Sivu 1/1
Lähetetty: Ti 10.10.2006 14:28
Kirjoittaja laurentius
eikös tuo Planet killer ole/ollut? abaddonin lippulaiva Cothic sodassa?
Jostain näin muistan lukeneeni. mutta nyt en löydä mistä.
Eli jos olen oikeassa näitä tuskin on tehty useampia. Lippulaivaitha on yleensä aika uniikkeja ja tottahan toki abaddon haluaa erottua massassta

Lähetetty: Ti 10.10.2006 15:15
Kirjoittaja Dead Maniac
Jossakin vaiheessa sen oletettiin tuhoutuneen, mutta tavan mukaan ei täyttä varmuutta asiasta ollut.
Lähetetty: Ti 10.10.2006 15:43
Kirjoittaja Kennedy
Planet Killer on tosiaan Abaddonin lippulaiva, joka on rakennettu Eye of Terrorin sisällä (joidenkin spekulaatioiden mukaan sitä ei olisi saatu warpin vaikutuksen ulkopuolella rakennettuakaan). Kaaosaluksille poikkeuksellisesti se on uusi malli eikä vanhojen keisarillisten alusmallien mukaan tehty.
Planet Killer on varustettu Armageddon-tykillä, joka pystyy repimään planeetan kuoreen mantereen kokoisia aukkoja, sekä lukuisilla pienemmillä aseilla, torpedonlaukaisimilla ja hävittäjähangaareilla. Armageddon-tykki saatiin luultavasti aikaan muinaisten reliikkien, Pimeyden käden ja Yön silmän avulla.
Planet Killer oli mukana Gothic-sektorin sodassa, jossa se joutui lopulta massiivisen torpedoiskun kohteeksi, minkä seurauksena sen oletettiin tuhoutuneen. Se oli kuitenkin vielä 13. Mustassa ristiretkessä mukana ja on ilmeisesti vieläkin kuvioissa mukana, vaikkakin vähän kärsineenä.
Tämän enempää en osaa kertoa. Jos tiedot eivät täsmää, se ei ole minun vikani, sillä ne ovat peräisin GW:n lähteistä kuten BFG-sääntökirjasta.
Lähetetty: Ti 10.10.2006 16:39
Kirjoittaja dead flesh penalty
Käsittääkseni aluksen supermegakaboom-aseen energia saadaan kahlituista warp-demoneista. Korjatkaa jos olen väärässä, mutta itse olen tässä käsityksessä ollut.
Lähetetty: Ti 10.10.2006 17:59
Kirjoittaja Yrittäisit Edes
dead flesh penalty kirjoitti:Käsittääkseni aluksen supermegakaboom-aseen energia saadaan kahlituista warp-demoneista. Korjatkaa jos olen väärässä, mutta itse olen tässä käsityksessä ollut.
Ööhh... Eikö sen armageddontykin voima saatu eldarien blackfortresista? Ainakin näin muistaisin, Abby kun niitä ainakin yhden on pöllinyt.
VAstaus
Lähetetty: Ti 10.10.2006 18:11
Kirjoittaja Henkinen Johtaja
Muistaakseni koko Gothik-sektorin taistelut käytiin juuri nuon Black Fortresien (Joita mitääntajuamattomat Imperiumilaiset olivat käyttäneet laivastotukikohtina) ympärillä, ainakin eldarit yrittivät estää Abaddonia saamasta käsiinsä noita BF:iä. Niistä juuri tuli teknologia Armageddon tykkiin!
Tämä Missio kuitenkin epäonnistui, ja vaikka Abaddonin laivastot lyötiin, onnistui hänen paeta Terrorin Silmään kahden sellaisen kanssa. Tämän jälkeen...
Planet Destrouer nähtiin ensimmäisen kerran tositoiminnassa 13. Mustassa ristiretkessä. Taisi muutaman planeetan räjäyttää.
Lähetetty: Ti 10.10.2006 22:47
Kirjoittaja daider
Jos nyt niitä voi valmistaa sarjatuotantona. Tai että EoTstä löytyy tarpeeksi osaavaa työvoimaa ja/tai resursseja edes toisen vastaavan tuottamiseen. Voihan olla että alus oli lahja kaaoksen jumalilta tai muinainen reliikki ajalta ennen Imperiumia.
