Sivu 1/3
Ihmissusi armeija, pohjana VC
Lähetetty: Su 17.09.2006 14:55
Kirjoittaja Heretic
Moi
kaameana ihmissusi fanina olen ajatellut tehdä armeijan niistä.Armeijan pohjana olen ajatellut käyttää vampire countteja, koska niillä on paljon unitteja jotka soveltuu teemaan
muutama unitti joita olen suunnitellut käyttäväni
Ghoulit=niitä ihmisiä joita ihmissusi on purrut, mutta jotka eivät ole vielä täydellisiä
Dire wolffit=no susia....
Fell batit=isoja susia, joku selitys sille että ne lentää...no ne on nopeita
Grave guard=voisivat toimia jonkinlaisina ihmissusina
Mutta mikä bloodline, Von Carstein olisi sopiva wolf wormeineen ja summon wolffeineen mutta strigoikaan ei olisi huono vaihtoehto.Mitä te sanotte?Kumpi linja sopisi paremmin?Mitä muita yksiköitä voisi käyttää sopivilla selityksillä?
Lähetetty: Su 17.09.2006 14:58
Kirjoittaja Executioner
Itse ajattelin joskus myös käyttää epäkuolleita ihmissusina, muttakun mokomat ovat niin surkeita lähisteliöitä, että eiväthän ne nyt ihmissusista käy. Siksi päädyinkin Cult of Slaaneshista johdettuun Cult of Yngriliin, jossa ihmissusia ovat Anointedit sun muut characterit.
Lähetetty: Su 17.09.2006 15:47
Kirjoittaja Vesihiisi
Uusilla örkkisäännöillä saisi aikaan sopivan kurittoman ihmissusi joukon.
Esimerkiksi joukot voisi olla:
Orc boyz = Lesser Werewolves.
Orc Big 'uns = Werewolves.
Savage orc boyz = Crazed lesser Werewolves.
Savage orc big 'uns = Crazed Werewolves.
Tuosta saisi jo neljä joukkoa, jotka olisi statseiltaan melko sopivia ja olisi tarpeeksi vaihtelua. Noille kaikille vaikka kaksi Choppaa, jotka laskettaisiin kynsiksi.
Lähetetty: Su 17.09.2006 17:19
Kirjoittaja Lassek
Lähetetty: Su 17.09.2006 17:41
Kirjoittaja Executioner
Vesihiisi kirjoitti:
Tuosta saisi jo neljä joukkoa, jotka olisi statseiltaan melko sopivia ja olisi tarpeeksi vaihtelua. Noille kaikille vaikka kaksi Choppaa, jotka laskettaisiin kynsiksi.
Miten niin statseiltaan melko sopivia? Vähäisinkin ihmissusi on VÄHINTÄÄN A5, S6, T4, I8 peto, jolla on vielä Movement 6 tai 7. Örkit nyt vähiten sopivat ihmissusiksi, kun niillä on animositykin.
Lähetetty: Su 17.09.2006 17:51
Kirjoittaja daider
Mistäs tommoiset statit revit? Hatusta vai? Ja meinaatko että ihmissudet eivät rähise keskenään tai ovat erittäin järjestäytynyttä porukkaa?
Lähetetty: Su 17.09.2006 18:09
Kirjoittaja Vesihiisi
Ajattelinkin nyt, että nuo tavalliset örkit olisi ollut melko tavallisia ihmisiä ennen muuttumista. Uskoisin, että ihmissusilla on herkästi itsehillintä vaikeuksia ja Animosity sopisi hyvin tähän. Uudesta kirjasta löytyvä kerran pelissä käytettävä Waaagh! sääntö taas voisi kuvastaa sitä että johtaja ulvoo ja olennot saavat lisä inspiraatiota vihollisen kimppuun pääsemiseksi. Initiative ja Movement ovat tosiaan örkeillä huonot, mutta Animosity ja Waaagh! korvaa hyvällä tuurilla huonoa liikkumista. Toughness, Strenght ja Attackkien määrän luulisi olevan örkeillä ihan kohdallaan, kun kahden Choppan kanssa pitäisi nykyään kai saada Strenght bonus kun chargaa //Edit. ei aivan vielä.
Lähetetty: Su 17.09.2006 18:35
Kirjoittaja Executioner
daider kirjoitti:Mistäs tommoiset statit revit? Hatusta vai? Ja meinaatko että ihmissudet eivät rähise keskenään tai ovat erittäin järjestäytynyttä porukkaa?
