Sivu 1/1

Eldar falcon ja kiero tykki

Lähetetty: Ke 24.01.2007 08:46
Kirjoittaja Huru-ukko
Ostin tuossa jokin aika sitten eldarien falcon tankin. Nyt kun irroitin osia spruesta ja koekasasin vehjettä, huomasin sen ison pääaseen sojottavan vahvasti sivulle päin. Ei nyt ihan täysin, mutta kiero se tykki on ihan silminnähden. Mitenkä teillä hyvät kanssavipeltäjät, on tämä asia? Onko tykki suora vai kiero :) Onko tuo falconin sprue ihan vakiosti noin virheellinen, vai minulla susikappale sattunut huonolla tuurilla? Minusta näyttää ihan siltä, kuin sprue olisi otettu liian kuumana muotista ja painovoima olisi vääntänyt tykkiä, kun muovi oli vielä pehmeää.

Tykki on taipunut hankalasti paksuimmasta kohtaa, enkä oikein uskaltaisi käyttää liikaa voimaa tuon oikomiseen. Mietin muovin lämmittämistä, mutta hommassa voi käydä ns. ohrasesti, että kohta minulla on tankki ilman tykkiä. Jokatapauksessa moinen visuaalinen kierouma haittaa estetiikantajuani erittäin pahasti ja mikäli tykki jatkaa kieroa olemustaan, näkisin siitä painajaisia vielä 90-vuotispäivilläni.

Mikä nyt neuvoksi?

Lähetetty: Ke 24.01.2007 08:52
Kirjoittaja Silveri
Kokeilepa mennä tykin kanssa liikkeeseen ja selittää tilanne - vielä parempi jos se on vielä spruessa

Lähetetty: Ke 24.01.2007 08:57
Kirjoittaja Huru-ukko
Ei ole spruessa ollut enää aikoihin ja alennusmyynnistä ostettu viimevuoden puolella. Kyllähän ne varmaan sen asian korjaisivat liikkeessä, mutta haluaisin suoriutua hommasta ihan omin kätösin, mikäli muovin saa väkivallatta taipumaan ilman pintavaurioita. Jos hommaan on helppo konsti, niin kokeilisin mielummin sitä.

Kiitettävästi on vialliset tuotteet kyllä korvattu.

Lähetetty: Ke 24.01.2007 09:58
Kirjoittaja Hammerheart
Pehmytmuoviukkoja viännellään oikeisiin asentoihin siten, että laitetaan vettä kiehumaan, muoviukko lusikkaan, kastaa veteen ja taivuttaa. Sitten pudottaa kylmään veteen. En kyllä tiedä, että miten tuo toimii kovamuovisiin. Satavarmasti huonommin ainakin. En vastaa siis seurauksista.

Lähetetty: Ke 24.01.2007 10:18
Kirjoittaja Hands_of_blue
Hammerheart kirjoitti:Pehmytmuoviukkoja viännellään oikeisiin asentoihin siten, että laitetaan vettä kiehumaan, muoviukko lusikkaan, kastaa veteen ja taivuttaa. Sitten pudottaa kylmään veteen. En kyllä tiedä, että miten tuo toimii kovamuovisiin. Satavarmasti huonommin ainakin. En vastaa siis seurauksista.
Jotain kuumentamista varmaan kannattaisi kokoeilla ja kuuma vesi on siihen paras vaihtoehto. Kuten aina kannattaa kuitenkin ehkä kokeilla ensin jollain jämäosalla ettei tule tykistä kierouden lisäksi vielä sulanut.

Lähetetty: Ke 24.01.2007 12:40
Kirjoittaja Scoundrel
Kuumentamiseen voisi harkita hiustenkuivaajaa tai vastaavaa lämpöpuhallinta. Ainakin lämpötilan ja etäisyyden hallinta toimii helpommin kuin veden kanssa. En ole itse kokeillut, joten kannattaa harjoitella jonkin spruepätkän kanssa.

Lähetetty: Ke 24.01.2007 13:27
Kirjoittaja Hands_of_blue
Mahtaako hiustenkuivaajassa olla tarpeeksi tehoja noin paksun muovin pehmentämiseen? Meinaan, että ei se ihan kauhean kuumaa puhalla, mutta kannattaa kokeilla jos hiustenkuivaaja kaapista löytyy.

Lähetetty: Ke 24.01.2007 13:38
Kirjoittaja Harryboy
no yksi vaihtoehtohan on nimen omaan käyttää kuumailmapuhallinta. jos ei sillä saa tykkiä takaisin oikeaan muotoonsa niin sitten menet kyllä kaupasta hakemaan uuden tykin. tolla puhaltimella saa jopa salibandymailan taivutettua niin kunhan vaan lämmittää vähemmän aikaa niin eiköhän se suoristu vähän vääntämällä ja sen jälkeen kylmän veden alle jottei se käänny takas

Lähetetty: Ke 24.01.2007 16:03
Kirjoittaja Huru-ukko
Selvä homma. Lämmitän tuota tykkiä ja kokeilen taivuttaa varovasti. Hommassa on hankaluutena se, että paksusta kohtaa pitää taivuttaa, mutta ohut alue pitää pysyä suorana. No en ole ihan eilen syntynyt ja sormet eivät ole pelkkiä lenkkimakkaroita, joten uskon suoriutuvani hommasta, mikäli se on noilla konsteilla mahdollista. Pistän raporttia tässä joskus kuhan kerkeän.

Hmm... Tietenkin tuon voisi katkaista ja pinnata uudelleen, mutta yritän taivuttaa ensinä.