Sivu 1/1
Skaven Ruttomunkki ja Globadier [matoja ja saastaa!]
Lähetetty: Su 08.10.2006 21:56
Kirjoittaja thaav
Tälläinen tuli sudittua. Halusin jotain vaihtelua niihin normaaleihin, siisteihin vaatteisiin ja sotisopiin pukeutuneisiin kääpiöihin, joten heitin joukkoon runsaasti sotkua ja hiukan matoja vaatteisiin ja beissiin. Olen tyytyväinen jälkeen, ihan mukava nappi omasta mielestäni. Olen myös suunnitellut pientä (~500pts) Clan Pestilence -joukkoa, jotain tämän tyylistä niistä kai tulisi. Saa ja pitää antaa kommentteja sekä tästä napista, että mahdollisesta väriteemasta rottakoplalle. Kuvista tuli vähän normaalia huonompia, koska kameran säädöt ovat perseellään, enkä itse osaa niitä säätää.
Siinäpä se, kommentoikaa.
EDIT: Maalasin myös ensimmäisen Poisoned wind globadierin, tälläisen sain aikaan. Kuvanlaatu ei taaskaan ole sitä parasta (olen täysi tumpelo kameran kanssa), mutta kait tuosta selvää saa.
Omasta mielestä figu onnistui ihan mukavasti, ei showcase, mutta olen silti tyytyväinen. Pallon blendaus onnistui melko hyvin (joskin näyttää livenä paremmalta). Armeijan teemana tosiaan olisi olla kokonaan pestilence -klaania, vaikka muiden klaanien joukkoja onkin mukana. En kuitenkaan tahtonut tehdä vihreitä kaapuja, joten päätin koittaa valkoista + saastaista, joka näyttää omasta mielestäni paljon "ruttomaisemmalta".
Jepu jee.
Lähetetty: Ma 09.10.2006 08:47
Kirjoittaja virus
No siinäpäs on asennetta

Rupeaa melkein oksettamaan, eikä se tarkoita että se on ruma. Ihan kuin sillä olisi suolet ulkona.
Lähetetty: Ma 09.10.2006 16:07
Kirjoittaja arska_a
Minusta tuo vaikuttaa hieman liioitetulle, mutta se näyttää varmasti paremmalta jos koko ryhmä (tai vielä parempi, ARMEIJA!) on tehty samaan tyyliin. Vaikka minusta Sarvirotan mädätys onkin hieman siistimpää ei se tarkoita, että olisin oikeassa.
Komeasti maalattu nappi, hieno beissi, hieno konffi. En pitänyt kuonon, hännän enkä käsien väristä. Käsissä tykkään nimittäin käyttää turkin väriä, kuonossa ja hännässä taas ihoa. Toisaalta... Kyllä toi kuolion saanut häntä tyyliin sopii.
Lähetetty: Ma 09.10.2006 20:17
Kirjoittaja thaav
Lähdin siitä, että haen vähän omanlaista lookkia. Aluksi oli oikeastaan mielessä nurglea palvova rottakultti, mutta päädyin sitten vain ekstra-sotkuiseen ja matoisaan Clan Pestilence -teemaan, sillä en tahtonut kuitenkaan mutaatioita rotilleni.
Lähetetty: Ma 09.10.2006 21:27
Kirjoittaja Enok
Hmm, kuvan laatu on nyt mitä on mutta kyllä siitä sentään selvää saa.
Nappi on hauskasti maalattu, pidän kyllä. Tuollaista perus pelikenttää. Teeppäs tuollaisista se suunnittelemasi armeja niin näyttävät suht hyviltä. Limaisuus näyttää realistisemmalta etupuolelta, myös likaisuus on onnistunut. Takapuolella näkyy hiukan liian selvästi sen olevan musteesta peräisin. Kuvanlaadun tähden ei oikein muuta pysty sanomaan. Onnistunut figuri silti..
Edit: siis plague monkista puhuin..
Lähetetty: Ti 10.10.2006 21:55
Kirjoittaja thaav
Päätin sitten tehdä näistä ihan oikeasti armeijan. Tällä hetkellä on 500-750 pisteen lista pyörinyt mielessä. Teemaksi aioin siis "full" pestilenceä, eli kaikilla figuilla on tuollaiset harmaat kaavut (regiment liiduilla/heroilla kaiketi vihreät/ruskeat), joissa on sotkua/ruttoa (matoja tosin en ala koko armeijalle laittamaan).
Käväisin noutamassa fantasiapelien tarjouksesta 20 plaguemonkkia hintaan 15.00€, ja suunnittelin käyttäväni niitä ihan normaaleina klaanirottina, ja tilaisuuden tullen (mikäli tuo 750 joskus toteutuu) ihan ruttomunkkeina. Laittanen kuvia niistä, jahka saan maaleihin.
Lähetetty: Pe 13.10.2006 15:19
Kirjoittaja Late M
Plaguemonkin kaapu on onnistunut oikein ruttuisasti. Madot näyttävät limaisilta, maalasitko musteella? Myös noi liat kaavussa sopii hyvin. Hampaatkin on snarmaiset eli erottuu hyvin.
Poisonedlersglobadier on sensijaan hieman heikompaa laatua. Voisit maalata tuon kanisterin vaaleammaksi ja vaaleammalla metallilla + ruskea muste, tulee ruosteisempi vaikutelma sillä tavalla. Pallo ei kuvassa näytä hyvältä, ihan kun olisit maalannut sen yhdellä värillä. Livenä sekin varmaankin parempi. Tietty siihen voisi maalata ruskeaa ja vihreää mustetta päällekäin saaden lasisen vaikutelman.