"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hyvää kamaa Orksien Warbossille.

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
Rosgakori
Viestit: 569
Liittynyt: Ma 24.01.2005 16:14
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Hyvää kamaa Orksien Warbossille.

Viesti Kirjoittaja Rosgakori »

Hejsan ja Hopsan.


Eli kohta 1500 pistettä kasassa ja kaksi matsia Kaartia vastaan.
Warbossi Gorgutz Headcrushalla on ongelma.

Se Kuolee.

Elikkä mitkä ovat järkevät varusteet tuolle, ja miten sijoittaa se tankkeja karkuun.
Joka h****tin pelissä joku aina suolestaa tuon ison sienen.jos ei Lemani tai Basiliski
niin sitten Tautten pyssyt.

Naiset ja herrat, lava on teidän....
Merimetsä kirjoitti:Te tarvitsette tyttöystävät.
Suomi-Rivendell-Asgard
Pelipöytäraportti
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Ellei sitä laita ajoneuvoon tai pelaa freekeillä ja saa mopoa. On varmaa että se tulee imemään tulta itseensä. Tällöin on vain varauduttava joko kovalla savella tai nobi lihamuurilla (tai molemmilla).

Itse olen usein nähnyt mega armouria ilman mitään muuta. Joskus on waagh banner ollut tai joku muu yksittäinen wargear, mutta mielestäni pelkkä mega armour (ja sen mukana tulevat aseet) riittävät aivan mainiosti.

Tämän mukaan vielä muutama mega armour nobi ja ängettynä waunuun. Jos pääsevät kaartin kanssa lähikseen niin tekevät järkyttävää tuhoa.

Eli tiivistettynä. Sinulla on kaksi mahdollisuutta. Panostat HQ yksikköön pisteissä, jolloin sinulla on voimakas yksikkö joka onnistuessaan/epäonnistuessaan kääntää pelin kulun. Tai et panosta siihen yhteen ja varustat sen kevyesti ja kävelytät sitä jonkun slugga poika ryhmän mukana kentällä.
Avatar
Drakken
Viestit: 513
Liittynyt: Pe 01.04.2005 16:49
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Drakken »

Mega armour on hyvä valinta, tosin hidas. Jos Otat mega armourin, suosittelen lämpimästi pysymään kaukana Fisteistä ja Meltasta... Tai sitten vain pelaat DeathSkullzeilla niin saat hänelle Lucky Tattoossit halvalla ;)

Tosin Warboss toimii myös hyvänä tulimagneettina. Siitä voi tehdä superhalvan, mutta pelottavan näköisen hepun, joka kuitenkin jotenkuten kestää tulitusta (thänks to 3W) mutta jos jotain strena 8+ aseita löytyy paljon vihulta niin auts.

Itse olen joskus Joinannut Bossilla suureen Gretchin ryhmään, joka pysyttelee Big Mekin KFF alla - Erittäin kettumaista kun Bossilla on 30kpl 5+ "invusavea" :D
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Itse speedfreekzeihin taivuin aikoinaan pelattuani hetken normaaleja örkkejä, mutta normi örkeillä pelattuani huomasin, että megapanssari päälle, ja ukko trukkboyzien kanssa kimppuun toimi hyvin aina. Big horns/iron gob niin saa vielä Ld bonustakin, ettei pojat luiki heti karkuun (murhaa alhaisen iniksen takia... sweeping advance, brrrrrrr). Ja koska trukk on nopea, ehkä paras kaikista transporteista mitä millään rodulla (halpa, toisin paperi panssarit, mutta open topped, eli lähikseen päästään jos hieman suojaa) saa aika pitkälti yleensä itse valita ne lähikset mihin bossin ja pojat trukista heittää.

Varusteina minulla siis oli ihan megapanssari (koska tykkäsin ghatzkullin hahmosta) ja 5+invu. Combiflamer systeemi oli myös yleensä vakiona, upattu siis se "bolt-on" shoota.

Toivoa vain sopii, että uuden örkkicodexin myötä bossin toughness nousisi 5seen. Onhan se nyt kuitenkin kovin ja vahvin örkkipossesta, joten t5 olisi mielestäni ihan oikeutettu. Jopa vielä nytkin, kun jo örkeistäni olen luopunut aikoja sitten ;) Bossi sellaiseksi, miksi se on kuvattukkin, eli kovikseksi lähismöröksi.
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
camoflame
Viestit: 384
Liittynyt: Ma 29.09.2003 20:21
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja camoflame »

Tosiaan trukkiin se bossi eikä wagoniin. Wagoni on aivan liian hidas, iso ja kallis. Mega-armorin ottaminen voi joskus olla riskialtista kun liikkuminen on 2D6" jolloin juuri ratkaisevalla hetkellä nopat voivat pettää. Buusta auttaa, mutta nopat on aina noppia. Bossin T4 tekee sen että se kuolee S8 iskuihin, eli sillä ei kannata mennä minkään ryhmän kimppuun josta löytyy S8 iskuja lähärissä. Itse jätänkin aina bossin pois kun vaan voi (speed freeks) tai cityssä liikutan sitä joukkojen takana ja käytän vain tilaisuuden tullen (ei S8 vihollisella lähärissä) tai pakon edestä (linjat pettää).

