Sivu 1/2

Warhammer 40k Strike Force Turnaus 3.2.07 (UUSI PÄIVÄMÄÄRÄ)

Lähetetty: Ti 12.12.2006 14:18
Kirjoittaja Pelimies
Strike Force

3.2.2007 Pelimestassa

Ehkäpä vuoden erilaisin 40k turnaus hullunkurisillä säännöillä, mitkä vääntävät taktiset aivonystyrät solmuun ja tekevät osasta 40k:n "must have" ukoista ja tavaroista käyttökelvottomia esim. Wraith Lord tai Power Fist !

Klo: 10.00 - 16.00

Paikkoja: 16

Säännöt: Ukoilla aina vain 1 W, jos alkuperäisesti enemmän niin pisteitä saa takaisin seuraavasti: 2. = 10pst. 3. = 30pst. 4. = 60pst, jos enemmän niin voivoi. Ukko voi siis olla ilmainen, mutta ei mennä nollan alapuolelle. Yhdessä yksikössä on yksi ukko minimi ja maximi ja samaa yksikkötyyppiä ei saa olla kahta. HQ:t poislukien command squadit on kielletty. Armour valuen omaavissa yksiköissä maximi panssari 30 (yhteenlaskettu F,S,R) ja ovat aina open topped, liikkuvat kuin difficult terrainissa ja glancing hitit lasketaan penetrateiksi. Ordinanse ja large template aseet ovat kiellettyjä. Kaikki kyvyt ja tavarat mitkä antavat lisää W eivät tee sitä. Jos ukolla on esimerkiksi drone, osumat menevät aina ukkoon vaikka näkyisi vain drone. Kaikki ukot saavat käyttää Deep Strikea tai Infiltrointia. Kaikki ukot toimivat itsenäisesti taistelun aikana. Deployment zone on 18”

Pelit pelataan: Paras kolmesta periaatteella ja aikaa on 1 tunti. Ensimmäisen pelin aloittaja heitetään nopalla. Aloittaja valitsee puolen, aloittaa deployaamisen ja aloittaa pelin. Seuraavan pelin aloittaa hävinnyt pelaaja.

Pelipöydät: Pelipoydillä on totuttua enemmän maastoa, aitoja ja muuta sälää jotta pelit olisivat mahdollisimman taktisia.

Sallittuja armeijoita: Codex armeijat

Armeijakohtaisia sääntöjä: Necroneilla ei Phase Outtia ja WBB saa käyttää vaikka ei olisi samanlaista modelia kentällä, kunhan joku oma WBB modeli on 6" säteellä. Tosin WBB onnistuu vain 5+. Space Marinet eivät saa käyttää Treattejä: Be Swift As the Wind tai Blessed Be the Warriors. Imperial Guardien heavy weapon crew koostuu ainoastaan yhdestä ukosta ja aseesta. Yksittäisen IG ukon hinta lasketaan jaettuna yksikön hinta yksikköön kuuluvilla perusukoilla esim. Infantry sq 60pst. jaettuna 1 sergeant ja 9 guardsmen eli 10:llä on 6pst. + tavarat yms. Chaos armeijassa ei saa olla kuin max. kahden eri merkin ukkoja. Siren on kielletty.

Maalauspisteet: 1 per peli eli yhteensä max. 4.

Maalauksen arviointi: Beissattu ja maalattu 0.5pst. Hienosti beissattu ja maalattu 1pst.

Pelipisteet: Voitto 3pst. Tasuri 1pst. Tappio 0pst.

Armeijan koko: 200pst.

Kierroksia: Ensiksi kaikki pelaa 2 kierrosta, jonka jälkeen puolet tippuu pois ja loput jatkavat vielä 2 kierrosta.

Kierroksen pituus: 1h.

Pelit: Kierros 1. klo: 10.00-11.00 Kierros 2. klo 11.00-12.00 Kierros 3. klo 12.00-13.00 Kierros 4. klo 13.00-14.00. Puolet tippuu, Kierros 5. klo 14.00-15.00 Kierros 6. klo 15.00-16.00.

