Sivu 1/2
imperial guardilla tauta ja ncruja pataan?
Lähetetty: Ma 27.11.2006 16:28
Kirjoittaja toimisto
eli taktiikoita imperial guardeilla necruja ja tauta vastaan?
löytyy:2xinfatry platoon,(kummassakin 3norm ryhmää)command squod, 1xleman russ, 1xstorm trooper squodia täysillä meltoila.
Lähetetty: Ma 27.11.2006 16:56
Kirjoittaja Sami Jumppanen
IG:llä tai tyrkyillä pelaamattomana sanoisin, että HB:t kuuluu olevan suosittuja, kuten myöskin muut vastaavat aseet. (tämä siis tyrkkyjä vastaan) Necroja vastaan kai kannattaisi olla paljon pitkän kantaman lättyjä, kun necrot eivät yllä 36" pitemmälle ja monoliitillä deeppaavat Necrot joutuvat yhteen läjään poistuessaan monoliitistä (jolloin lätyt toimivat oikein kivasti). Lisäksi kaikki mikä nitistää 3+ saven omaavan tyypin, on ihan hyvä. (S8 on myös hyvä, koska se estää WBB:n, jos ei ole sitä ihme laitetta joka antaa sen WBB:n joka tapauksessa)
Mutta asiasta paremmin tietävät varmasti kertovat "haku" toiminnon iloista.
Lähetetty: Ma 27.11.2006 18:24
Kirjoittaja Combine
Joukoista päätellen taitaa pelit olla 1000 pts.
IG vs. Necrons
Yritä maksimoida lascannonit, missle launcherit ja plasmat. Heavy supporttiin joko kaksi kertaa leman russia tai heavy weapon platuunoja. Yhdelle russille necronit vain nauravat ja pistävät pinoon. Jos stormareita käytät, laita semmoseen seitsemän hengen ryhmään, johon 2*plasma gunit ja deep strikellä kentälle. Näillä voit ainakin kaksi ensimmäistä vuoroa naureskella, kun necronit yrittävät päästä kantamalle ja kun pääsevät niin tulee plasmaa niskaan. Eiköhän näillä voiton luulis urkenevan.
Tausta en ole niin kokenut, joten viisaammat voivat varmaan siinä valistaa.
Lähetetty: Ma 27.11.2006 18:36
Kirjoittaja Blue_Hill
Ig vs. Tau
Liikut ja ammuskelet tasaisesti ja tankit liikkuvat edellä suojaten perusjoukkoja.. Hunter killer missileä niihin HS 'suitteihin jotka ampuvat tankeja alas..
Missile launcher ja plasmagunit todettu tehokkaiksi.. Stormareita (2 ryhmää) tiputetaan sinne missä niitä tarvitaan, (meltoilla varustetut niiden HS 'suittien luokse)
haltiaedit: Ai niin, tietoni perustuvat kyllä vanhaan kirjaan eivät tähän uuteen Tau Empireen
Lähetetty: Ma 27.11.2006 20:55
Kirjoittaja ale
Necroneita vastaan lättyjä niin mitään ongelmaa ei pitäisi olla. Helppo vastus.
Tau. Vihaan niitä. En vihaa koko pelissä mitään enempää. Perusjätkillä pitkän kantaman aseet, jotka woundaavat 2+:lla ja joita vastaan ei saa saveja. Itse asiassa taulla on tuskin mitään asetta, jota vastaan saisit savet ellet käytä carapaceja. Railguneja on niin pirusti että tankit eivät kestä kahtakaan vuoroa. Lisäksi monet niistä saa ampua usealla aseella ja vielä eri kohteeseen! En suoraan sanottuna tiedä keinoa, jolla voittaisi taut edes kohtuullisen hyvällä todennäköisyydellä. Tai sitten oma listani on vain huono näitä vastaan.
Lähetetty: Ma 27.11.2006 21:12
Kirjoittaja vompovompatti
Kuten jo sanottu necronia vastaan lätyt tekevät suurta tuhoa. Kannattaa kokeilla deeppaavia special weapon-ryhmiä demochargella. Hintaa kertyy huimat 45pts ja osuma aiheuttaa suurta tuhoa.
Lähetetty: Ma 27.11.2006 21:51
Kirjoittaja Githgulcag
ale kirjoitti:Tau. Vihaan niitä. En vihaa koko pelissä mitään enempää. Perusjätkillä pitkän kantaman aseet, jotka woundaavat 2+:lla ja joita vastaan ei saa saveja. Itse asiassa taulla on tuskin mitään asetta, jota vastaan saisit savet ellet käytä carapaceja. Railguneja on niin pirusti että tankit eivät kestä kahtakaan vuoroa. Lisäksi monet niistä saa ampua usealla aseella ja vielä eri kohteeseen! En suoraan sanottuna tiedä keinoa, jolla voittaisi taut edes kohtuullisen hyvällä todennäköisyydellä. Tai sitten oma listani on vain huono näitä vastaan.
