Sivu 1/1
Harmaa komppania
Lähetetty: Ma 22.01.2007 21:51
Kirjoittaja skijump
Juu elikkäs harmaata komppaniaa:
Aragon 175 pts
- Anduril 75 pts
- Armour 5 pts
=255 pts
Ranger of the North x 6
=150pts
Ranger of arnor x 24
=192pts
Mahti:9 + mighty hero
Massa; 30
Pisteet: 597 pts
Elikkäs jousia ois noin 96.7%, mikä ois kai armeijan erikoissäännön mukaan sallittua,
vaikka turnauksissa saakin vain 20 laukausta vuorossa ampua.
Ja kun lähikseen asti selvinneet viholliset hyökkäävät ara tulee ja tappaa

Lähetetty: Ti 23.01.2007 16:29
Kirjoittaja Simpsons Friikki
Tietääkseni sul on 1 rankkuri liikaa, koska rankkureit saa olla neljä yhtä dunedain/ranger of the north. Olenko väärässä?
Lähetetty: Ti 23.01.2007 16:47
Kirjoittaja banzgo
Olet aivan oikeassa, eli otappa yks rangeri pois niin hyvä tulee. Niin silloin menet myös juuri alle 600 pisteen.
Itse listasta. Kyllähän tuo ainakin tyylikäs on ja miksei toimivakin. 20 nuolta vuorossa tekee kyllä kipua kehentahansa. Eikä 31 nappiakaan niin kauhean vähän ole. Ihan kelpo lista. Toimii jossain skenuissa hyvin jossain taas ei.
Lähetetty: Ti 23.01.2007 18:40
Kirjoittaja Granak
Olen aika lailla samaa mieltä tuosta listasta kuin banzgo. Omasta mielestä 31 on hieman liian vähän, mutta olenhan tottunut pelaamaan suurimassaisilla armeijoilla. Tosin nyt on kääpiöitä työn alla.
Ihan yleisesti: onkos tuollainen lista muuten sallittu turnauksissa, kun siinä on niin paljon jousia.
Lähetetty: Ti 23.01.2007 19:07
Kirjoittaja banzgo
Joo onhan se sallittu. Mutta juuri tuossa on yksi rangeri liikaa. Kun tuolla Harmaalla Kompanjalla on se spessu sääntö, että niihin ei koske jousilimitit. Niillä pitää vaan olla 1 "iso-ranger" 4 "pikku-rangeria" kohti. Mutta turnauksissa saa ampua max 20 nuolta vuorossa, joten se rajoittaa niitä hiukan.
Lähetetty: Ti 23.01.2007 19:13
Kirjoittaja Granak
Ok, kiitti tiedosta. Tuollaista vois ehkä joskus kokeillakin.
Lähetetty: Ti 23.01.2007 19:20
Kirjoittaja skijump
Cirdan of the heavens kirjoitti:Tietääkseni sul on 1 rankkuri liikaa, koska rankkureit saa olla neljä yhtä dunedain/ranger of the north. Olenko väärässä?
Juu lasku virhe elikkäs yksi pois, katsotaan jos tuollaisen kyhäilisi vaikka sinne helsinkiin.
Lähetetty: Ti 23.01.2007 19:36
Kirjoittaja skijump
Juu...u ajattelin että jos enemmän massaa haluais niin vois listan jättää ilman araa ja vaihtaa veikkoihin jolloin se olisi tällainen:
Elladan ja Elrohir 140 pts
- Horses 20 pts
- Armour 10 pts
=170
8 x ranger of the north 200 pts
28 x ranger of arnor 224 pts
Mahti: 14
Massa: 38
Lähetetty: Ti 23.01.2007 19:42
Kirjoittaja skijump
Miin no tästä nyt ei tainnut tullakkaan mitään sillä tällanen ilmesty vastaa kun lueskelin noita garothin kirjoituksia:
Lisäystä yllä olevaan...