Cityssä on oikeastaan sama olla mega-armor koska liikkuminen on usein difficulttia, mega buusta mukaan vaan. Cybork body kannattaa myös ottaa. Kombit sitten jos pisteitä riittää.
It's not whether you win or lose, it's how you play the game, right?
ale
Viestit: 274
Liittynyt: La 04.02.2006 08:20
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja ale »

Saakos Mega-armorilla varustettu Warboss heittää ylimääräisen nopan liikkeessään, kun se on IC (ylimääräinen noppa difficult terrainissa liikkumiseen) ja Mega-armorin säännöissä lukee, että sen kanssa liikkuu samalla tavalla kuin difficult terrainissa?
Anaheim
Viestit: 3284
Liittynyt: Pe 21.01.2005 10:44
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Anaheim »

ale kirjoitti:Saakos Mega-armorilla varustettu Warboss heittää ylimääräisen nopan liikkeessään, kun se on IC (ylimääräinen noppa difficult terrainissa liikkumiseen) ja Mega-armorin säännöissä lukee, että sen kanssa liikkuu samalla tavalla kuin difficult terrainissa?
todella hyvä kysymys,pähkäiltiin muistaakseni tuota samaa kaverin kanssa joskus,eiköhän se näin ole.
Avatar
MacKeke
Viestit: 581
Liittynyt: Ma 30.08.2004 14:31
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja MacKeke »

Jeps, kyllä sen saa.
tuketi
Viestit: 9
Liittynyt: To 23.11.2006 15:50
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja tuketi »

Mikä on Lukcy Tattoo?
(\___/)
(='.'=)
('.') ('.')
This is Bunny. Copy and paste Bunny into your signature to help him gain world domination!
Avatar
MacKeke
Viestit: 581
Liittynyt: Ma 30.08.2004 14:31
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja MacKeke »

Death Skullsien halvempi ja pakollinen vastike Kybork Bodylle. Kts. klaanisäännöt.
Avatar
Scoundrel
Viestit: 1911
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:36
Paikkakunta: Uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja Scoundrel »

Eli tiivistettynä:
Vaihtoehto 1
Mega-armorbossi vapaavalintaisella kombi-aseella ja invusavella. Halpa verrattuna muiden armeijoiden charactereihin ja S10 instakillaa tarvittaessa prinssit ja muut ikävyydet. Pieneen ryhmään liitettynä voi halutessaan sijoittaa bighornsseihin tai waaagh-banneriin.
Seuraksi mielellään trukkboyzejä. Ajellaan rekalla lähitaisteluun, disembarkataan ja irrotetaan bossi boyzeistä. Ainakin boyzit ehtivät lähikseen jos bossin difficult terrain heitot kämmitään.

Vaihtoehto 2
Warboss, powerklaw, choppa, 'eavy armor, cybork body. Suurinpiiretin saman hintainen megabossin kanssa, mutta kävelee nopeammin. Voi liikkua isojen boyzimobien mukana pysytellen suojassa vihollisen ammunnalta. 6 hyökkäystä chargessa ja optio S10 iskuihin. Tosin tätäkin optiota vaivaa ratkaisevasti matalampi Iniative verrattuna vastustajan charactereihin. Kuolee todella helposti force-weaponeihin ja vastaaviin, joten mikäli power of waagh onnistuu kannattaa nuijia vastustajan characteria I8 chopalla.


Turhaa roinaa, jota en ikinä ottaisi bossille:
Bionic bonce - kallis powerarmori, suurin osa bossia pelottavista hyökkäyksistä ignoraa kuitenkin armorsaver
Bionic arm - ainoa hyvä ominaisuus on additional ccw, mutta choppa on siinä parempi eikä tätä saa megabossille
'Uge choppa - kuin powerklaw mutta puolet halvempi, ja yli puolet huonompi

Kohtuu kamaa, jolla on hetkensä:
Ammo runt - toimii parhaiten kombirokkitin kanssa
Attack squig - kiva T3 vastustajia vastaan, kuten eldareita ja kaartia
Frag stikkbommat - halvat hyötyynsä nähden, itse kuitenkin käytän yleensä klawia
Kombi-aseet - mikäli listasta puuttuu rokitteja tai tahdot ehdottomasti liekittää jotain, harvoin tekee tarpeeksi tuhoa kiitos BS2:en
Big horns - normaali ld:llä pärjää yleensä ja size checkeillä se moraali yleensä ratkaistaan kuitenkin
Waaagh!banner - jos bossi on mukana pienessä ryhmässä (esim trukkboyzeissä) ja vastustajalla on I3, on kuitenkin kallis hyötyynsä nähden

Ehdottomasti "never leavy home without" -kamaa:
Cybork body - "se" save jota yleensä käytetään
'eavy armor - halpa hyötyynsä nähden
Choppa - need I say more?
Power Klaw - S10 tuhoaa powerarmorit, instakillaa characterit, hajottaa ajoneuvot ja tappaa monstereita
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Taktiikat”