AoD petomaagilla?
Lähetetty: Ti 05.09.2006 14:37
Eli tahtoisin varmistuksen tähän asiaan: Kai Isopetomaagi voi käyttää Armour of Damnationia?
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Yllättävää, armour on ollut olemassa jo ennen petokirjaa.Juha89 kirjoitti:Ei saa vissiinkään, koska Armourin tiedoissa ei sanota että shamaanit vosi käyttää AoD:tä
Kyllä se on pedoille magic armour, eli ei saa sitäkään.-Danger_Area- kirjoitti:mutta saa tavallisen kaaosarmorin koska se ei ole maaginen tavara eikä myöskään estä taikomista.
Saapas, koska itemin kohdalla lukee may be given to Bray- Shamans. Tätä ei AoD kohdalla lueNazreg Moonsinger kirjoitti:Kyllä se on pedoille magic armour, eli ei saa sitäkään.-Danger_Area- kirjoitti:mutta saa tavallisen kaaosarmorin koska se ei ole maaginen tavara eikä myöskään estä taikomista.
No olisit heti sanonut. -_-" Magic armour se on silti pedoille.Juha89 kirjoitti:Saapas, koska itemin kohdalla lukee may be given to Bray- Shamans. Tätä ei AoD kohdalla lueNazreg Moonsinger kirjoitti:Kyllä se on pedoille magic armour, eli ei saa sitäkään.-Danger_Area- kirjoitti:mutta saa tavallisen kaaosarmorin koska se ei ole maaginen tavara eikä myöskään estä taikomista.
Niin? Siltikin ainoa chaos armour jonka petoshamaanit saavat on taikaesine nimeltä Chaos armour, koska kyseisen esineen kuvauksessa näin lukee. Petoshamaanit eivät saa Armour of Damnationia, koska eivät saa ottaa magic armouria ellei esineen kuvauksessa toisin mainita. AoD:n kuvauksessa ei ole vastaavaa mainintaa, pelkkä counts as chaos armour ei riitä.Viiksivallu kirjoitti:AoD on chaos armour, jota velhot voivat pitää ja taikoa samalla.
Miksi?jullevi kirjoitti:pelkkä counts as chaos armour ei riitä.Viiksivallu kirjoitti:AoD on chaos armour, jota velhot voivat pitää ja taikoa samalla.
Taikaesine nimeltä Chaos armour (10pts) on ainoa poikkeus tähän sääntöön, koska esineen kuvauksessa erikseen mainitaan, että sen voi antaa petoshamaanille. HoC-kirjan haarniskojen counts as chaos armour ei todellakaan viittaa BoC-kirjasta löytyvään samannimiseen taikaesineeseen.Ei saa ottaa AoD:ia, koska petokirjassa lukee selvästi että "May choose magic items from Common and Chaos Magic Items blaa blaa EXCEPT magic armour".
Jos Himanen kuuntelee minua, niin ei saa käyttää.Grollix kirjoitti:Mitäs riihimäen tuomarit (kuka ikinä se nyt onkaan) sanoo asiasta? Siellähän sitä pitäs käyttää.