Sivu 1/1
God for the Bloodskull...eiku... 1000pts
Lähetetty: Su 03.12.2006 12:11
Kirjoittaja Draike
Tämmöistä listaa proxyttelin eilen, ja voitin massacrella Wood Elfejä vastaan. Ensin Exa ja ritarit jäivät jumiin Gladeguardin, 2 Wildrider yksikön ja Dryadien keskelle mutta yhtäkkiä pääsivät irti jyräten 2 yksikköä alleen Overrunin ja onnistuneen pursuen voimin.
HEROES
Exalted Champion of Khorne @ 201pts.
-Biting Blade
-Enchanted Shield
-Gaze of Gods
-Barded Steed of Chaos
Sorcerer of Chaos @ 186pts.
-Barded Steed of Chaos
-Level2
-Powerfamiliar
-Lore of Beasts
CORE
Knights of Khorne 5* @ 220pts.
-Musician
Knights of Khorne 5* @ 220pts.
-Musician
Marauder Horsemen 5* @ 75pts.
-Flails
SPECIAL
Furies 6* @ 90pts.
Total: 992pts.
Dispel Dice: 5
Powerdice: 4
Otan vastaan mahdollisia parannusehdotuksia. Taktiikkana on tähänmennessä ollut marchblokkiminen ja maagien sekä sotakoneiden häirintä furyilla, flank charget Maraudereilla ja nihdeillä lähinnä suoraan päälle. Maagi on Bears Angerin ja muiden taikojensa avulla ollut usein hyödyksi. ( Ja kyllä, jossain olen nähnyt fluffikkaan selityksen maagille Khornen legioonassa.)
Lähetetty: Su 03.12.2006 17:32
Kirjoittaja Gilaelin
Tonnin peliin riittää aivan mainiosti yksi sankari, varsinkin kaaoksella, jonka heerokset, saati sitten joukot tuppaavat olemaan äärimmäisiä pistesyöppöjä.
Aloittaisin poistamalla maagin kokonaan, sillä tämän kokoisessa pelissä magiaylivoimakaan ei ole niin kovaa, että siihen kannattaisi tuhlata pisteitä, jotka ovat yksiköiltä pois. Nyt tuo lista nimittäin outnuberoidaan 6-0.
Kun velholla on heitetty vesilintua, voikin eksalta ottaa turhat kamat pois. Tuon pitäisi kyetä mättämään resoa, mutta nyt se ei tee yhtään mitään, kiitos bitting bladen, joka kyllä miehekäs ase on, mutta tehoton, kuin kuolleen kissan raadolla huitoisi.
Ottaisin suoraan e-shieldin, gazen ja näykkivän terän pois ja antaisin kaverille flailin käteen. Mättää kombatin ekalla vuorolla s7 ja omaa kuitenkin 2+saven.
Saaduilla pisteillä, joita on 236 saisit toisen marablokin, beasteja, taika kärryn ja toiseen ritari blokkiin lipun. Toinen sitä tuskin tarvitsee, kun siellä pomppii exa.
Lähetetty: Ma 04.12.2006 21:42
Kirjoittaja Höpöttiuhka
Gilaelin kirjoitti:
Ottaisin suoraan e-shieldin, gazen ja näykkivän terän pois ja antaisin kaverille flailin käteen. Mättää kombatin ekalla vuorolla s7 ja omaa kuitenkin 2+saven.
Mutta tuo Biting Blade on kova sana Welffejä vastaan, kun niin monella niiden yksiköstä on kumminkin wardi mundane weaponeita vastaan. Jos tuolla itse pelaisin, niin pitäisin, mutta sorsan voisi tiputtaa kyllä.
Lähetetty: Ma 04.12.2006 22:35
Kirjoittaja kasvi
joo okei toi terävä tikku saattaa toimia ihan hyvin welffejä vastaan, mutta kun saman homman noin yleisesti ja paremmin saa hoidettua flaililla, niin juu.. miten vaan..
Lähetetty: Ti 05.12.2006 09:14
Kirjoittaja Mayhemia
Bitting blade ei ole kova juttu edes welffejä vastaan, ainoa oikea ongelmahan on puiden 5+ wardin kanssa ja S5 ei oikein riitä pistelemään semmosia. Sword of might vähintään.
Lähetetty: Pe 08.12.2006 07:09
Kirjoittaja Mikke
Kyllä tonnin pelissäkin voi aivan hyvin olla rullakuski. Omasta tonnin helf listasta löytyy yleensä vajaa kymmenen power noppaa. Jos yrität torjua niitä kämäisellä kahdella omalla, niin olet ongelmissa. Eli kyllä rullakuski on paikallaan tonnin listassa.
Lähetetty: Su 10.12.2006 10:48
Kirjoittaja Rascal91
mutta jos kerta oltiin menossa Welffejä vastaan niin sorsaa ei tarvi. joo mutta multa löytyy jo 700pts pelissä 6-8 power noppaa
Lähetetty: Ke 27.12.2006 10:37
Kirjoittaja Väkipyörä
Jokainen Mark of Khorne tuo oman noppansa dispel pooliin, joten 5+ noppaa riittää tässä kokoluokassa keskimäärin todella hyvin. Kaikkiin ääripäihin kun on mahdoton varautua. Sword of Might on tosiaan verrattomasti parempi valinta sankarille. Velholle potkut, funktio kadoksissa tässä listassa. Ja jestas että siinä on pisteitä kiinni! Tuolla läjällä pojoja saa jo toisen fast cavalry-yksikön ja koiria riittämiin (äkkiseltään laskien esim. 3x5). Näin saisit tuplattua armeijasi yksikkömäärän. Deploymentissä sinulla olisi näin 6 yksikköä ennen ritareita kentällä ja vastustajallasi jo lähes varmasti kaikki paikoillaan. Se että saa valita minne todelliset jyränsä kentällä asettaa (suhteessa vihollisen herkkupaloihin) on etu, josta ei helpolla kannata luopua.