Sivu 1/1
WW2 Saksalaista jalkaväkeä
Lähetetty: Su 14.01.2007 15:29
Kirjoittaja Necron Loiri
Nämä ovat joululahjaksi saatuja Dragon Modelsin figuja. Skaala on 1:35 eli isompia kuin GW:n figut. Maalasin ihan omaksi ilokseni, kun tuskin näillä pääsen edes pelaamaan, kun en edes tiedä mihin peliin nämä kuuluu.
Maalaamisesta sen verran, että tiedän, että iho on kamalaa. Näyttää kuin nuo olisivat käyneet porukalla snagarilla ja vetäneet hodarit mieheen extrasinapilla

. Siinä hotkinnassa sinapit sitten levisivät pitkin naamaa. Tämä on vasta toinen kerta kun ihmisihoa maalaan useammalla kuin yhdellä värillä. Olen itse kuitenkin ihan tyytyväinen ihoon. Nämä antavat hieman eri kuvan miltä ne todellisuudessa näyttää. Pikkuvirheet paljastuvat näissä armotta, mutta ne ei näy todellisuudessa kuin läheltä tiirailemalla. Takkeihin olen kuitenkin eniten tyytyväinen, vaikka ne ei edustakaan oikeita harmaita saksalaisia mantteleita. Otin tässä taiteilijan vapaudet ja vaihdoin harmaan vihreään. Sitten noista näyttää roikkuvan karvoja joka paikasta, mutta se on static grassia. Huomasin sen vasta kuvan otin kuvat ja olen nyt pyyhkinyt ne pois.
Tässä ihan yleiskuva kaikista neljästä:
Sitten herrat järjestyksessä:
Sama sivulta.
Takaa.
Lähikuva.
Lähikuva takaa.
Sama sivulta.
Takaa.
Lähikuva ylhäältä.
Lähikuva etuviistosta.
Sivulta.
Toiselta sivulta.
Takaa.
Lähikuva.
Sivulta.
Toiselta sivulta.
Takaa.
Bonuksena vielä kokovertailukuva
Lähetetty: Su 14.01.2007 17:27
Kirjoittaja SMusta
Nuo eivät kuulu ainakaan "virallisesti" mihinkään peliin vaan ovat tarkoitettu ihan vaan pienoismalleiksi.
Ihan hienosti maalattuja nuo manttelit.Nuo naamat näyttää kyllä aika rumilta. Näyttää kuin niiltä olisi revitty silmät päästä ja veri levinnyt pitkin naamaa.
Lähetetty: Su 14.01.2007 17:34
Kirjoittaja camoflame
Iho on kyllä kuin kauhuelokuvasta ja silmät minne lie hävinny. Takki on ihan siisti mutta tuota vihreää tuntuu olevan myös paikoissa jonne se ei kuulu =S Kuten ylin kuva, vasemman sotilaan kengät näyttävät vihreiltä
Lähetetty: Su 14.01.2007 18:34
Kirjoittaja Luu-Kasa
Vaatteet oikein hienoja ja kuluneen näköisiä, mutta sotilaiden naamojen lähettyvillä on tainnut räjähtää stielhandgranate jos toinenkin... Käytitkö drybrushia vaatteisiin?
Lähetetty: Su 14.01.2007 20:26
Kirjoittaja Chaos Orc
Tosiaan muuten tosihyvännäkösiä, mutta nuo naamat vähän jyrsivät minuakin.
Lähetetty: Ma 15.01.2007 10:58
Kirjoittaja Necron Loiri
@ camoflame:
Se johtunee kuvankäsittelyohjelmasta. Olen sekä takkeja että kenkiä weatheroinut samoilla väreillä. Todennäkoisesti kuvankäsittelyohjelma sitten mielsi pohjatkin saman värisiksi. Oikean puolimmaisissa sitä ei näyttänyt tapahtuvan vaikka kaikkien saappaat todellisuudessa suunnilleen samalta näyttävätkin. Yritin silmiä maalata, mutta huomasin, että en pysty vielä niin tarkkaan maalaamiseen joten jätin homman tyystin pois.
@ Luu-Kasa
Takit on suunnilleen maalattu näin:
Bleached bone pohjamaali -> catachan green -layerointi -> cat. + camo green sekoituksella (n. 1:1) kuivaharjaaminen -> edelliseen sekoitukseen vielä hieman camo greeniä, kuivaharjaus -> lopuksi vielä lisäsin cat. greeniin runsaasti vettä ja maalasin vielä kuopat varmistaen ettei niissä ole kirkkaampia värejä. Sitten kun koko figu oli muuten valmis, weatheroin sen ruskean eri sävyillä kuivaharjaten.
Lähetetty: Ma 15.01.2007 14:26
Kirjoittaja dead flesh penalty
Olisit voinut poistaa valujäljet tarkemmin. Maalauskaan ei turhan kaunista ole, varsinkin kun kyseessä on kuitenkin noin isot mallit. Siitä sen enempää.
Onko noissa ko. malleissa oikeasti noin lättänät kädet, vai johtuuko syvyysvaikutelman puute (rystyset, jänteet) maaleista/kuvista? Yleensä Dragonilla tuntuu olleen vähän tarkempaa jälkeä.
Lähetetty: Ma 15.01.2007 16:23
Kirjoittaja chaoz
millä maaleilla maalasit kasvot?
Lähetetty: Ti 16.01.2007 02:18
Kirjoittaja Necron Loiri
Eivät ne noin lättäni ole, mutta jouduin muutaman kerroksen maaleja siihen läträämään ennen kuin näytti edes tältä.
Ihon maalasin näin (ainakin yritin maalata): Bleached bone pohja -> Dwarf flesh layerointi -> Chestnut Ink -wash, jolla esiin yksityiskohdat -> sitten lopuksi uudelleen dwarf fleshillä kohoumat, joissakin onnistuin sitten kuoppiinkin tunkemaan sitä dwarf fleshiä ja jouduin laittamaan chestnut inkit uudelleen. Pystyisin ainakin joissakin noista parempaan, mutta kun maaleja on jo suht paksusti ihossa, joten annan olla ja tyydyn tähän. Ehkä jonakin kauniina päivänä kuitenkin jaksan näitä vielä sutia/sutata.