samppuliini
Kysyisin, että jos alkaisin keräämään tuota rackhamia ja siinä yhteydessä noita Gobelins of No-da-kareja,niin mistä niitä saisi?Kenties esim. sääntökirjan Fanatic tapahtuman niillä miniatyyri messuilta vai mikä onkaan.Goblinithan ovat lukemani mukaan jakautuneet 3 ryhmään mutantit,tavis gobbot ja ninjat ja olisin kai keräämässä noita ninjoja, vai sisältyykö niihin noi goblins ashigarukset?Sillä ovat aivan sairaan hienoja!Mitä muuten noihin ninja gobboihin kuuluu?Niin ja mitä noille kannattaisi hankkia...mitkä käyttökelpoisia yksiköitä?

Lähetetty: Pe 01.09.2006 19:11
Kirjoittaja Lassek
Suomessa figuja ja kirjoja toimittaa verkkoliike sotataito.com jolla on monesti myös tiski miniatyyritapahtumissa. Pk-seudulta lähtee melkein kuukausittain yhteistilaus suoraan Rackhamin omaan verkkokauppaan, sellaiseen voi tulla mukaan jos uutuuksia halajaa.

Goblineista, oikeaa asiantuntijaa odotellessa...

Ninjagobbot eli ehkä oikeammin itämaiset gobbot ovat Ûraken-klaania, joihin kuuluu pääosa gobbolinjan figuista. Ninjat ja ashigarut muun muassa. Samuratit, bushit, monet sankarit jne.

Ashigaru-loota (edit: siis warstaff-loota... hyh häpeän...)on kohtuullisen hyvä aloitusvalinta, bushit ja ninjatkaan eivät ole pahaksi. Dai-bakemono tai pari kelpaa tuomaan lyöntivoimaa. Jokin nimetty heppu eli joku sankari "kuuluu" myös olla porukassa mukana.


Muuten, http://www.konfrontaatio.net on se paikka käydä jos Confrontation kiinnostaa.

Lähetetty: Pe 01.09.2006 19:23
Kirjoittaja Matti N
Mitä tämä nyt oikein on?!

Ei tämä mene nyt lainkaan tämän maailman sääntöjen mukaisesti. Ei Riihimäellä yksinkertaisesti voi olla ketään alternative figupeleistä kiinnostunutta!

Johan nyt jotakin sanon minä. Tätä menoa ehkä virallinen Sotavasara GT:kin tulisi joskus järjestettyä *. Maailmanloppu se taitaa olla tulossa :roll:



Mut ihan hyvä, kyllähän minultakin noita Rackhamin örkkejä löytyy monta sataa pongoa. Vielä kun ne saisi maaleihin.

* No ei tule.

Lähetetty: Pe 01.09.2006 20:10
Kirjoittaja Tas
Hitto, ylläpitäjä pitää offtopiccia... Turha painaa "ilmoita ylläpidolle" napuskaa. ;)

Konfronetin lisäksi muita hyödyllisiä sivuja tulee vielä tässä:

Voidgamersin gobbo-osasto. löytyy niin korttien kuvat kuin statitkin. Satunnaisia virheitä luukuunottamatta mainio.

Rackscan , kuten myös. rackscan on vaan enemmän keskittynyt kortteihin, joista suuri osa on valitettavasti ranskaksi

EDIT:
Tätä menoa ehkä virallinen Sotavasara GT:kin tulisi joskus järjestettyä
hyvä idea!

Lähetetty: Pe 01.09.2006 21:52
Kirjoittaja Day
Vielä alkuperäiseen viestiin vastatakseni: vaikka goblineilla(kin) on eri ryhmittymiä, voit toki käyttää kaikkia sekaisin. Ainoastaan jonkin erityisen klaanikortin käyttäminen voi rajoittaa joukkotyyppejäsi jotenkin.

Lähetetty: Pe 01.09.2006 22:19
Kirjoittaja samppuliini
Pitääpi se 55€ säästää ja ostaa rulebookki ja boksi noita perus gobboja miniatyyripeli messuilta tai sotataidosta...

Lähetetty: La 02.09.2006 11:21
Kirjoittaja Hammerheart
samppuliini kirjoitti:Pitääpi se 55€ säästää ja ostaa rulebookki ja boksi noita perus gobboja miniatyyripeli messuilta tai sotataidosta...
Ihan pikaisesti suositellen, niin ehdotan, että ostat mieluummin Warstaff-boksin ensimmäiseksi hankinnaksi. Siinä tulee siis kolme eliitti-goblinia (hädintuskin siis peruskauran tasoa muiden armeijoiden silmissä), lippu, muusikko ja keveistä kevein sankari. Nuo lippu, muusikko ja sankari muodostavat pelissä Warstaffin, joka antaa rohkeutta ympäröiville Goblineille. Mikä on todella hyvä idea, koska muuten Gobot ovat aikamoisia pelkureita. Se on siis lähes välttämätön poppoossa kuin poppoossa, eli oikein hyvä aloituspaikka.

Perus-Ashigarujakin voi toki ottaa massaa tuomaan, mutta ilmankin pärjää ja en katso niitä niin välttämättömäksi hankinnaksi kuin tuota Warstaff-boksia.

Uraken-Gobeliineihin tosiaan kuuluvat kaikki nuo itämaiset Goblinit, mutta halutessaan eri linjoja voi yhdistellä ja sekoittaa mielensä mukaan. Tosin vahvemman teeman toki saa käyttämällä vain noita itämaisia sällejä.

Lähetetty: La 02.09.2006 11:47
Kirjoittaja Lassek
Voi saatava - warstaff-boksi siis piti minunkin sanomani...

Lähetetty: La 02.09.2006 11:58
Kirjoittaja samppuliini
Ajattelin jotain tälläistä:
Ashigaru goblins
warstaff
ströhm noble knight Ovatko hyviä?Ainakin hienoja =)
samuraita
sharp shooterseja
Bazuka
Bushi
Hoosu Vzo

Jotain tollaista ajattelin en kyllä ole ihan varma noista pisteistä...?