Vähintään yhtä järjestätyneitä, kuin susilauma. Eli siis ovat.
Ihmissuden kuuluu olla vampyyrin veroinen, ei vaan parempi, taistelija. Hyvää lähistelykykyä taas korvaa haarniskan ja magian puute. Ainakin oma visioni on tällainen.
Lähetetty: Su 17.09.2006 18:56
Kirjoittaja Vesihiisi
En nyt muista Vampire Lordien statseja, mutta ei kai Black Orc Warboss lähitaistelukyvyiltään kovin kauas jää, jos ei mahdollisia varusteita oteta huomioon? Jos kuitenkin haluaa tehdä armeijan jolla voi pelata tasapainon säilyttäen tarvitaan mukaan muitakin, kuin pelkkiä sankareita. Esimerkiksi joku Empiren rivisotilas, joka on juuri muuttunut ei varmaankaan ole heti valmis kohtaamaan yksin kovin isoja vihollislaumoja, mutta on melko ylivoimainen vastus tavallisen ihmisen voitettavaksi. Myöskin saattaisi ottaa oman aikansa löytää tasapaino muutoksen jälkeen ja jotkut ajautuisivat hulluiksi (savage orc) ja jotkut vanhetessaan pääsisi eroon epävakaudestaan ja voisivat näin myös pitää uusia tulokkaita kurissa (Black Orc sankarit).
Lähetetty: Su 17.09.2006 19:09
Kirjoittaja daider
Executioner kirjoitti:
Vähintään yhtä järjestätyneitä, kuin susilauma. Eli siis ovat.
Ihmissuden kuuluu olla vampyyrin veroinen, ei vaan parempi, taistelija. Hyvää lähistelykykyä taas korvaa haarniskan ja magian puute. Ainakin oma visioni on tällainen.
Susilauma toimii kyllä yhtenäisesti, mutta sielläkin esiintyy sisäistä kamppailua.
Visiossasi joku muuttuu ihmissudeksi ja on välittömästi ubertappaja joka repii vastustajia palasiksi paljain käsin paremmin kuin satoja vuosia vanha blood dragon great weaponilla?
Ihmissusiakin on ( visiosta riippumatta ) erilaisia. Nuorempia ( ja heikompia ) ja vanhempia ( joiden voimat ovat kasvaneet ).
Parhaiten ihmissusiarmeijaa voisi kuvata beastman listalla. Nuorempia ja villimpiä susia beastherdeina, hieman kokeneempia bestigoreina ja todella vanhoja ja kokeneita susia sankaribeasteina. Chaos ogret, trollit, minotaurit yms voivat kuvastaa isojen rotujen edustajista muuttuneita ihmissusia.[/quote]
Lähetetty: Su 17.09.2006 19:49
Kirjoittaja Remington
Niin.. Taisipa idea lähteä Underworld kakosen tiimoilta, eiks jeh? =op
Ihmissusistahan kaikilla on jonkinlainen kuva mutta useimmissa stooreissa ja osassa eurooppalaista kulttuuria kuvataan ihmissusi voimakkaampana kuin vampyyriä. Ja esimerkiksi, että kuolleesta ihmissudesta tulee vampyyri. Ja eivät esiinny isoina ryhminä, poikkeuksiakin toki löytyy. Eli ei niistä armeijaa saa mutta joitakin yksiköitä ja charruja. Epäkuolleet eivät sikäli sovi lähtökohdaksi kun "sulavat". Kyllä ne ihmissudet juosta karkuun osaavat eli ei undead. Daiderin kanssa samaa mieltä että petomiehistä paras ihmissusi armeija.
Ja kyllä se tarinassa kuin tarinassa ja kultturissa kuin kulttuurissa niin kyllähän ne kaikki ihmissudet kovia ovat. Itsekin kaavaillut samantapaista armyä mutta ajattelin tyytyä muutamaan yksikköön ja hahmoon eli enemmänkin lisä vampeille kuin, että olisivat oma armeijansa. Ja Underwordissähän ihmissudet olivatkin aluksi "vahtikoirina.."
Itse kaavailin seuraavia statteja lordi tason ihmissudelle; M9 Ws6 (Bs3) S6 T5 W5 I8 A6 Ld10
M9 = wolf form =oD
Ws6 = hutkii ja puree, siinä mitään taitoa tarvita eikä kynsillä oikein taidokkaita liikkeitä tehdäkään ja vastustajakin odottaa sinun purevan ja kynsivän eli Ws6..