Hinta: 5€ (maksu ilmoittautumisen yhteydessä)

Palkinnot katsotaan osallistujamäärän mukaan ja ovat tunnetusti hyviä.

Ilmoittautumiset: Paikanpäällä tai tilille 141935-93841 ja kopio maksusta mukaan turnaukseen. Viestiin nimi ja armeija. Pistä myös samat YV:nä.

Oma Codex, armeijalista ja mitta mukaan!

Jos joku osa jäi epäselväksi, niin kysykää ihmeessä ;)

Lähetetty: Ti 12.12.2006 14:30
Kirjoittaja Nicodemus von Traube
Höh. Ensin odotan pienen armeijan 40koo turnausta kuin kuuta nousevaa, ja sitten kun se tulee niin se onkin tälläinen... Ensivaikutelma on aika mykistävä, katsotaan josko tästä saisi jotain tolkkua kun tutkii uudestaan ja tarkemmin.

Lähetetty: Pe 15.12.2006 00:20
Kirjoittaja Pelimies
Epäselvyyksien välttämiseksi, tässä olisi esimerkkiarmeija. Toivottavasti tästä on hyötyä omia listoja miettiville..

Necrons

Scarab Swarm = 0 pst. Normaalisti 12 pst. -30 pst. woundeista on 0 pst.
Tomb Spider: Particle Projector = 45 pst. Normaalisti 55 pst. -10 pst. woundista. Tompparin kyky tuoda Scarabeja kentälle toimii kyllä, mutta samalla tavalla kuin Taun yksikössä olevat Dronet (eli osumat menevät aina Spideriin)
Destroyer = 50 pst.
Pariah = 36 pst.
Immortal = 28 pst.
Wraith = 41 pst.

Taktiikkana tuoda nopeat: Scarab, Dessu ja Wraith kentälle ja pistää loput Deep Strikeen yllättämään ja ampumaan tullessaan jonkun vastustajan napin pois.

Yht: 200 pst. (tasan)

Lähetetty: Pe 15.12.2006 09:40
Kirjoittaja Kidhidalco
Tarvitseeko normaaleista 1 hq ja 2x troop pakotteista välittää?

Taun ejection system ilmeisesti toimii normaalisti...

Lähetetty: Pe 15.12.2006 10:46
Kirjoittaja Pelimies
Kidhidalco kirjoitti:Tarvitseeko normaaleista 1 hq ja 2x troop pakotteista välittää?

Taun ejection system ilmeisesti toimii normaalisti...
Ei tarvii välittää ja ES toimii normaalisti.

Lähetetty: La 16.12.2006 13:28
Kirjoittaja Master Calgar
Samaa yksikkötyyppiä ei saa olla kahta? Tarkoittaako tämä nyt siis, ettei saa olla kuin yksi jannu, joka edustaa infantryä, yksi joka jumpinfantrya jne? Ei varmaankaan... mutta varmistun. Mutta esim jos laittaa mariineita, niin ei saa olla vaikka kahta perusmarsua?

Täytyy myöntää, että tuollaiset säännöt eivät kyllä saisi minua osallistumaan. Ehkä niitäkin löytyy, jotka haluavat, mutta minusta nuo ovat vain... heikot. Tekijällä selkeesti ollut joku oma lista mielessä, minkä mukaan muokannut sääntöjä.

(harmi muuten tuon yksikkötyyppi rajoituksen... jos nyt laskin oikein, niin olisihan se kiva ollut nähdä 15 tyranidwarrioria 4+savella, scything taloneilla ja spinefisteillä)

Lähetetty: La 16.12.2006 13:58
Kirjoittaja Pelimies
mastercalgar kirjoitti:Samaa yksikkötyyppiä ei saa olla kahta? Tarkoittaako tämä nyt siis, ettei saa olla kuin yksi jannu, joka edustaa infantryä, yksi joka jumpinfantrya jne? Ei varmaankaan... mutta varmistun. Mutta esim jos laittaa mariineita, niin ei saa olla vaikka kahta perusmarsua?

