Sivu 1/2

Lähetetty: Ke 20.09.2006 23:56
Kirjoittaja Dead Maniac
Johtunee varmaan siitä(mm) että piirustukset mihinkään muihin designeihin ovat enemmän tai vähemmän kateissa, ja nuo Leman etc:t sattuvat vielä olemaan tallessa. Mutta varmastihan jokaiselta Forge Worldilta(ei se tytäryhtiö) tulee hieman erimallista kamaa, kuten Vostroyanien Lemanit, ovat mm. aika weirdejä... Syitä lienee muitakin.

Lähetetty: To 21.09.2006 08:12
Kirjoittaja daider
Standard Template Construction. Suurin osa imperiumin asetuotannosta perustuu STCn rippeisiin joita on pelastettu.
Samalle pohjlle rakennettavat vaunut helpottavat korjaamista ( ei tarvitse opetella tuhatta ja yhtä erilaista moottori-, runko-, tela- yms mallia ) valmistamista ( tehtaat voidaan rakentaa samanlaisiksi jolloin työntekijöitä voidaan tuoda helposti muista forge worldeista ja jos tuotantoa tarvitsee muuttaa esim Leman Russista Leman Russ Demolisheriksi päälinjasto pysyy täysin samana ) ja sotilaiden koulutusta.

Lähetetty: To 21.09.2006 09:20
Kirjoittaja The Captain
daider kirjoitti:Standard Template Construction. Suurin osa imperiumin asetuotannosta perustuu STCn rippeisiin joita on pelastettu.
Jep. Teknologian pimeällä aikakaudella kehitettiin suurin osa ihmiskunnan merkittävimmistä teknologisista keksinnöistä, mutta sitä seuranneella sekasorron aikakaudella suurin osa tästä teknologiasta ja osaamisesta menetettiin. Jäljelle jäi joukko suhteellisen yksinkertaisia ja helposti muokattavia standarditemplaatteja, joiden toiminta jopa taikauskoiset Adeptus Mechanicuksen teknopapit kykenevät käsittelemään ja satunnaisesti jopa muokkaamaan uusiksi varianteiksi.

Lähetetty: To 21.09.2006 09:38
Kirjoittaja Tom_Gore
Tämähän ei ole mikään GW:n keksintö. Nykypäivänkin sotilaskalustossa noudatetaan pitkälti samanlaista linjaa, eli yhdelle rungolle rakennetaan niin taistelupanssarivaunuja, siltavaunuja kuin miinanraivausvaunujakin. Varsinkin Venäläiskalusto noudattelee tätä ideologiaa. Toisessa maailmansodassa eri vaunuvariantit olivat myös laajalti käytössä ja jenkkien Shermanistakin oli jos jonkinmoiseen tarkoitukseen tehtyä versiota.

Lähetetty: To 21.09.2006 09:50
Kirjoittaja Sami Jumppanen
daider kirjoitti:Standard Template Construction. Suurin osa imperiumin asetuotannosta perustuu STCn rippeisiin joita on pelastettu.
Samalle pohjlle rakennettavat vaunut helpottavat korjaamista ( ei tarvitse opetella tuhatta ja yhtä erilaista moottori-, runko-, tela- yms mallia ) valmistamista ( tehtaat voidaan rakentaa samanlaisiksi jolloin työntekijöitä voidaan tuoda helposti muista forge worldeista ja jos tuotantoa tarvitsee muuttaa esim Leman Russista Leman Russ Demolisheriksi päälinjasto pysyy täysin samana ) ja sotilaiden koulutusta.
Puhumattakaan siitä logistiikka riesasta, jos yhtä tankkia (tai osaa) saisi vain yhdeltä planeetalta! Jos keisarikunta on levinnyt miljoonalle planeetalle ja useimmilla on jonkinlainen armeija, niin silloin tietynlainen standardisoiminen on hyvin viisasta.

Lähetetty: To 21.09.2006 15:53
Kirjoittaja Anaheim
käsittääkseni imperiumin rakennustekniikka jaetaan SCT osalta kolmeen osaan:
Chimera(and variants,anything based to chimera`s hull)
Leman Russ(all Leman Russ variants,laserdestroyer etc)
Super heavy basic SCT(baneblade)
Super heavy adcanced SCT(shadowsword,stormblade etc.)

