Sivu 1/1

saveista? úúberit neuvokaa :D

Lähetetty: La 16.09.2006 17:22
Kirjoittaja LitskuMies
mikä on paras armour/scaly scin save? isoin vai pienin ja missä välissä se armour/scaly scin save testataan?ekana ws-testi sit strengthVStoughness ja sitkö vasta se armour save vai missä järjestyksessä?

:D niin noboja kysymyksiä et hävettää... :D

ja sit sama kysymys ward saveen? mut toimiiko ward save taikomiseen ja ampumiseen?


lisää kysymyksiä tulossa ... erilaisia

Lähetetty: La 16.09.2006 17:39
Kirjoittaja Ratovaari
Katsohan ihan sieltä sääntökirjasta, uuden edikan kirjaa ei viellä ole joten en ala sanomaan sivua.

Scaly Skin on normaali Armour Save, jonka saa yhdistää panssariin ja kilpeen. Armour Save, eli pelastusheitto, heitetään lopussa, wardi sen jälkeen. Pienin on paras, ja Armour Save voi mennä miinuksen puolelle.

Lähetetty: La 16.09.2006 17:41
Kirjoittaja LitskuMies
on mulla se uus sääntökirja nenän edessä nytkin mut ku ei älyy... :D joten voisitteko neuvoa ja tarkemmin tuo järjestys asia kiitos

Lähetetty: La 16.09.2006 17:48
Kirjoittaja Half-breed
Save on sitä parempi mitä pienempi se on, joten 2+ on parempi, kuin 4+.
Hetki jolloin save pitää ottaa ja missä järjestyksessä asiat menevät löytyy sääntökirjasta.
Wardin taas saa silloin, kun wardin antavassa esineessä lukee. Eli jos esine sanoo, että saat 4+ wardin, niin saat wardin aina, jos taas esine sanoo, että saat 4+ wardin vain ampumista vastaan, niin sitten saat wardin vain ampumista vastaan. Muista myös, etä jotkin harvat asiat (Taiat, maagiset aseet.) eivät anna ottaa wardia.

Lähetetty: La 16.09.2006 17:48
Kirjoittaja Kraztog
Ensin WS vs WS, sitten S vs T ja ja jos woundaus onnistuu---> Armour save ja jos AS epäonnistuu---> Ward save.

Lähetetty: La 16.09.2006 17:51
Kirjoittaja LitskuMies
tosi paljon kiitoksia!!!!! nyt tiedämme kavereittemme kanssa enemmän säännöistä ja jatkamme pelaamista :D

Lähetetty: La 16.09.2006 17:55
Kirjoittaja Ratovaari
Kraztog kirjoitti:Ensin WS vs WS, sitten S vs T ja ja jos woundaus onnistuu---> Armour save ja jos AS epäonnistuu---> Ward save.
Ja kun Ward Save epäonnistuu niin se on menoa sit.

Lähetetty: La 16.09.2006 20:22
Kirjoittaja Pannukakku
Ratovaari kirjoitti:
Kraztog kirjoitti:Ensin WS vs WS, sitten S vs T ja ja jos woundaus onnistuu---> Armour save ja jos AS epäonnistuu---> Ward save.
Ja kun Ward Save epäonnistuu niin se on menoa sit.
Paitsi jos on regeneraatio.

Sori, oli pakko.

Lähetetty: La 16.09.2006 20:57
Kirjoittaja LitskuMies
eli? regeneraatio?

Lähetetty: La 16.09.2006 21:03
Kirjoittaja Rune
No niin, nyt sekoititte jo nyypän pään... Tämä vika noissa 'sori, oli pakko' heitoissa on. Ei ole pakko vaikeuttaa asiaa entisestään jos tietää aloittelijan vain menevän sekaisin.
LitskuMies kirjoitti:eli? regeneraatio?
Erikoissääntö, jonka selitys löytyy Isosta Punaisesta Kirjasta. Esimerkiksi peikot regeneroituvat, eli haavat sulkeutuvat kohta auettuaan ja raajat kasvavat takaisin paikoilleen. Regeneraation voi saada myös muutamilla taikaesineillä eri armeijoissa.

edit\\ Kannatta käyttää sitä 'muokkaa' namiskaa siellä oman viestin laidassa, jotta voit editoida viestiäsi jos jäi jotain vielä sanomatta. Ai, niin, joo, ja tervetuloa harrastuksen pariin. ;)

Lähetetty: La 16.09.2006 21:12
Kirjoittaja LitskuMies
kiitos, mut en taida tehdä mitään ku kerään lissuja

Lähetetty: La 16.09.2006 21:13
Kirjoittaja LitskuMies
siis sillä säännöllä :D

Lähetetty: La 16.09.2006 21:41
Kirjoittaja flagu
No jaa. Onhan se ihan hyvä tietää jos joku vastapelaajan figulla on tämä sääntö. ;)