Bs3= Niin no.. No niin..
S6 = Vahvempi kuin vampiret
T5 = Sitkeä sissi
W5 = Kestää enempi kuin vampiret
I = Nopea pirulainen, ehkä jopa "vain" I7
A = Sama kuin vampireil ja kun kaksi käpälää niin 6A kun ei ase optioita.
Ld = Hurja elukka ja lordi tason peto. Ei pakita helpolla.
Ward Save 5 tai regeneration (ehkä molemmat) = Kestää tällejä ja se kuuluisa "vain hopealla lävistetään se ihmishukan nahka"
Eli aika pitkälti strigoilordi hienoilla muutoksilla. Ei loitsi tietenkään.
Unittina voisi olla "nuoria" werewolffeja = bestigor ilman varusteita, move 6:lla, kahdella ätäkillä ja skirmaamaan. Musiikkona voisi olla joku "howler ability" ja pikkupomo normisti.
Ja tietysti heroluokan hahmo myös. Move7-9 + Strigoi thrallin bloodline ja lisä juduja 50 pojol. Mitä sit lieneekään. Rege tms.
Rivi-ihmishukat voisivat olla minosten stateilla suoriltaan mutta joko se rege tai wardi kuvaamaan niiden sitkeää nahkaa.
Ans so fort!!!! =o)
Lähetetty: Su 17.09.2006 20:29
Kirjoittaja Crescent
No, tuo on nyt vähän mielipidekysymys millaisen tasoisina niitä ihmissusia tykkää ajatella, mutta esimerkiksi Vampire the Masquerade roolipelissä ihmissudet ovat sen verran tehokkaita veijareita, että ne pyyhkivät vampyyreillä lattioita.
Omasta mielestäni ihmissusi armeijassa pitäisi oikeastaan vain charujen olla ihmissusia, jos niitä on kokonaisia rykmenttejä armeijassa ne menettävät hohtonsa. VC armeija tyyliltään sopii tähän oivimmin. Kun vampyyri osaston edustajat ovat ihmissusia, kuuluisi muun armeijan olla vain sopivasti teemoitettu niiden ympärille. Esimerkiksi muuhun listaan kuuluisi runsaasti Dire wollffeja ja perus kurasta mieluummin skeluja kuin zombeja. Ghoulit sopivat myös teemaan. Suvuista itse valitsisin Strigoin, koska niille ei valita aseita tai muuta sellaista equipmenttia, vaan ne ovat omalla statsilinjallaan jo kyvykkäitä taistelijoita. Kuten ihmissudet.
Lähetetty: Su 17.09.2006 21:38
Kirjoittaja Rejector
Ogre Kingdoms.
M6, isot baset näyttäviin verikekkeridiodraamoihin ja kolmen woundin sudet vaan tuntuvat oikeammilta. Bull Chargen muutat vielä sanamuotoon Slavering Charge Dire Wolffeja mukaillen niin olet jo aika pitkällä.
Näin saat koko armeijastasi kasan ihmissusia ilam kovin ihmeellisiä counts as -sääntöjä.
Figut joko Rackhamilta tai GW:n rat ogreilta suden päillä.
Lähetetty: Su 17.09.2006 21:41
Kirjoittaja Executioner
Rejector kirjoitti:Ogre Kingdoms.
M6, isot baset näyttäviin verikekkeridiodraamoihin ja kolmen woundin sudet vaan tuntuvat oikeammilta. Bull Chargen muutat vielä sanamuotoon Slavering Charge Dire Wolffeja mukaillen niin olet jo aika pitkällä.
Näin saat koko armeijastasi kasan ihmissusia ilam kovin ihmeellisiä counts as -sääntöjä.
Figut joko Rackhamilta tai GW:n rat ogreilta suden päillä.
Ja mitenkä selität ihmissusiogren surkean Iniativen? Leadership saisi myös mielestäni olla korkeampi, samoin WS.
Olen kyllä sillä kannalla, että mieluummin armeija, jossa vain characterit ovat ihmissusia. Saa mielestäni loogisemman.
Lähetetty: Su 17.09.2006 22:26
Kirjoittaja Rejector
Ini on kyllä vähän epälooginen, mutta kaikkea ei voi saada. Ld kuvastaa "petohenkeä" niinkuin Beastherdeillä.
