Sivu 1/1

iron warrior tankki joukko

Lähetetty: Ti 16.01.2007 20:19
Kirjoittaja denied one
tässä olis mun armylist

HQ

Daemon prince:Vulgarius

Daeminic gifts:armour,essence,mutation,strength,stature,dark blade

Wargear:2x chaos hounds.spikky bits
Mark of chaos undivided
Furious charge

214 pts.

ELITES

2 x Obliterator

140pts


2 x Obliterator

140pts


2 x Obliterator

140pts

TROOPS

10 x Chaos space marines
aspiring champion, power fist ja plasma pistol
1 x lascannon
1 x plasma gun
Mark of chaos undivided

213 pts.


10 x Chaos space marines
aspiring champion, power weapon ja plasma pistol
1 x autocannon
1 x plasma gun
Mark of chaos undivided

203 pts.


HEAVY SUPPORT

Iron warrior basilisk
mutated hull. parasitic possesion

150 pts.

Chaos predator
twin linked lascannon
2 x heavy boltter
mutated hull daemonic possesion

190 pts.

Chaos predator
twin linked lascannon
2 x heavy boltter
mutated hull daemonic possesion

190 pts.

Chaos predator
twin linked lascannon
2 x heavy boltter
mutated hull daemonic possesion

190 pts.

Total:1770 pts.


Kommetteja saa antaa ja parannus ehdotuksia otetaan myös vastaan =)

Lähetetty: Ti 16.01.2007 20:26
Kirjoittaja Darkmage7280
Ihan messevältä teemalistaltahan tuo näyttää, ilman mitään sanottavampia heikkouksia. Chaosboyzeilla ei oikein näe AC-tyylistä tankkihordea, joten ihan kiva että sellaista puuhaat.

Tietty AT-ryhmillä ja diippaavilla lascannon-Senteillä varustettu IG pitää pidot ton kanssa, mutta ei se pelaa joka pelkää.

Lähetetty: Ti 16.01.2007 22:24
Kirjoittaja denied one
Niin =)

Lähetetty: Ti 16.01.2007 22:32
Kirjoittaja Scoundrel
Prinssi on ihan OK jos sen on tarkoitus pysytellä suojelemassa tankkejasi. Mikäli ajattelit hyökkäillä jonnekkin sillä, kannattaa ottaa jotain mikä tekee siitä nopeamman. Eli esimerkiksi speedin tai flightin. Dark Bladea ei välttämättä ole hyvä idea. Se on kallis ja aiheuttaa masteryä. Ota mielummin great weaponi tai tyydy ihan closecombatweaponiin. Kyllä se S6 on ihan tehokas.
Houndeissa on tyyliä, tehosta en tiedä.

Ottamalla obliteraattoreita ei tee virheitä. Voit kuitenkin hyödyntää viimesitä vapaata eliittislottia ja jakaa pirulaiset 1-1-2 muodostelmaan.

Trooppien tarkoituksena on todennäköisesti seisoskella paikallaan ja ammuskella vihollista. Silloin ei kannata maksaa yli 40 pistettä championista jonka pistooli ei yleensä yletä mihinkään ja pääsee harvoin käyttämään fistiään. Periaatteessa voisit jättää raskaat aseet pois ja ottaa toisen plasman. Tankit kuitenkin hoitavat tulituen listassasi.

Sinulla on kolme samanlaista predatoria!
Valitsemasi variantti on kuitenkin monipuolisin ja useimmin käytetty. Huvin vuoksi voisi kuitenkin käyttää eri asekombinaatioita jolloin listaan tulee lisää taktista syvyyttä. Tai ihan miten haluat.
Kannattaa harkita myös vindicatoria. Siitä lyhyestä ajasta, mitä itse pelasin ironwarrioreilla, en kaipaa mitään muuta niin paljon.

Lähetetty: Ti 16.01.2007 23:09
Kirjoittaja denied one
Mun alkuperänen tarkotus prinssillä oli tuhota vihollisen tankkeja
(6 strenght+1 kun chargaa ja dark bladesta 2 lisää armour penetrationia heittoon eli 9+2d6)

Obliteratoreissa minulla on jo 2-2-2

Championilla minulla on joku close combat weapon ja pistooli sen takia, kun minun yleisimmät vastuttajani ovat world eattersit, örkit ja emperor childrenit, niin minulla on ne varalla, jos ne tulee liian lähelle.

=)

Lähetetty: Ke 17.01.2007 02:49
Kirjoittaja Abu
Melekosen halvat predatorit sulla. Mä ottaisin niitä 8 tuohon hintaan.

Basiliskikin ilman indirectiä on aika ovela, vastustaja varmaan käyttää koko pelin miettiessään mitä ihmettä sitä tehdessä on haettu.

Lähetetty: Ke 17.01.2007 07:57
Kirjoittaja Heretic
Predat on kyllä väärin laskettu, oikea hinta taitaa olla 180p

troopit taitavat olla myös kaikki väärin laskettu.

Prinssi on köpö, hidas ja kuolee äkkiä.