Käytännössä liki kaikissa Cryx listoissa on seuraavat yksiköt:
2-4 Bonejackiä Arc nodeilla(Deathripper,Defiler,Nightwretch)
1 Scarlock
Erittäin suosittuja lisähankintoja ovat ainakin:
Seether
Mech Thrallit
Pistol Wraithit
Nuo ovat kaikki semmoisia, mitä voi käyttää tehokkaasti casterista riippumatta, mutta toisille castereille ovat kriittisempiä kuin toisille.
Casterit ovat (ulkomuistista lueteltuna) seuraavat:
PRIME:
Deneghra: Aloitusboxin caster, helppo pitää elossa, taikoo kovaa ja vaatii ainakin 3 arc nodea normaalisti.
Skarre: Lyö ja taikoo lujaa, aika tasapainoinen caster, mutta ehkä hieman haastavampi pelattava. Kyky iskeä kaukaa ilman näkölinjaa ja tehden hirveästi vahinkoa, on melko pelätty.
Iron Lich: Todella kova loitsimaan suoraviivaisia tuholoitsuja, kohtuu helppo pitää hengissä, jos arc nodeja on riittävästi mukana. Osaa myös lähitaistella ihan siedettävästi, erään loitsun ansiosta erittäin nopea liikkumaan.
ESCALATION:
Goreshade: Meleessä ja vastustajan pelin sotkemisessa vahva caster. Kohtuu helppo pitää elossa, ja osaa tukun likaisia temppuja. Monipuolinen taidoiltaan. Ei välttämättä tarvitse arc nodeja enemmälti ja omaa tempun viskata iso helljack helposti taisteluun, joten semmoisia kannattanee tuoda. Summonoi featillaan ilmaisen bane thrall yksikön, joten niitä kannattaa myös ainakin se yksi yksikkö niitäkin hankkia jos tätä käyttää.
APOTHEOSIS (nämä ovat minulle vähän vieraampia):
Witch Coven: Neljästä modelista muodostuva Caster porukka. Erittäin kovia loitsimaan runsaalla focuksellaan. Ei ehkä aloittelijalle ensimmäinen valinta omalaatuisemman pelitapansa takia, tai ainakin kannattaa tutustella paremmin ensin, jos mahdollista.
Terminus: Isompi mörkö. Lyö lujaa, loitsii lujaa. Jos tykkäät saada koko armeijan varjoonsa jättävän mörön johtamaan, niin tässäpä se olisi.
Epicejä en sen kummemmin tässä vaiheessa ala selittelemään. Niitä voi käyttää vasta yli 750p listoissa, eli alkuun niistä ei ole iloa kumminkaan, ja kun sinulla 750p alkaa olla kasassa, olet arvattavasti näihin jo tutustunut muutenkin.
Siinäpä sitä lyhyt esittely. Yksiköistä voi lueskella ainakin
http://www.battlecollege.comista, ja toinen hyvä paikka on
Privateerin oma galleria.
Sikäli fiksusti PP on yksiköt toteuttanut, että jos kasaa armeijansa jonkun teeman ympärille, tukevat yksiköiden erikoissäännötkin yleensäottaen kivasti toisiaan. Muutenkin eri yksiköiden välisiä synergioita on vaivan arvoista vähän pohdiskella, kaikki ei toimi kaiken kanssa hyvin yhteen.
Cryx taasen armeijana luottaa paljolti siihen, että vastustaja ei pääse käyttämään voimaansa sitä vastaan koskaan kunnolla. Eli cryxillä pitää opetella iskemään nopeasti sinne missä tuntuu, ja välttämään tilanteita, jossa vastustaja saa keskittää voimansa yhteen, sellaista cryx ei yleensäottaen kestä. Nopeus ja hyvä Defence ovat cryxin vahvuuksia, joita oikeasti pitää myös hyödyntää. Loitsinta on myös pitkälti omaa luokkaansa erittäin nopeiden Arc nodejen ansiosta.