Sivu 1/1
mikä on craftworld ?
Lähetetty: La 13.01.2007 09:56
Kirjoittaja colonelshaffe
olen ig:n pelaajana ihmetellyt paljon eldareita. varsinkin craftworldia
mikä se oikein on? joku rinnakkais todellisuus?
Lähetetty: La 13.01.2007 10:01
Kirjoittaja Asmodeus
Se on aivan järjettömän kokoinen avaruusalus jossa Eldarit tätä nykyään asustelevat.
Lähetetty: La 13.01.2007 10:18
Kirjoittaja K0tka
eli tarkemmin, se on planeetan kokoinen avaruusalus kaupunki joka on vissiin vielä näkymätön

Lähetetty: La 13.01.2007 10:27
Kirjoittaja Huru-ukko
Ei se nyt sentään planeetan kokoinen ole, mutta valtavan suuri kumminkin. Näitä tekomaailmoja on useita ja ne ajelehtivat tyhjässä avaruudessa valtavien purjeiden vetäminä. Joskus noista on ollut kuviakin olemassa, mutta siitä on aikaa. Craftworldien välillä on eräänlainen teleportteriverkosto, jonka kautta hiippalakit pääsevät vierailemaan toisissa craftworldeissä ja planeetoilla, joissa on näitä muinaisia portteja. Näin ainakin joskus asia oli. Lieneekö nykyään tuokin pilattu.
Lähetetty: La 13.01.2007 11:05
Kirjoittaja Terminator Sergeant
ei, webway on yhä olemassa.
Lähetetty: La 13.01.2007 16:48
Kirjoittaja colonelshaffe
kiitoksia vastaajille. maailman katsomukseni avartui!
Lähetetty: Su 14.01.2007 15:34
Kirjoittaja Slipoilfan
Loppu kaneettina vielä, että Craftworld on oikeastaan vähän niinkuin kuolontähti Star Warssista.
Lähetetty: Su 14.01.2007 16:25
Kirjoittaja Lihamestari
Slipoilfan kirjoitti:Loppu kaneettina vielä, että Craftworld on oikeastaan vähän niinkuin kuolontähti Star Warssista.
Vain kokonsa puolesta. Craftworldi ei räjäyttele planeettoja paskaksi yhdellä laakilla.
Lähetetty: Su 14.01.2007 16:37
Kirjoittaja Z7-852
Craftworldit loivat kauan sitten Eldarit joiden mielestä planeetoilla asuvien eldareiden elämän tyyli oli liian nautinnon haluista ja rappiollista. Pieni murto-osa silloisesta Eldar imperiumista muutti näihin craftworldeihin joissa kouluttivat itseään tiukalla kurilla valitsemaansa polkua (yleensä soturipolku).
Myöhemmin Eldar imperiumi tuhoutui juuri pelätyn yli nautinnollisuuden takia ja Slaanesh (nuorin kaaos jumala) syntyi, koska vahvojen eldar sielujen nautinnot olivat warpissa vääristyneet. Paikkaa missä eldar imperiumi ennen oli kutsutaan tätä nykyään Eye of Terroriksi (suurimmaksi Warp repeämäksi/myrskyksi meidän galaksissa).
Craftworldit ovat Eldar imperiumin rippeet joiden ensisijainen tehtävä on säilyttää Eldar rotu sukupuutolta. Toissijainen tehtävä on tuhota kaikki kaaokseen viittaava ja Eye of Terror ja lopulta palauttaa Eldar imperiumi loistokkuuteensa. Sääli vain että näkijöiden ennustusten mukaan Eldar-rotu kuolee sukupuuttoon.
Lähetetty: Su 14.01.2007 20:30
Kirjoittaja Huru-ukko
Niin niistä craftworldeista vielä sellainen huomio. Jos tuohon kuolontähteen vertaa, niin ne eivät ole myöskään pallomaisia, vaan enemmän muiden avaruusalusten muotoisia. Keulassa purjeet ja keskivaiheilla korkeita torneja.
Lähetetty: Ti 16.01.2007 07:35
Kirjoittaja Terminator Sergeant
ja jos vielä verrataan Death Stariin, niin kyllähän se muuten oilisi ehkä aseistukseltaan samankaltainen, mutta iso jytky vain puuttuisi.
Lähetetty: Su 18.02.2007 16:28
Kirjoittaja Rosgakori
Ja viimeinen Eldar- planeetta joka läjähti oli Iyaindenin planeetta, vai olenko väärässä?
Ja se kuolontähti...uskoisin, että se olisi enemmän kuin joku Millenium falcon tai Tähtituhoojan tyyppinen minä ja minun Star Wars tietämykseni...