Suurimpana poikkeuksena perusmallistoon voidaan kai pitää Ragnarok-mallin lemanruss tankkeja,jotka erottuu suurikokoisuudestaan ja laatikkomaisesta turretista.

Mutta gorgonia en osaa kyllä liittää mihinkään noista SCT tyypeistä,mutta eiväthän tuossa nyt voi kaikki olla.

En tiedä mistä olen saanut päähäni,mutta eikös adeptus mechanicuksen vainoharhaisuuteen tekniikan suhteen kuulu jonkinlainen"säilytämme vaan emme kehitä"käsite?

Lähetetty: To 21.09.2006 18:12
Kirjoittaja Tanan
Ja tietenkin...

Rhino - (Razorback, Predator, Vindicator, Whirlwind, Immolator, Exorcist)
Land Raider - (Crusader, Prometheus, Helios)

Lähetetty: To 21.09.2006 18:17
Kirjoittaja Farseer of Biel-tan
Ja eikös se ole gweelle helpompaa ku tankkien alustat on samanlaisia ;)

Lähetetty: To 21.09.2006 18:24
Kirjoittaja Anaheim
niinno,eikös me puhuttu kaartin vaunuista?Niin,onhan se,eli myös halvempaa ;)

Lähetetty: To 21.09.2006 18:29
Kirjoittaja daider
* venäläisellä aksentilla * Imperial guard tanks, space marine tanks, all parts come from the same manufacturer in Mars.

Lähetetty: To 21.09.2006 22:43
Kirjoittaja Sami Jumppanen
Farseer of Biel-tan kirjoitti:Ja eikös se ole gweelle helpompaa ku tankkien alustat on samanlaisia ;)
Ja tietyssä määrin myös asiakkaallekin, kun esim Exorchistin ostaja saa samalla osat myös Immolatoriin, lukuunottamatta sitä lasi ikkunaa, mutta väliäkö sillä. Niin ja tietenkin perus Rhinonakin sitä voi käyttää, jos niikseen tulee. Valitettavasti niiden metalli osien laatu ei ainakaan minusta ollut kovin hyvä.

Lähetetty: Pe 22.09.2006 00:10
Kirjoittaja Ratovaari
Tuosta STC:stä sen verta, että eikös STC:t olleet koneita, joiden avulla jopa aivokuollut apinakin pystyisi halutessaan rakentamaan itselleen vaikka Emperor luokan Titaanin? Ainakin First & Only kirjassa oli juttua STC:eistä, ja siinähän tuhottiinkin yksi sellanen (koska se rakensi kerettiläisiä sieluttomia rautamiehiä), ja myös random lähteistä olen lukenut jotain tuollaista.

Niin ja niille jotka eivät sitä tiedä, Land Raidereita ei enään osaa kukaan rakentaa, kaikki lantikat on wanhoja kunnostettuja härveleitä (ja erilaiset variantit on sitten korjausten yhteydessä keksittyjä, esim: Crusaderi syntyi kun eräs teknopappi keksi laittaa bolttereita sivuille ja pölliä hajonneesta dredikasta Assault Cannonin siihen viellä [Pyh, jos minä olisin saanut päättää, olisin lykännyt Assault Cannoneita sivuille ja Assault Cannoneita parikin kappaletta katolle, ja lisännyt option Pintle-mounted Assault Cannoniin]).

Lähetetty: Pe 22.09.2006 06:56
Kirjoittaja daider

Lähetetty: Pe 22.09.2006 08:41
Kirjoittaja The Captain
Anaheim kirjoitti:niinno,eikös me puhuttu kaartin vaunuista?Niin,onhan se,eli myös halvempaa ;)
Kyllä ainakin minulta löytyy Kaartille ihan virallinen armeijalista, jossa IG:lle saa rhinoa ja lantikkaakin. Kieltämättä lista on vanhempi kuin keskimääräinen Sotun käyttäjä, mutta mitäpä pienistä (käyttäjistä).

