Sivu 1/1
Grey Knight Space Marine (wip) Uutta kuvaa! (taas)
Lähetetty: To 11.01.2007 09:29
Kirjoittaja Drake Immortalis
Skannasin koneelle nopeahkon luonnoksen GK-mariinista, ja ajattelin lähteä kokeilemaan sen värittämistä fotarissa. Homma alkoi sujua yllättävän hyvin, joten pistänkin vähän enemmän aikaa ja vaivaa peliin kuin suunnittelin alunperin.
Laitan uusia kuvia, sitä mukaa kuin saan jotain konkreettista aikaa.
Tässä ensimmäistä kuvaa:
Kuva 1
Ja tässä uutta:
Kuva 2
UUTTA!
Kuva 3
Ei ole tullut useampaan kuukauteen koskettua tähän.
Mutta innostus iski taas.
Suhteellisen iso harppaus eteenpäin... kommenttia?
Lähetetty: To 11.01.2007 17:26
Kirjoittaja Bronzebeard
Ihan hienohan tuo on vaikkakin kesken eräinen. Voisitko selventää hieman miten tuota päätä pitäisi katsoa? Muuten mielestäni erittäin onnistunut.[/list]
Lähetetty: To 11.01.2007 17:28
Kirjoittaja Bronzebeard
Anteeksi tuo list jäi jostain syystä tuohon. Sen ei siis kuuluisi olla siinä.
Lähetetty: To 11.01.2007 18:27
Kirjoittaja Drake Immortalis
Nyt on uutta kuvaa, toivottavasti helpottaa hahmottamista.
(Argh! Kasvojen piirtäminen hiirellä on tuskaa, piirtopöytä ei ole vielä toimintakunnossa.)
Lähetetty: To 11.01.2007 18:58
Kirjoittaja Bronzebeard
Noniin! Kun tuli väriä naamaan niin johan selkeni. Hyvinhän se onnistui.
Lähetetty: To 11.01.2007 22:26
Kirjoittaja Drago^
IMO työ heikkeni verrattuna tuohon ensimmäiseen, polvisuojus on niin syötävän kaunis, mutta sitten tuommoinen huonohkompi panssari rumentaa kokonaisuutta. Nyt kun on työ vielä hyvällä mallilla niin panosta vielä pari veripisaraa hien sekaan ja paranna panssaria yleisesti.
Lähetetty: Pe 12.01.2007 08:29
Kirjoittaja Drake Immortalis
Polvisuojus onkin tässä vaiheessa vielä ainoa osa joka on lähelläkään valmista.

Lähetetty: To 12.04.2007 13:37
Kirjoittaja Drake Immortalis
Now this one goes up! Uutta kuvaa.
Lähetetty: To 12.04.2007 13:51
Kirjoittaja dead flesh penalty
Mmmm..shiny..
Melkoinen alfa-uros. Dukenukem-tukka kruunaa kyllä koko komeuden
Panssari on vähän liian pyöreä, ja varsinkin jalkojen osien liikkuvuus voi olla vähän nihkeä. Niitä viilaa.
Lähetetty: To 12.04.2007 14:05
Kirjoittaja Drake Immortalis
Juu, jalkojen panssarin kanssa oli alusta asti ongelmia. Ne tosin juontavat alkuperäiseen lyijäriluonnokseen, jota on aika hankala lähteä rankemmin kopeloimaan photarissakaan.
Ajattelin kyllä erottaa vielä tuon toisen sääripanssarin yläosan polvisuojaksi.
Shinyshiny hijastukset vedin vain nopeasti peittämään ks. alueiden keskeneräisyyttä. Myöhemmin paremmin.

Lähetetty: La 14.04.2007 06:47
Kirjoittaja Necron Loiri
Mielestäni metallit kiiltävät jo liikaa. Kakkoskuvan metallit olivat taas liian tummia, eli jotain kakkosen ja kolmosen väliltä.
Lähetetty: La 14.04.2007 21:43
Kirjoittaja Drake Immortalis
Jepjep, hiukan hillitymmät kiillot lopulliseen on tulossa.
Lähetetty: Su 15.04.2007 15:11
Kirjoittaja Sotatonttu
Hieno työhän tuo on. Kuten jo on todettu, on jaloissa suurin ongelma. Minua häiritsee eniten juuri tuon etummaisen jalan säärtä peittävän panssarin koko suhteessa muun panssarin kokoon.
Toinen paikka viilata on tuo nemesis force weapon (vai mikälie sauva onkaan). Ensinnäkin terän kiilto saisi mukailla hieman enemmän terän muotoa, eli kiiltävästä alueesta voisi tehdä kaarevamman. Toinen vika sauvassa on se, että sen yläosa näyttää olevan enemmän kallellaan kuin alaosa.
Panssari saisi kiiltää vähän vähemmän ja valaistusta kannattaa tarkistaa vielä rintapanssarin oikean kyljen kohdalla ainakin.
Kritiikistä huolimatta työ on kuitenkin hyvä.