Sivu 1/1

Keltainen

Lähetetty: Ma 15.01.2007 18:35
Kirjoittaja Tsirpuntze
Useiden eri kokeilujen jälkeen päätin kysyä että miten saisi hyvän keltaisen väri pinnan fikuihin, mutta kuitenkin ohuen eikä 3-4 kerroksen sähellyksiä.
Inkkiä keltaisen päälle en ole kokeillut mutta paljoa tuokaan auttaisi.

Re: Keltainen

Lähetetty: Ma 15.01.2007 19:07
Kirjoittaja The Captain
Tsirpuntze kirjoitti:Useiden eri kokeilujen jälkeen päätin kysyä että miten saisi hyvän keltaisen väri pinnan fikuihin, mutta kuitenkin ohuen eikä 3-4 kerroksen sähellyksiä.
Jos ohutta olisi saatava, etkä meinaa useampaa kerrosta vetää, niin vaihtoehtosi ovat aika vähissä.

GW:n uusi maalisetti ja Privateer Pressin P3-sarja lupaavat kertapyyhkäisyllä peittävää jälkeä. Uskon kun kokeilen. Tosiseikka on tähän asti ollut, että jos haluaa tyydyttävää jälkeä, sen eteen on joutunut näkemään vaivaa. Oma reseptini on ollut snakebite leather basecoat, jonka päälle bubonic brown ja sitten golden yellow. Lopputulos on ihan siedettävä, eikä kolmen kerroksen maalaaminen ole mitenkään ylivoimainen urakka.

Lähetetty: Ti 16.01.2007 00:43
Kirjoittaja Silveri
Vaihda valmistajaa. VMC ja Rackham tuntuvat molemmat tekevän kohtalaisen hyvin peittäviä keltaisia

Lähetetty: Ti 16.01.2007 03:15
Kirjoittaja Dolmot
Tässä juuri sudin VMCn Lemon Yellowta. Toimii. En tiedä, uskaltaako luvata sataprosenttista peittävyyttä suoraan mustan päälle, mutta ei paljoa puutu. Ei myöskään hävitä yksityiskohtia kovin helpolla. On pysynyt keskeisten maalien setissäni jo parin putelin verran.

Lähetetty: Ti 16.01.2007 08:01
Kirjoittaja Nicodemus von Traube
Itse askartelen keltaiseni joko valkoisen päälle ihan vaan keltaista (jopa GW:n Sunburst Yellow näyttää keltaiselta valkoisen päälle) tai sitten lähden rakentelmaan jostain bubonic brownista. Yleinen keltainen mitä örkkini saa syntyy bubonicista, jonka päälle Flesh Washi, sitten siistitään uudestaan bubonicilla, ja sitten Sunburst Yellow/Bubonic 50:50 ja lopuksi puhdas sunbursti.

Mitä on VMC?

EDIT: VMC onkin varmaan Vallejon Model Colors...

Lähetetty: Ti 16.01.2007 16:35
Kirjoittaja Ratovaari
Nicodemus von Traube kirjoitti: Mitä on VMC?

EDIT: VMC onkin varmaan Vallejon Model Colors...
Olet oikeassa, VMC on Vallejo Model Colour.