Sivu 1/2

Kummat goblinit parempia örkkien kanssa?

Lähetetty: La 02.12.2006 20:03
Kirjoittaja Woodo
Eli pikkupeleissä (noin 500-100pts) kumpi sekoitus toimii paremmin örkit ja tavalliset hiitulaiset vai örkit ja yöhiidet. Olen katsokaas tässä Örkkejä aloittelemassa ja olis kiva tunkea jompia kumpia mutten molempia.

Lähetetty: La 02.12.2006 20:44
Kirjoittaja Chaotic Dwarf
Ovat muuten melko samanlaisia, mutta tavallisilla goblineilla on parempi leadership. Toisaalta n. goblineille saa nettereitä ja fanaticceja.

Lähetetty: La 02.12.2006 20:58
Kirjoittaja Woodo
Armeijaani vastaan tulisi kaveri peleissä jättei, kuolleita, (vampit ja haudat), lissuja ja käpsiä

Lähetetty: La 02.12.2006 21:00
Kirjoittaja riimumestari
hemmetisti sotakoneistoa ja örkkibosseja antamaan hyvää liidershippiä goboille, ja ota siis hemmetisti noita night goblineita! niitä saa helposti skull pass boksista paljon

Lähetetty: La 02.12.2006 21:06
Kirjoittaja El Capitan
Uuden kirjan ansiosta sanoisin ngoblinit. Tavikset ovat ehkä vähän kalliiman puoleisia, jos katsoo sillä lailla, että +2p saat +1ws, +1t, +1ld, chopan ja ignore goblin panicin. Ngoblineilla on myös fanatikkoja, jotka ovat varsin pelottavia ja hauskoja kummallekkin osapuolelle.

Ngoblineita sitten saa myös hitusen halvemmalla euroissa (bfsp).

El edit: Noin, jos nyt jokainen saisi selvää, tarkotin, että itse goblinit ovat halvempia.

Lähetetty: La 02.12.2006 21:17
Kirjoittaja Woodo
No sitten jouluna paketista pomppaa bfsp boxi ;)

Lähetetty: Ma 04.12.2006 16:17
Kirjoittaja DeathWizard
Pistä paremmaksi,
osta kaksi.

;)

Lähetetty: Ma 04.12.2006 16:40
Kirjoittaja Hing
Itse myös suosittelen yöhiisiä koska ne maksavat vähemmän rahassa ja pisteissä,ne saavat fanoja,nettreitä ja ovat hiton rankan näköisiä!(Okei, ehkä tuo viimeinen meni yli :D)

Lähetetty: Ma 04.12.2006 17:26
Kirjoittaja Raistlin Majere
Niin että antakaa sille oikeen huonoja neuvoja niin se häviää mulle:D

Lähetetty: Ma 04.12.2006 17:44
Kirjoittaja Mayhemia
Juu, eipä ole common goblineilla ei ole enään nykyään mitään käyttöä. Joten kannattaa ihan suoraan ottaa ne night gobbot, sinne saa vielä fanaticeja, nettereitä ja sen semmoisia bonukseksi.

Lähetetty: Ma 04.12.2006 18:16
Kirjoittaja DeathWizard
Common gobboja ei tarvitse muulloin kuin susi- tai hämähäkkiratsastajia hankkiessaan...
Tai ihan näön takia.

Lähetetty: Ma 04.12.2006 18:31
Kirjoittaja Rautamaha
Älä unohda sguikkeja, ovat parantuneet nykyisessä kirjassa.

Lähetetty: Ma 04.12.2006 18:34
Kirjoittaja DeathWizard
Jep. Squiqit kuulostavat hauskoilta pikku veijareilta.... ^^

DeathEdit:/ Jee!!! Olen lähettänyt 325 viestiä puhdasta kakkaa Sotavasaraan! (Piti juhlistaa nyt kun en muistanut 300:n kohdalla...)

Lähetetty: Ma 04.12.2006 19:15
Kirjoittaja riimumestari
hieman offtopic
Mikäpä pahan tappaisi?
Hyvä?

Lähetetty: Ti 05.12.2006 16:27
Kirjoittaja Chaos Orc
El Capitan kirjoitti: Ngoblineilla on myös fanatikkoja, jotka ovat varsin pelottavia ja hauskoja kummallekkin osapuolelle. Näitä myös saa hitusen halvemmalla euroissa (bfsp).
et kai vain tarkoita että bfsp:ssä tulisi fanoja? koska niinhän ei ole, ne pitää ostaa erikseen, mutta jos tarkoitit tavallisia ngobboja, väite pitää paikkansa. hieman vaikeaselkoisesti kyllä sanottu..

Lähetetty: Ti 05.12.2006 22:08
Kirjoittaja DeathWizard
riimumestari kirjoitti:hieman offtopic
Mikäpä pahan tappaisi?
Hyvä?
Etkö ole kuullut sanontaa "Pahaa ei voi tappaa"?

Lähetetty: Ke 06.12.2006 11:37
Kirjoittaja riimumestari
Deathwizard
-.- ? Et varmaan itse ole oppinut olemaan näpyttelemättä? Sitten meitä on kaksi...

Lähetetty: Ma 01.01.2007 22:27
Kirjoittaja Hiisi
Kyllä ne nightgoblinit ovat parhaat, niissä on tyyliä! Tavalliset gobot tylsiä kuin mitkä

Lähetetty: To 25.01.2007 08:44
Kirjoittaja The_Duke
Kaverin kanssa ostettiin molemmat yhdet BFSP -paketit ja minä otin kääpiöt, hän goblinit. Saatiin halvalla ihan pelikelpoiset ja mukavan kokoiset armeijat. Kaverilla on 20 spider riderin, 40 archerin, 80 keihäsgobbon, 2 trollin ja pomojen lisäksi jotain 40-60 örkkiä (osti käytettyinä ja valmiiksi maalattuina).

Armosta olen antanut hänen käyttää örkkejään gobbojen lisäksi (pelaamme aina täysillä armeijoilla eli jotain 1200 pts + kaverilla örkit) ja silti yleensä voitan. Örkit on ihan kovia lähiksessä, mutta nuo gobbot lähtee monesti karkuun kun ammun kerran tykillä. Se ei saa niitä tulemaan tarpeeksi lähelle. Oma mielipiteeni on, ettei gobboista saa oikein kunnon armeijaa.

Viime kertaisessa pelissä kaveri sattui laittamaan tehottomat 40 archeriaan laitaan, jossa minun tykkinikin olivat. No turpiin tuli kun ei karkuun päässyt ja 40 gobbon avorivistä riitti nuolta crewien niskaan.

Lähetetty: Ti 30.01.2007 15:49
Kirjoittaja Jara
Kokemuksesta voin sanoa että night gobbot ehdottomasti ei ne kyllä oikein tapella osaa niiden vahvuudet ovat: niitä on paljon ja tietenkin ne vanhat kunno fanaatikot ne vasta niitä ruumiita tekeekin ja eikä maksa paljoaa...