Sivu 1/1

Iso pike-yksikkö

Lähetetty: Su 17.09.2006 10:47
Kirjoittaja b_v
Hei,

Ulkomaanreissulla näin figukaupan ikkunassa _ison_ renessanssin aikaisen pike-yksikön, joka oli niin hieno, että ei ole jättänyt rauhaan sen jälkeen. Niinpä sama on pakko toteuttaa Empire-armeijassa.

Eli reilut 40 Foundryn pike-miestä (http://www.wargamesfoundry.com/collecti ... /index.asp) odottaa nyt maalauspöydän nurkalla ja tarkoituksena olisi maalata niistä nulnilaisia landsknechtejä. Tiedättehän, niitä kuuluisia, jotka täytyy ottaa kuitenkin rare choicena Dogs of War -listasta.

Onko kukaan kokeillut samanlaista? Mikä olisi paras määrä ukkoja; 8x5 tms? Minimi on siis 40. Turha kai sanoa, että mistään optimoinnista ei ole kyse, joten "vaihda steamtankiin tai kahteen blasteriin" -kommentit on turhia. Unitti tulee kaveripeleihin ja vähintään 3000 pts taisteluihin. Puhtaasti coolness factorin takia pitää tuommoinen tehdä.

V

EDIT: Typot korjattu.

Lähetetty: Su 17.09.2006 11:05
Kirjoittaja Stormdaemon
Hmmm... Tämäpä mielenkintoista. Tietenki tuo mainitsemasi 8x5 on toimiva, mutta toinen mahdollisuus olisi kai 7 miehiset rivistöt... Ne nimittäin pääsisivät iskemään paremmin ja jopa useammilla iskuilla, esim. 42 ukkoa, eli 6x7 iskee rynnäköiviin vihollisiin 28 iskua, S4, jos ne ovat - ja luultavasti ovatkin - ratsuväkeä. Ja ratsuväen leveyskinhän antaa mahdollisuuden noin moneen iskuun. Tarvitsisit siis vielä ainakin 2 lisäukkoa, mikäli aiot toteuttaa sen, mutta on varsin todennäköistä, että se voisi jopa toimia. Muut jatkakoon...

Lähetetty: Su 17.09.2006 13:50
Kirjoittaja Archibald
40 on cool, mutta siihen ei hyökätä :): Dean kertoi käyttäneensä samanlaista blokkia (30+?) ja yksikään monsteri, ratsuväki tai kärry ei ole ikinä rynninyt siihen edestä. Ongelma onkin juuri siinä, että jos tulee kärryhero sivuun, olet mennyttä, ja sinne menikin 400pts. Voih..

Mutta asenne on hyvä! \m/


-a

Lähetetty: Su 17.09.2006 14:59
Kirjoittaja daider
Jos jätät tuollaisen yksikön sivustan avoimeksi hyökkäykselle siedätkin hävitä pelin. 8x5 yksikkö, keskelle linjaasi, sivustoihin miekkamiehiä estämään sivustarynnäköt ja kävele läpi vastustajan armeijasta. Koska kukaan ei halua sen kanssa tappeluun saat hajoitettua vastustajan linjan.

Lähetetty: Su 17.09.2006 16:14
Kirjoittaja Ropetus
daider kirjoitti:8x5 yksikkö, keskelle linjaasi, sivustoihin miekkamiehiä estämään sivustarynnäköt ja kävele läpi vastustajan armeijasta. Koska kukaan ei halua sen kanssa tappeluun saat hajoitettua vastustajan linjan.
Ainut ongelma tuossa on, että kyseinen yksikkö vie lähes neljäsosan perus 2000 pisteen armeijasta. Tuo ei kuitenkaan pysty rynnäköimään kuin kahta yksikköä vuorossa (kukaan ei tosiaankaan ota holdia) ja muu armeija saattaa jäädä pienenlaiseksi.

Parempi idea olisi varmaankin laittaa nuo kahteen 20 miehen yksikköön. Tällöin yksikköhinta pysyy vielä kurissa (230 pistettä) ja nuo muodostavat jo huomattavasti vakavamman uhan, kun voivat olla kahdessa paikassa yhtä aikaa. Tällöin yksiköt myös pystyvät vahtimaan toistensa sivustoja, joten tukiyksiköitä tarvitaan vähemmän.

Loppujen lopuksi nuo piket eivät ole niin hieno juttu ratsuväkeä vastaan. Kaikki oikeat ritarit lähinnä nauravat S4 tökkäisyille 2+ tai 1+ panssareillaan. Noiden Ws on kuitenkin sen verta heikko, että osuvat käytännössä aina 4+. Tuollainen 20 yksikkö tappaa rynnäköivästä ritariyksiköstä keskimäärin 2 2+ saven ritaria tai yhden 1+ saven ritarin, mikä ei vielä pysäytä oikeaa ritarijyrää. Parhaitahan nuo ovat muuta jalkaväkeä vastaan, kun saavat käytännössä chargata aina ja siellä ne S3 iskut jo alkavatkin tuntua, kun niitä tulee 20.

Re: Iso pike-yksikkö

Lähetetty: Su 17.09.2006 17:55
Kirjoittaja daider
varosh kirjoitti: vähintään 3000 pts taisteluihin.
Eli ei se pistemäärä niin kauhea ole.

Lähetetty: Su 17.09.2006 21:10
Kirjoittaja b_v
Kiitokset kommenteista. Mulla on tulossa noille myös ylimääräinen command group siltä varalta, että haluan joskus jakaa yksikön. Ja perusjanttereita oli näköjään 48 (ilmeisesti tullut ylimääräinen paketti lähetyksessä :) ), joten ompahan millä testailla.

V