Lähetetty: Ti 10.10.2006 22:58
Kirjoittaja ankara halla
Kennedyhän jo sanoi kaiken sanottavan arvoisen, mutta kun täällä on taas tätä mutuilua huolestuttavan paljon niin kerrataanpa vielä kerran...
Planet Killer oli jo Gothic Warissa mukana. Vasta tästä sodasta Abaddon sai itselleen Blackstonet (jotka siis olivat alunperin Eldarien aseita eikä näillä ole mitään tekemistä Planet Killerin kanssa joka on siis puhtaasti Kaaoksen tuote).
Planet Killer kykenee tuhoamaan planeetan, pari Blackstonea kykenee tuhoamaan kokonaisen tähtijärjestelmän. Kyseessä on aivan eri luokan asejärjestelmät.
Ja Planet Killer on tosiaan ainutlaatuinen ja suhteellisen uusi alus, kyseessä ei siis ole pre-heresy teknologia. Nykyään sen uskotaan tuhoutuneen, mutta hylkyä ei löydetty joten sen tuhoa ei ole pystytty vahvistamaan.
Luulisi että iso Abby laittaisi kunnon telakan pystyyn EoT:hen ja pistäisi sarjatuotantoon moiset laivat.
Ja samalla luulisi, että Imperiumin kannataisi rakentaa miljardi^miljardi Ramilies tukikohtaa ja varustaa jokainen kaartilainen power armourilla ja boltterilla ja... Miksi näin ei sitten tehdä? Resurssit ovat rajatut, vielä enemmän jossain EoT:ssä kuin Imperiumissa.
Toisin sanoen on itsestään selvää miksei kaikki Kaaoksen laivastot koostu Planet Killereistä.
Lähetetty: Pe 20.10.2006 14:09
Kirjoittaja figunarkki
Mitä siihen tuhoutumiseen tulee niin sellaisen torpedoiskun jälkeen luultavasti suurin osa miehistöstä kuoli mutta laiva on kuitenkin vielä aivan kunnostettavassa tilassa.
Kun ohjus osuu sellaiseen 20 metrin paksuiseen teräslevyyn, niin se menee hieman mutkalle ja se voidaan oikaista. Mutta sen aiheuttama paineaalto tappaa sen levyn toisella puolella olevan orjalauman.
Lähetetty: Pe 27.10.2006 11:42
Kirjoittaja Käpylehmä
Mitä siihen tuhoutumiseen tulee niin sellaisen torpedoiskun jälkeen luultavasti suurin osa miehistöstä kuoli mutta laiva on kuitenkin vielä aivan kunnostettavassa tilassa.
Kun ohjus osuu sellaiseen 20 metrin paksuiseen teräslevyyn, niin se menee hieman mutkalle ja se voidaan oikaista. Mutta sen aiheuttama paineaalto tappaa sen levyn toisella puolella olevan orjalauman.
Um... Avaruudessa taistellessa noilla keisarillisten / kaaoksen taistelulaivoilla olisi niin suuret nopeudet, että ohjus aiheuttaisi massiivista tuhoa. 20 metriä terästä ? Sama kuin 20 metriä paperia. Yksi kineettisen aseen laukaus riittäisi tekemään kuinka isosta härvelistä tahansa pieniä murusia. Tämä ei tosin tietenkään ota huomioon mitään maagisia suojakenttäteknologioita ja ökö-plast-polymeerimetallimegamateriaaleja.
Lähetetty: Pe 27.10.2006 12:15
Kirjoittaja daider
Tai sitä että osa Planet Killerin rungosta saattaa olla demonista massaa, joka korjaa itse itsensä kunhan sille syötetään elävää lihaa tarpeeksi paljon.
Lähetetty: Pe 03.11.2006 10:31
Kirjoittaja figunarkki
daider kirjoitti:Tai sitä että osa Planet Killerin rungosta saattaa olla demonista massaa, joka korjaa itse itsensä kunhan sille syötetään elävää lihaa tarpeeksi paljon.
Joten kunnon joukkomurha panssareiden sisällä sillontällön ei ole pahitteeksi.