Täytyy myöntää, että tuollaiset säännöt eivät kyllä saisi minua osallistumaan. Ehkä niitäkin löytyy, jotka haluavat, mutta minusta nuo ovat vain... heikot. Tekijällä selkeesti ollut joku oma lista mielessä, minkä mukaan muokannut sääntöjä.

(harmi muuten tuon yksikkötyyppi rajoituksen... jos nyt laskin oikein, niin olisihan se kiva ollut nähdä 15 tyranidwarrioria 4+savella, scything taloneilla ja spinefisteillä)
Et ole oikein ymmärtänyt noita sääntöjä, joten selvennän vähäsen.
Ensinäkin et saa kuin yhen Tyrkky Warriorin armeijaan koska warrioreita ei ole kuin yhdessä kohdassa codexia eli eliiteissä.

Mariineita saat ottaa jokaisesta kohdasta yhden per yksikkötyyppi missä niitä mainitaan, eli esim 1 Deva, 1 Tactical, 1 Veteran, 1 Command SQ marine jne..

Ja näitä armeijakohtaisia sääntöjä ei ole tehty omia armeijamieltymyksiä silmällä pitäen, vaan täydentämään epäkohtia.

Lähetetty: La 16.12.2006 16:08
Kirjoittaja Master Calgar
Kyllä tuon tyranidwarruja koskevan jutun tiesin, siksi laitoinkin sen sulkuihin (siitä pitäisi selvitä, että tiedän ettei niitä saa ottaa enempää kuin yhden).

Esimerkkinä:

Devastator marine vet.sergeant powerweaponilla ja plasmapistoolilla (55)
Tactical marine Heavybolterilla (20)
Veteran Squadin veteraani kessu p-weaponilla (43)
Jumppack marine plasmapistoolilla (27)
Apothecary (ei muista maksoiko apteekkari uppi miten paljon, +25tps?) approx siis (40)
(+sitten jos jotain muuta wargearia haluaa...)

Jos nyt laskin nuo pisteet oikein, niin olisiko tuo laillinen?

Eli samalla yksikkötyypillä tarkoitetaan, ettei esim troop slottiin meneviä yksköitä saa olla kuin yksi?

Lähetetty: La 16.12.2006 16:25
Kirjoittaja Pelimies
mastercalgar kirjoitti:Esimerkkinä:

Devastator marine vet.sergeant powerweaponilla ja plasmapistoolilla (55)
Tactical marine Heavybolterilla (20)
Veteran Squadin veteraani kessu p-weaponilla (43)
Jumppack marine plasmapistoolilla (27)
Apothecary (ei muista maksoiko apteekkari uppi miten paljon, +25tps?) approx siis (40)
(+sitten jos jotain muuta wargearia haluaa...)

Jos nyt laskin nuo pisteet oikein, niin olisiko tuo laillinen?
Kyllä on :)
mastercalgar kirjoitti:Eli samalla yksikkötyypillä tarkoitetaan, ettei esim troop slottiin meneviä yksköitä saa olla kuin yksi?
Samanlaisia troop slotteja ei saa olla kuin yksi eli esim vain 1 SM Scout ja 1 SM Tactical saa olla SM:n troopeissa mutta ei 2 x 1 SM Tactical marinea.

Do yo feel me?

Lähetetty: La 16.12.2006 16:30
Kirjoittaja Master Calgar
Selevähän tuo sitten :) Hmm... toisaalta, kun nyt alkaa hetken ajatuksen muhimisen kanssa uudelleen tuota pohtimaan, niin oikeastaan ihan hauska pikku peli voisi ollakkin.

Mitenkäs sitten, tuossa menee kaikki target priorityt varmaankin samalla tavalla perussääntöjen mukaan? Ja kaikki muutkin säännöt, mitä ei ole muokattu?

Lähetetty: La 16.12.2006 18:00
Kirjoittaja Truupperi
Meneekö osumat myös squad leadereihin ja heavy/special weaponeihin suoraan yksiköissä, kun dronet ym. eivät voi ottaa osumia kontrolloijaltaan.

