Sivu 1/1
Ensimmäiset aidat
Lähetetty: La 20.01.2007 23:43
Kirjoittaja Metal.Warrior
Nämä ovat ensimmäisiä tekemiäni maastoja, joten eivät vielä mitään kovin hienoja... Parannus ehdotuksia otan mielelläni vastaan!
Kaikki aidat:
http://www.galtsu.net/kuva/2424/
Aita 1:
http://www.galtsu.net/kuva/2422/
Aita 2
http://www.galtsu.net/kuva/2423/
Lähetetty: Su 21.01.2007 00:47
Kirjoittaja Eldu
No pikkaisen ovat maalit epätasaiset, mutta eihän sitä pelatessa huomaa. Kyllähän nuo ihan kivat näköiset olivat, mutta itse olisin ainakin viiltänyt jotain lovia noihin lankkuihin ja highlightannut. Tulee elävämmän näköistä. Mutta kyllähän nuo peliin ottaa ihan mielellään.
Lähetetty: Su 21.01.2007 02:02
Kirjoittaja Sword of teclis
Hienohan nuo ovat..
basesta en erityisemmin pitänyt mutta muuten komeastihan nuo pelikentällä sopivat.. eli vähän viiltoja ym ja todella kauniita ovat!
Lähetetty: Su 21.01.2007 11:15
Kirjoittaja Metal.Warrior
Kiitos hyvistä vastauksista!
Lähetetty: Su 21.01.2007 11:31
Kirjoittaja Nojis
Tuonne basen reunaan voi laittaa hiekan ja liiman sekoitusta ja tämän jälkeen maalata niin saa tuon pahvin aaltoilut piiloon ja tulee hienot ja tasaiset reunat baseen. Muuten on ihan hyvää jälkeä.
Lähetetty: Su 21.01.2007 11:45
Kirjoittaja Goblinoid
Samaa mieltä Swordin kanssa, eli base on vähän kökön näköinen, mutta muuten aidat ovat oikein kunnollisia; Mistä materiaalista olet ne tehnyt?
Lähetetty: Su 21.01.2007 12:07
Kirjoittaja Metal.Warrior
Aidat olen tehnyt ihan tavallisista jäätelötikuista
Lähetetty: Su 21.01.2007 13:31
Kirjoittaja little lizard.
Hyvältä näyttää. Ensimmäisiksi maastoiksi loistavia (ainakin verrattuna omiin maastonpaloihini)
Lähetetty: Su 21.01.2007 14:42
Kirjoittaja tp-master
Hienot... mutta täydellisyyden pilaa alustapahvin reuna...
Sen jos saisit jotenkin liimattua...
Lähetetty: Su 21.01.2007 15:57
Kirjoittaja Necron Loiri
Maaston muodoista en osaa muuta sanoa kuin että peitä jotenkin nuo aaltopahvin reunat. Itse en suosittelisi aaltopahvia baseksi juuri sivujen rumuuden takia, ja se on muutenkin melko pehmeää.
Maalausjäljestä on vähän enemmän sanottavaa. Kannattaa maalata nuo hiekat. Vaikka musta pohjamaali ja harmaalla/ruskealla kuivaharjaus aivan kuten haluaa, mutta yleensäkään ei kannata jättää mitään maalaamattomaksi (flock on tietysti poikkeus niinkuin ruokasoodalumikin). Aidat ovat myös hieman yksivärisiä joten niitä kannattaisi korostaa vaaleampaan, vaikka kuivaharjaamalla. Maastoissa ei tietystikään maalausjälki sinänsä haittaa.