Outoa... Minä olen pelannut kaartillani jo monta peliä, enkä koskaan ole voittanut mitään muuta, kuin 2 kertaa taun (Voitto prosennttini hurjat 10%). Tarvitaan vain heavy boltereita ja maaston antamaa suojaa kannattaa käyttää mahdollisimman paljon hyväksi. Cameleoline on kaartilaisille kätevä doktriini. Kannattaa kokeilla!
Lähetetty: Ti 28.11.2006 00:45
Kirjoittaja Sami Jumppanen
Tulikin mieleen, että epäsuoratuli varmastikin tehoaisi Tau:hun. Ja kaikkeen muuhunkin...
Lähetetty: Ti 28.11.2006 09:13
Kirjoittaja The Captain
ale kirjoitti:Necroneita vastaan lättyjä niin mitään ongelmaa ei pitäisi olla. Helppo vastus.
Miksi lätty tepsisi necroniin sen paremmin kuin mihinkään muuhunkaan? Edellisessä pelissäni Necroneilla Kaartia vastaan menetin yhden warriorin ja yhden scarab swarmin kolmen pitsanheittimen armeijan ordnanceen.
Kaartin ongelma on siinä, että se perustuu suurelta osin staattiseen tulivoimaan, kun taas sekä Tau että necronit saavat paljon liikkuvaa tulivoimaa. Etenkin jos maastoa on reilusti, Tau ei missään vaiheessa jätä kohteita ammuttavaksi, ja necronit kököttävät suojassa ampumassa Gaussilla ja kiipeävät taas pystyyn, jos joku sattuu kaatumaan.
Tauta vastaan stormarisi ovat yhden tempun ihme. Deep strike selustaan ja meltoilla pari suittia hengiltä. Tämän jälkeen nämä kuolevat.
Jos et voita aloitusta, russisi ei ammu laukaustakaan ikinä. Sekä Tau että necronit osaavat vaientaa tankin niin tehokkaasti, että sen elossapysymisaika lasketaan sekunneissa.
Kaarti ei osaa muuta kuin ampua, ja sekä Tau että Necronit tekevät sen paremmin.
Lähetetty: Ti 28.11.2006 10:38
Kirjoittaja Scoundrel
The Captain kirjoitti:
Kaarti ei osaa muuta kuin ampua, ja sekä Tau että Necronit tekevät sen paremmin.
Eli kaartilla pärjää kyseisiä armeijoita vastaan ainoastaan tuurilla tai vastustajan pahasti kämmätessä?
Olen kuitenkin samaa mieltä siinä asiassa, että necronit ja varsinkin tau saavat kaikki ajoneuvot tuhottua todella lyhyessä ajassa. Ja juuri ajoneuvot ovat maukkaimpia kohteita, koska niissä on niin paljon pisteitä kiinni. Eikä kaartin jalkaväen staattiset raskaat aseet ainakaan suitteihin perustuvaa tauta hetkauta.
Itselläni oli vähän samaa ongelmaa örkkiarmeijani kanssa kun pelasin ensimmäisiä pelejäni kaartia vastaan. Vastustajalla on paljon kovempaa tulivoimaa ja paljon kestävämmät ajoneuvot. Päätin muuttaa suunnitelmaa ja lähdin liikkeelle all-infantry-armeijalla. Jätin kaikki ajoneuvot pois pakottaen vastustajan keskittämään kaiken tulensa jalkaväkiryhmiin saadakseen pisteitä. Tällöin osa jalkaväestäni jää pakostakin eloon ja pääsee tekemään vahinkoa vastustajaan.
Kaartilla tämä ei välttämättä onnistu, koska maksimoitu jalkaväki ei kuitenkaan pärjää necroneille lähitaistelussa, eikä tule pääsemään taun kanssa lähitaisteluun. Maksimoitu jalkaväki kuitenkin antaa suurimman mahdollisen määrän vaikeimmin tuhottavissa olevia raskaita aseita (Juu. Tiedän. Aika kova väite Laskekaa ja todistakaa se vääräksi). Koska vastustajasi ei pääse ampumaan liikkuvalla tulivoimallaan tankkejasi, on hänellä kova työ ampua tarpeeksi jalkaväkeä voittaakseen pelin. Ja samalla toivottavasti pääset ampumaan takaisin vähintään samalla mitalla.
Lähetetty: Ti 28.11.2006 16:19
Kirjoittaja toimisto
kiitos vinkeistä,kokeilen noita plasmoja ja infatry massaa,kuitenkin käväisi mielessä conspritit,hyviä vaiko huonoja necroneja ja tauta vastaan?
Lähetetty: Ti 28.11.2006 19:50
Kirjoittaja Squirreli
Conscriptit ovat hidastetöyssy. Eivät ne mitään saa aikaan, mutta saattaa olla, että niiden lahtaaminen kestää kauan. Kaipaavat mukaan independent commissaria, jota sitten parhaansa mukaan täytyy pitää erossa lähitaistelusta. Näkisin, että koska conscripteihin kuitenkin kuluu kaksi doktriini-pistettä ja koska niillä ei ole tulivoimaa, kannattaa ennemmin sijoittaa kahteen infantrysquadiin kunnon aseilla kuin kolmeenkymmeneen turhaan conscriptiin. Conscriptit ovat tosin parempi suoja lähitaistelijoita vastaan, mutta siihen rooliin joko rough ridereitä tai liittolaisia daemon- tai witchhunter codexeista.