Vampire Countsien ongelma on mielestäni epäkuollut status -> hajoavat ihmissudet ei oikein toimi.
Lähetetty: Su 17.09.2006 22:38
Kirjoittaja Karu
Iniative nyt kuitenkin on melko toissijainen statti.
Kenties toinen vaihtoehto ihmissusiporukalle olisi metsähaltiat? Dryadeja, alter-nobleja ym. Kenties huono t saattaa harmittaa.
Lähetetty: Su 17.09.2006 23:00
Kirjoittaja Executioner
Karu kirjoitti:Iniative nyt kuitenkin on melko toissijainen statti.
Kenties toinen vaihtoehto ihmissusiporukalle olisi metsähaltiat? Dryadeja, alter-nobleja ym. Kenties huono t saattaa harmittaa.
Olen itse muuten käyttänyt moista listaa, ja tosiaankin Alter Noblella. Saattaisi toimia isommallakin skaalalla, eli Dryadeja ihmishukiksi.
Lähetetty: Ma 18.09.2006 11:39
Kirjoittaja The Captain
Executioner kirjoitti:Vesihiisi kirjoitti:
Tuosta saisi jo neljä joukkoa, jotka olisi statseiltaan melko sopivia ja olisi tarpeeksi vaihtelua. Noille kaikille vaikka kaksi Choppaa, jotka laskettaisiin kynsiksi.
Miten niin statseiltaan melko sopivia? Vähäisinkin ihmissusi on VÄHINTÄÄN A5, S6, T4, I8 peto, jolla on vielä Movement 6 tai 7.
Perusteletko jollain GW:n peleihin perustuvalla lähteellä, kiitos. S6:tta ei löydy kuin greater daemoneilta, lohikäärmeiltä ja jättiläisiltä ym. helvetin isoilta mölliäisiltä.
Ihmissusi Blood Bowlissa on MA8 (nopea haltia, vastaa n. M6:tta FB:ssä), ST3 (normaalin ihmisen voima), AG3 (normaalin ihmisen ketteryys), AV8 (kevyesti panssaroidun ihmisen kestävyys), ei regeneraatiota, mutta frenzy ja Claws. Ei siis mikään vampyyrilordi.
Lähetetty: Ma 18.09.2006 15:54
Kirjoittaja Executioner
The Captain kirjoitti:Executioner kirjoitti:Vesihiisi kirjoitti:
Tuosta saisi jo neljä joukkoa, jotka olisi statseiltaan melko sopivia ja olisi tarpeeksi vaihtelua. Noille kaikille vaikka kaksi Choppaa, jotka laskettaisiin kynsiksi.
Miten niin statseiltaan melko sopivia? Vähäisinkin ihmissusi on VÄHINTÄÄN A5, S6, T4, I8 peto, jolla on vielä Movement 6 tai 7.
Perusteletko jollain GW:n peleihin perustuvalla lähteellä, kiitos. S6:tta ei löydy kuin greater daemoneilta, lohikäärmeiltä ja jättiläisiltä ym. helvetin isoilta mölliäisiltä.
Ihmissusi Blood Bowlissa on MA8 (nopea haltia, vastaa n. M6:tta FB:ssä), ST3 (normaalin ihmisen voima), AG3 (normaalin ihmisen ketteryys), AV8 (kevyesti panssaroidun ihmisen kestävyys), ei regeneraatiota, mutta frenzy ja Claws. Ei siis mikään vampyyrilordi.
Ja mistä lähtien Blood Bowl on ollut vakavasti otettava lähde? Kyllä ihmissusi saa olla vampyyrilordia kovempi taistelija, mutta jokaisella olkoon oma mielipiteensä. Tästä on oikeastaan aika turha riidellä.
Ja S6 löytyy aika hyvin suurelta osalta charactereista. Annetaan vampyyrille Great Weapon, niin oho, meillä on S7 monsu.
Sitäpaitsi lohikäärmeellä pitäisi olla vähintään S10.
Lähetetty: Ma 18.09.2006 16:05
Kirjoittaja Peony
40k:n Genestealerit voisi myös toimia hyvänä pohjana ihmissusille. Ws6 Bs0 S4 T4 W1 I6 A2 Ld10.
Sankarin voisi saada sitten Broodlordista. Ws6 Bs3 S5 T5 W3 I7 A3 Ld10.