Sivu 1/1
Revellin maalit.
Lähetetty: Ke 08.11.2006 20:31
Kirjoittaja Kace
Päiviä päiviä.
Olen maalannut muutaman vuoden Revellin maaleilla ja nyt olen yrittänyt harjoitella tekemään niillä varjostus efektejä jne. mutta rupesi kaivertamaan tälläinen kysymys:
Onko edes mahdollista Revellin maaleilla tehdä GW:n maaleilla maalattujen ukkojen tasoisia varjostuksia ja jos on mahdollista niin miten?
Tuntuu vain niin vaikeelta toi Revellillä maalaaminen siihen hommaan verrattuna tai sitten mä vain en osaa.

Lähetetty: Ke 08.11.2006 21:47
Kirjoittaja Silveri
Ensinnäkin unohdetaan nyt alkuun käsite "GW:n maalit" jonkinlaisena yläkäsitteenä. GW:n markkinoimat maalit ovat akryylimaaleja, jotka ovat suunniteltu levitettävän imemättömän pinnan päälle (vrt. taiteilija-akryylit) ja siksi tarttumaan pintaan hanakasti ja kuivumaan nopeasti. Revellin maalit puolestaan ovat emaleita. Näitten merkittävin ero on vesiohenteisuus - akryylit ovat vesiohenteisia, kun taas emaleita pitää ohentaa hieman eri aineilla (tärpätillä ym. öljypohjaisilla ohenteilla, jotka taas sopivat akryyleihin huonosti).
Samat tekniikat tosin pätevät pitkälti molempiin - emaleissa kuivumisaika tosin taitaa olla hieman pitempi, mutta eivät ne mitenkään huonompia ole kuin akryylit. Akryylit lienevät vain helpommin lähestyttäviä noin käytön puolesta (saatavuus tosin puoltaa enemmän emalivärejä). Olen nähnyt myös upeita, ellei upeampiakin tuloksia emaleilla akryyleihin verrattuna, joten ei ne todellakaan ole huonoja figumaalaukseen, jos niitä osaa käyttää.
Jos kuitenkin olet vasta aloitteleva maalaaja ja pienoismallimaalauksesi on rajoittunut tasolle "pistänpäs värin a kohtaan b kuten ohjeessa lukee", suosittelen alkuun akryylejä.
Muita mainitsemisen arvoisia akryylivalmistajia/markkinoijia mitä äkkiseltään tulee mieleeni:
Vallejo (Game Color ja Model Color sarjat)
Rackham
Coat d'Arms
Reaper
Lähetetty: To 09.11.2006 07:51
Kirjoittaja Nilarakh
Huomenta.
Suosittelen lämpimästi unohtamaan ne Revellin maalit. Ainoa, mihin niitä voisi oikiasti hyödyntää, on metallipinnat, joihin saa aikaan ruostetta ynnä muuta törkyä ihan kätevästi. Kyseiset maalit ovat niin öljypitoisia ja rasvaisia, että figun pinta tarvitsee sitä liikaa peittyäkseen esimerkiksi tasaisilta pinnoilta. Se siis pyrkii liukumaan pois.
Vallejota alkaisin suosittelemaan. Tarpeeksi paljon laadukasta tavaraa pipettipulloissa hintaan 2e. Game Color siis, jota saa mm.
http://www.sotataito.com/
Tuolta saa myös neuvottelemalla tilattua laadukkaampaa Model Color-sarjaa, mutta alkuun varmasti riittävät nuo Game Colorit, itsekkin niillä pärjäilen hyvin.
-Nilarakh
Lähetetty: To 09.11.2006 18:15
Kirjoittaja ale
Itsekin voin suositella akryyleihin siirtymistä. Aluksi käytin Revellin maaleja, mutta en ole sekuntiakaan katunut Vallejon ja Citadelin maaleihin siirtymistä.
Lähetetty: To 09.11.2006 21:36
Kirjoittaja Valtsu
Emalit ovat kaiketi parempia isoille pinnoille. Ne levittyvät tasaisemmin, mutta kuivumisaika on paljon pidempi. Akryylimaalit ovat periaatteessa helpompia käyttää.
Lähetetty: To 09.11.2006 22:00
Kirjoittaja Kace
Selvä. Nyt olen vähän viisaampi

Mutta akryylimaaleihin en vielä siirry, koska noita Revellin maaleja tahtoo olla aikamoinen läjä ja se olisi rahan tuhlausta jättää ne kuivumaan... Täytyy ostaa akryylimaaleja sitten kun tarvitsee lisää maalia. Näyttää kyllä noilla Revellilläkin tulevan ok jälkeä kun vähän yrittää.
Lähetetty: To 09.11.2006 23:18
Kirjoittaja yrska
Kyllä ne emalitkin toimivat ihan hyvin kunhan vain muistaa sen saman mikä on oikeastaan aina figuja maalatessa se tärkein seikka. Maaleja on siis ohennettava, että saadaan riittävän hyvä kontrolli maaliin.
Emaleiden yhdeksi hyödyksi lukisin myös huomattavasti paremman kulutuksen keston. Eli pelinappeihin aivan mahtavaa tavaraa ovat jo tuon takia.
Eli siis summaten kaiken jo ketjussa sanotun: Osaavissa käsissä emalitkin mahdollistavat todella hyvän jäljen ja tiettyjen ominaisuuksiensa puolesta ne menevät jopa ohi akryleista (ja toisten osalta taas jäävät jälkeen tietty.)
Yrska