Sivu 1/1

marinet vs tau

Lähetetty: To 01.02.2007 11:30
Kirjoittaja Zaraki Kenpachi
miten saa parhaiten poistettua taun crisis suitit pelistä space marineilla? ideoita, ajatuksia, ehdotuksia?

Lähetetty: To 01.02.2007 12:10
Kirjoittaja Jamo
Assault Marinet saattaisvat saada suitteja hengiltä käsikähmässä. Veteraanikersantti jolla power fisti tekee tujua jos vain pääsee lyömään.
Tietty ampumallakin niitä voi koittaa tiputtaa. Raketinheitin tai Lascannon tiputtaa suitin osuessaan laakista (muistaakseni).

No tuossa meikäläisen ajatuksia...toivottavasti joku kokeneempi vielä kommentoisi asiaa.

Lähetetty: To 01.02.2007 12:39
Kirjoittaja Vesihiisi
Periaatteessa Crisis suitteihin ei tehoa kovin hyvin liikkumattomat Missile launcherit ja Lascannonit, mutta jos saat ajettua suitit pois piiloistaan niin nämäkin saattaisivat toimia. Landspeederit voisivat nopeutensa puolesta toimia hyvinä taun ahdistelijoina, vaikkakin ovat hieman heikkoja. Dreadnoughtilla voisi etsiä hyviä ampumispaikkoja liikkumisen vuoksi. Myöskin Drop podilla tiputettavat Marinet taun takalinjoihin voisivat toimia, Terminaattorit olisivat luultavasti turhan helppo maali suittien Plasmoille.

Kokemusta ei tosin ole laisinkaan.

Lähetetty: To 01.02.2007 15:18
Kirjoittaja chrome
Prätkät olisi mun valinta, ensin ajetaan kovaa invun takia ja sitten kiinni. Jos ei ne jumpperit olekaan lähettyvillä niin pärrän etäisyydellä on aina kivoja kohteita.

Jos vastustajasi pakenee pyöriä kaikella mitkä on niiedn iskuetäisyydellä saavat muut joukkosi edetä paremmin joka on jo puoli voittoa. Jossain vaiheessa vihuilta loppu tila paeta.

Lähetetty: To 01.02.2007 15:31
Kirjoittaja K0tka
suosittelen lämpimästi whirlwinidiä, tai assault marineita, Fist tekee tosiaan pahaa jälkeä...itse olen kyllä suitti vastustajani alas lascannon predatoreilla ja tacticaaleilla.

Lähetetty: Pe 02.02.2007 18:00
Kirjoittaja Half-breed
Kiteytän vastaukset lauseeseen.

Kaikella mikä pystyy liikkumaan ja ampumaan kovaa, tai Whirlwindillä.

Lähetetty: La 03.02.2007 11:19
Kirjoittaja Kihti
Half-breed kirjoitti:Kiteytän vastaukset lauseeseen.

Kaikella mikä pystyy liikkumaan ja ampumaan kovaa, tai Whirlwindillä.
Tosin whirlankin pitää ensin osua ja suitti saa 3/2 armour savensa kuitenkin.

Assault marineilla suhteellisen huono idea yrittää metsästää koska suitti pääsee sen 12" vuorossa karkuun joten hajurako pysyy. Näille on parempaakin käyttöä tau:ta vastaan.

Pyörillä en ole pelannut niin paha sanoa,voi olla että meltalla pojat toimivat ihan hyvin tähän hommaan.

Landspeeder on vähän epävarma koska joko rukoilet multimeltaa osumaan tai toivot rendingiä ja spiidu tipahtaa tunnetusti siihen ensimmäiseen glänään.

Ja terminaattorit voi unohtaa, et halua syöttää ~250 pistettä viholliselle kun puolella tuosta määrästä saat vaikka töpön lascilla ja missilellä. Ei sitä että en termuista pitäisi mutta tuolla etäisyydellä sieltä tulee niin paljon kutia että helisee ne termutkin.

Lyhyesti : Jos satut yllättämään suitin poissa piilosta niin sen poisto ei pitäisi olla mahdoton tehtävä jos armeijasta löytyy anti-tankkia tai pyöriä / uhrattavia speedereitä. Muutoin, heh, onnea matkaan

Lähetetty: La 03.02.2007 22:20
Kirjoittaja K0tka
Kihti kirjoitti:
Tosin whirlankin pitää ensin osua ja suitti saa 3/2 armour savensa kuitenkin.

Assault marineilla suhteellisen huono idea yrittää metsästää koska suitti pääsee sen 12" vuorossa karkuun joten hajurako pysyy. Näille on parempaakin käyttöä tau:ta vastaan.
Hmmm....ei välttämättä tarkoitettu venegance ohjuksia, vaan castellan miina ohjuksia ;)

Assault marinet taas kyllä liikkuvat vain 12'' mutta kun predatorit ja mahdolliset dreadnought/devastator ryhmät kiinnittävät huomionsa niihin, pomppu marsut pääsevät (melkein) vaivatta lähikseen (todistettu juttu, viime pelissä Taua vastaan 5 marsua tappoi 3 suittia ja 20 firewarrua).