Jos ylläoleva otettaisiin käyttöön, niin haluaisin myös poistaa Grey Company -armeijan erikoissäänön. En erikoisemmin pidä siitä, koska sellaisenaan se mahdollistaa 50 jousen listat, ja nyt turnaussäännöissä on käytössä varsin teennäinen korjaus, joka koskee juuri tätä ongelmaa.
"Jousi selässä" on muutenkin ollut jo niin kauan osa LOTR:n turnaussääntöjä, joten minusta sen käyttö on luontevampaa.
Tuolla tavalla Grey Company listaan olisi edelleen mahdollista saada yli 16 jousta, koska Ranger of Northit / Dunedainit toimivat jousirajan ulkopuolella.
Maksimimäärä jousia "massakkaassa" olisi nyt 24, ottaa 12 Ranger of the Northia 36 Ranger of Arnoria. Saman jousimäärän saisi kyllä nytkin ottamalla 24 Ranger of Northia, mutta olen melko varma, että tuo lista ei valtavasta Might-määrästään huolimatta toimisi.
Sen lisäksi että Grey Company-lista toimisi minusta näin paremmin, tuolla säännöllä voisi saada myös ihan kivoja Arnor tai Rangers of Ithilien - listoja.
_________________
Lähetetty: Ti 23.01.2007 19:47
Kirjoittaja banzgo
Tuo kakkos lista näytää paljon paremmalta. Kun minusta veikat voittaa ison Arskan aika lujaa. Ja tuohon Garothin kijailuihin sen verran että eikun vaan jätät 9 rangerii jousilla ja loput sitte muilla varusteilla. Siinä on silti 17 jousta, joka on vaan 3 tiputus aikasemmasta.
Lähetetty: Ti 23.01.2007 20:12
Kirjoittaja skijump
banzgo kirjoitti:Tuo kakkos lista näytää paljon paremmalta. Kun minusta veikat voittaa ison Arskan aika lujaa. Ja tuohon Garothin kijailuihin sen verran että eikun vaan jätät 9 rangerii jousilla ja loput sitte muilla varusteilla. Siinä on silti 17 jousta, joka on vaan 3 tiputus aikasemmasta.
Juu, elikkä tällöin siis tulisi voimaan normaali 1/3 jousia sääntö.
Mutta onko tällöin silti tämä rankkuri sääntö elikkä 1 iso ja 4 pientä?
Ja käsittääkseni kaikki figut omaavat käsi aseen., vai olenko väärässä
Lähetetty: Ti 23.01.2007 20:13
Kirjoittaja Garoth
Siinä tapauksessa "1 iso - 4 pientä" sääntö jäisi pois, samoin 20 nuolen rajoitus.
Kaikilla on käsiase, paitsi niillä, joiden on mainittu olevan "Unarmed"
Lähetetty: Ti 23.01.2007 20:31
Kirjoittaja skijump
Elikkäs tässä nyt sitten viimeisin lista, joka olisi kait sääntöjen mukainen:
Elladan ja elrohir 140pts
- hepat 20pts
- armori10pts
=170pts
8x rangers of the north
=200pts
9 x ranger of arnor
-jousin
=72pts
12x ranger of arnor
-käsi aseet
=96pts
8x ranger of arnor
-spear
=72 pts
Massa: 39
Mahti: 14
Pisteen: 610
Jospa nyt olisi oikein

Lähetetty: Ti 23.01.2007 20:45
Kirjoittaja Garoth
Kyllä tuo on oikein. Olettaen, että nuo kaavaillut sääntömuutokset otetaan käyttöön. Jos eivät, niin ylempi lista kyllä toimii.
Joka tapauksessa E & E, 8 Ranger of the Northia ja kolme kehikollista rangereita antaa sinulle kumman tahansa listan, joten tavallaan voit ottaa ne "työn alle" vaikka säännöistä ei olekaan vielä varmuutta.
Lähetetty: Ti 23.01.2007 21:57
Kirjoittaja skijump
Juu, hieno homma että tähnänkin tuli nyt selvyys.
Nyt vain armeijaa kasaamaan