Lähetetty: Ke 06.12.2006 18:15
Kirjoittaja MacKeke
Eivät ne mitään saa aikaan, mutta saattaa olla, että niiden lahtaaminen kestää kauan.
Hah, siinä murtuu kovempikin karpaasi sadan lasgun laakin alla, oli se vastus mikä tahansa. Olen nähnyt että täydet greyhunter ryhmät haihtuu, raptorit, berserkkerit. Necronit voivat tosin sinnitellä hieman kauemmin WBB:n takia.
Lähetetty: Ke 06.12.2006 20:47
Kirjoittaja Squirreli
Math-Hammer for teh win:
Conscriptin BS on 2. Todennäköisyys saada Necron tapettua yhdellä conscriptin lasgun-laakilla on: 1/3*1/3*1/3 = 1/27. Sen jälkeen necron saa sitten vielä Well Be Backin, mahdollisesti rerollilla. Siis, keskimäärin 27 rapid-firettävää conscriptia tappaa yhden necron pysyvästi, puoli necronia jos rerollataan se WBB-heitto.
MacKeke: Tottakai tuuri voi käydä, mutta kannattaako siihen luottaa? Toki todennäköisyyslaskenta antaa vain hyvin rajoitetun kuvan todellisuudesta, mutta aika masentava lukuhan tuo on. Mainitsemasi sata lasgunlaakia maksavat 200pts plus tietysti leadership-boostit, joita ilman yksikkö on turha. Nuo pisteet voisi sijoittaa paremminkin?
Lähetetty: Ke 06.12.2006 21:36
Kirjoittaja Anaheim
conscriptit drop troops ja independent comissar doctrinen kanssa

ei kiva,varsinkin jos otat ibram gauntin(siis tämän saat vasta 1500 peliin),tulevat pöydälle deeppaamalla,ja jopa necronit häviävät näiden massa vyörytykselle.50 pelotonta conscriptia

et voi kieltää ettei houkuttaisi

mutta juu,molempia vastaan toimii nämä aseet:
heavy boltter(nidejä kaataa mukavasti,necroneilla keskimäärin yksi-kaksi kutia menee läpi ja tappaa)
missile launcher(nideillä kannattaa nakella mini-lättyjä ja ampua krakeillä ne pahuksen fexit alas,necroneilla pelkkää cracia,kaikki nopea,iso ja pelottava pois heti alkuun.Kuten destroyerit,itselläni nämä paskiaiset muodostuvat aina päänvaivaksi.
nidejä vastaan IA:n käyttö sallittaessa leman russ exterminator on silkkaa kansan murhaa,eikä se huono necronejakaan vastaan ole.
Siis toista lemania huonompi,keskimääräisellä munkilla pistää katuun parhaassa tapauksessa jopa enemmän sälliä kun sillä lätyllä

Lähetetty: Ke 06.12.2006 22:48
Kirjoittaja Nocharim
Muistaakseni Conscriptit eivät ole Guard Infartyä eli eivät hyödy Drop Troopsista. Saatan olla väärässäkin.
Lähetetty: Ma 19.03.2007 20:50
Kirjoittaja Comissar_Yarric
Nocharim kirjoitti:Muistaakseni Conscriptit eivät ole Guard Infartyä eli eivät hyödy Drop Troopsista. Saatan olla väärässäkin.
Oikein muistat.
Lähetetty: Ke 21.03.2007 18:23
Kirjoittaja meny
Comissar_Yarric kirjoitti:Nocharim kirjoitti:Muistaakseni Conscriptit eivät ole Guard Infartyä eli eivät hyödy Drop Troopsista. Saatan olla väärässäkin.
Oikein muistat.
oho! olipa nopea vastaus
Lähetetty: Ke 21.03.2007 19:13
Kirjoittaja Dalamar
Kyllä paras ratkaisu on Deep Strike army from fiery hell, niinkuin joku ratkaisu nyt kaartilla olisi parasta. Itse käytin muinoin yhdeksän heavyboltterin, 24:n plasman, neljän meltan ja kahden demolition chargen armeijaa ja pieksin tauta kuin vierasta sikaa useampaankin otteeseen. Rapid firettävät plasmat höyrystävät suitteja melko kivasti, jos nyt höyrystävät itsensäkin, mutta itsemurhaahan se kaartilla pelaaminen on kuitenkin.
Chimera kahdella heavy flamerilla on mainio Taun perusmosureiden kärventäjä, harmi vain että se ei ikänään pääse perille saakka. Yleensä.
Lähetetty: Ke 21.03.2007 20:08
Kirjoittaja Terminator Sergeant
vastaus on abhuman conscriptit furious chargella, ws 3lla ja niitä on 300, vievät sen 1300 pojoa. Aika pirusti sattuu tauhun kun nämä tulee