Lähetetty: Pe 22.09.2006 15:32
Kirjoittaja Lihamestari
Ratovaari kirjoitti:Crusaderi syntyi kun eräs teknopappi keksi laittaa bolttereita sivuille ja pölliä hajonneesta dredikasta Assault Cannonin siihen viellä
Eihän syntynyt. Land Raider Crusaderin kehittivät Black Templarit 645.M39 Jerulas Crusaden yhteydessä. Suurin osa koko systeemin planeetoista oli nopeasti valloitettu, mutta Jerulas oli kovemmilla puolustuksilla varustettu planeetta. Black Templarien piiritysyritykset planeetan pinnalla eivät tuoneet tulosta, mutta sitten he hoksasivat vanhoista holveista jotka löytyivät jo vallattujen linnoitusten alta piirrustukset tai jts. joilla normaali lantikasta tehtiin linjojen läpi murtamiseen suunniteltu Crusader.

Lähetetty: Pe 22.09.2006 15:45
Kirjoittaja Anaheim
hmm,mielestäni kyseessä oli pelkkä kenttäkonversio aseistuksensa menettäneisiin land raidereihin,joita templareiden teknomiehet fixailivat?
Muistaakseni lista kuului näin:
boltterit(hurricane bolttereihin)mielestäni tulivat kaatuneilta tovereilta.
multimelta land speedereistä jotka olivat liian kevyitä ja heikosti panssaroituja kestämään tulitusta.
assaultcannonit kahdesta kaatuneesta dreadnoughtista.

Tämä muunnos hyväksyttiin Marsin teknopappien toimesta 38 763

Lähetetty: Pe 22.09.2006 15:54
Kirjoittaja Lihamestari
Voi jumpe.
Black Templars Codex kirjoitti: Faced with such formidable defences, it was not until the discovery of ancient techno-arcana in the long-forgotten depths of a captured hive that the tide of battle was to turn. Amidst the tattered scrolls and flickerin holo-schematics, Marine Artificier Simagus discovered the means to develop one of the most feared battle tanks in the Imperium, the Land Raider Crusader.

Several othe Chapters requested information regarding the remodelling of the Crusader as tales of its successes spread, and in 763.M39 the Crusader pattern became officially recognised by the Techpriests of Mars (a mere formality, since it is estimated the design had spread to hundreds of Chapters by this time).
Tuossa taidetaan sanoa aika selvästi, että jossei niitä teknoraamattuja olisi löydetty ei Crusaderia olisi olemassa.

Lähetetty: Pe 22.09.2006 18:30
Kirjoittaja Henkinen Johtaja
Anaheim kirjoitti: Mutta gorgonia en osaa kyllä liittää mihinkään noista SCT tyypeistä
Sehän lukee siellä Forge Worldissä (tytäryhtiö) sivuilla että kyseinen takki kuuluu siihen super heavy basic SCT

Lähetetty: La 23.09.2006 12:45
Kirjoittaja Anaheim
Henkinen Johtaja kirjoitti:
Anaheim kirjoitti: Mutta gorgonia en osaa kyllä liittää mihinkään noista SCT tyypeistä
Sehän lukee siellä Forge Worldissä (tytäryhtiö) sivuilla että kyseinen takki kuuluu siihen super heavy basic SCT
ai perhana,oon mäkin sokea,niinpäs näyttäis lukevan.

Lähetetty: Su 24.09.2006 17:32
Kirjoittaja Ratovaari
Anaheim kirjoitti:hmm,mielestäni kyseessä oli pelkkä kenttäkonversio aseistuksensa menettäneisiin land raidereihin,joita templareiden teknomiehet fixailivat?
Muistaakseni lista kuului näin:
boltterit(hurricane bolttereihin)mielestäni tulivat kaatuneilta tovereilta.
multimelta land speedereistä jotka olivat liian kevyitä ja heikosti panssaroituja kestämään tulitusta.
assaultcannonit kahdesta kaatuneesta dreadnoughtista.

Tämä muunnos hyväksyttiin Marsin teknopappien toimesta 38 763
Se oli melkein näin wanhan fluffin mukaan, ainoa mikä meni väärin oli boltterit jotka tuli Rhinoista.