Lähetetty: La 16.12.2006 22:35
Kirjoittaja Pelimies
mastercalgar kirjoitti:Selevähän tuo sitten :) Hmm... toisaalta, kun nyt alkaa hetken ajatuksen muhimisen kanssa uudelleen tuota pohtimaan, niin oikeastaan ihan hauska pikku peli voisi ollakkin.

Mitenkäs sitten, tuossa menee kaikki target priorityt varmaankin samalla tavalla perussääntöjen mukaan? Ja kaikki muutkin säännöt, mitä ei ole muokattu?
Kaikki menee normaalien sääntöjen mukaan juu ;)

Lähetetty: La 16.12.2006 22:37
Kirjoittaja Pelimies
Truupperi kirjoitti:Meneekö osumat myös squad leadereihin ja heavy/special weaponeihin suoraan yksiköissä, kun dronet ym. eivät voi ottaa osumia kontrolloijaltaan.
Kyllä, sillä jokaisessa yksikössä on vain yksi figu. Voit siis ajatella että se figu kuvastaa sitä yksikköä ja yksikkötyyppiä.

Lähetetty: Su 17.12.2006 10:46
Kirjoittaja THE MASTER
Jotenkin ei napaa 200p turnaus josta maksetaan 5e...

Varsinkin jos pelaa khornella...ainoot tankit jotaka on niin on minulla Defilereitä joita ei pääse käytämään, Demoniprinssi on 1 Vundilla = hyödytön, Berserkerit noh saan yhden sguadin niitä ilmaisen Lordin ja se onkin siinä...

Marineila en viiti tulla ku on Death wing armeija saan Commanderin ja pari squadia Scoutteja...

ja Päteekö turnausten peleihin sama Force Organisaatio.

Lähetetty: Su 17.12.2006 13:19
Kirjoittaja Pelimies
THE MASTER kirjoitti:Jotenkin ei napaa 200p turnaus josta maksetaan 5e...

Varsinkin jos pelaa khornella...ainoot tankit jotaka on niin on minulla Defilereitä joita ei pääse käytämään, Demoniprinssi on 1 Vundilla = hyödytön, Berserkerit noh saan yhden sguadin niitä ilmaisen Lordin ja se onkin siinä...

Marineila en viiti tulla ku on Death wing armeija saan Commanderin ja pari squadia Scoutteja...

ja Päteekö turnausten peleihin sama Force Organisaatio.
Et ole tainnut lukea koko ketjua, mutta ei se mitään. Selvennän siis vähäsen. Ensinnäkin Chaos taitaa olla monipuolisin armeija tässä formaatissa ja mahdollisuudet ovat miltei rajattomat.

Esim. jos otat perus merkiksi MOCUn saat armeijaasi Fast Attack Biken, Raptorin, Elite Khornen merkin Biken ja kaikki herkuilla, Furyn ja Bloodletherin jne..

Lähetetty: Su 17.12.2006 20:16
Kirjoittaja Master Calgar
Mites tuo demonien summonointi? Vai aloittavatko heti pöydältä?

Lähetetty: Ma 18.12.2006 11:00
Kirjoittaja Pelimies
mastercalgar kirjoitti:Mites tuo demonien summonointi? Vai aloittavatko heti pöydältä?
Kuin normaalisti, eli lähtevät varpista kun käsky käy.

Lähetetty: Ti 19.12.2006 01:06
Kirjoittaja Master Calgar
Eli pöydälle vaaditaan ikoni. Selvähän tuo sitten :)

Lähetetty: Pe 29.12.2006 12:46
Kirjoittaja Pelimies
Sääntöepäselvyys korjattu:

Pelit pelataan: Paras kolmesta periaatteella ja aikaa on 1 tunti. Ensimmäisen pelin aloittaja heitetään nopalla. Aloittaja valitsee puolen, aloittaa deployaamisen ja aloittaa pelin. Seuraavan pelin aloittaa hävinnyt pelaaja.

Lähetetty: To 11.01.2007 15:29
Kirjoittaja Datsi
monstrous creaturet eivät siis ole kiellettyjä (carnifex, tyrant)
ja saat siis max kolme tyranids warrua? (hq, elite, fast attack)