Sivu 1/2

Legioonalaisia, söpöläisiä - 350pts

Lähetetty: Su 04.02.2007 16:03
Kirjoittaja Nilarakh
Lylyth, Herald of Everblight
Harrier
Harrier
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Spawning Vessel (7)

Tai sitten vaihtoehtoisesti:

Thagrosh, Prophet of Everblight
Harrier
Harrier
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Spawning Vessel (6)

Kummatkin siis tehty 350 pisteen normeihin.

Eiköhän nuita pysty kummankin furyllä hallitsemaan. Kuhan ei käytä liikaa samalla vuorolla ja sitten tarpeen tullen frenzyttää ja kunnolla. Fiitit kummallakin oikein kivoja, mutta Lylythin sopii paremmin omasta mielestäni listaan. Profeetta taasen taikoo paremmin yms.

Ostossuunnitelma olisi warpacki alkuun ja parit blisterit shreddereitä. Profeettaa en aio koskaan ostaa, Lylythin pistän isommalle baselle, kun käytän profeettaa. Lylythin nappi on vaan niin hottis ja kiva. :)

Carnivean tosiaan jäisi yli, joten jos Teräratas ostelisi sen vaikka parilla kympillä? Jotain huhua olen kuullut, että saattaisit ostaa. Muutkin siis huomio tästä. Ilmoittelkaa mikäli kiinnostaa, eiköhän tässä kuussa tule tilattua packi.

-Nilarakh

Lähetetty: Su 04.02.2007 23:00
Kirjoittaja Tuska
ihan helppona vihjeenä, Pata pois.
et sillä tokeneita Shredderitä/harrierista saa, sen verran hidas se on liikutta kun kuitenkin sen Rapid Shredderin laitaa chargaamaan niin uhkamatkaa tulee ihan kivasti (tosin silloin vain se yksi attackki, mutta kaikkea ei voi saada) mutta varsinkin Lylyhtillä niitä kannataa pitää Fire-and-Forget missilinä, ja muista että ne Frenzyävät normaalisit JOS EIVÄT näe toista shredderiä, joten kannataa olla tarkkana ettei niillä ole LOSia toiseen shredderin kun ovat täynnä furyä, jos mahdollista.

Lyhytin Control Range ei oikein anna Harrierien toimia NIIN hyvin kuin voisivat, itseäni edellenkin pelotaa ajatus pitää Lyhyttiä siellä 10" päässä vihulaisesta, joten muutasin listaa niin että tipputtasin Harrierit ja muutaman Shredderin (uskosin sen 4 riitävän Lylyhtille) ja tilalle Archerit&Forsaken (autamaan Furyn kanssa ja tarvittaseesa on kiva Speed bumb) tai jos tahdot pitää sen Claw and Thooth listana niin Teraphi, joka on hyvä pitää Dig ininä Lyhytin lähellä (mielelään blokkaamassa Charge lane) ja näin antaa Lyhytille lisä vuoron ennekö vihulainen on iholla. Seraphia et halunnut mutta Lyhytille ne on The peto.

Thagy listassa Harrieri on kuin punkkari kiljuastialla, parhaimillan.
hyvä animus josta Thagy on onnellinen (miksi Boostia osumista kuin samalla hinnalla osuu automaagisesti?)
sitten ne huonot puolet listassa...
kaikilla figullasi on pienepi Base kun casterillasi, eli LOSin blokaaminen casteriisi on ihan maaston armoilla, ei hyvä.
myös tuossa näksin kaipaavan hieman Jalkaväkeä, Swordmanit ovat hyvä valinta Thagylle. Thagy myös rakastaa C-rexisä Legionaa casterista eniten (ei pelkästään Featin takia, mutta se POW20 claw ja (käytännössä) ARM 22 on kova pala aikas monelle) pisteitähän tuo syö paljon, Forsaken voisi olla tässäkin listassa kiva.

Valys (vaikka et tätä vaihtoehtoa ilmottanut ajatelin kuitenkin kertoa) olisi Shredderspamille paras casteri, Valys todella rakastaa petojaan, ja IMO ainoa Legion caster jolla on varaa juoksutaa 500pojon. mutta sitten 350pisteeseen Valys todella rakasta petoja (kyllä ajatelin mainita tämän joka toisessa lauseessa) korkean furysä, aseensa,spelliensä ja Featinsa takia. Chiller&Harrforst(TMS) ovet todella käteviä spellejä varsinkin jos harforstin harrieri on keskellä vihollisi unittia, tosin Dark Sentineliksi tarvit sen C-Rexsin (liian kallis),Seraphin(liian ampuva) tai Teraphin (lyö liian hiljaa) joten se sentinelin tasapainottelu on hankalaa, itse varmaan lähtisin Serphi linjalle koska silloin siitä saisi muutakin hyötyä kuin casterin veressä seisominen, tosin Terphia ajatelin ainakin kokeilla kunhan sellaisen saan.

Huh, tulipa teksitä.

Lähetetty: Su 04.02.2007 23:10
Kirjoittaja Murhe
Jooh. Ihmettelin myös miksi se pata siellä listassa lymyää. Se on vallan oiva vekotin, mutta melkein kaipaa listaan jalkaväkeä. Kikkailulla se siihen saa lisää liikettä, mutta noiden listojen perässä se ei juokse mitenkään. Etenkin, kun tärkein kiihdytin on Seraphin slipstream.

Padan sijaan joko the forsaken tai totem hunter.

Lähetetty: Su 04.02.2007 23:29
Kirjoittaja Tuska
Murhe kirjoitti:
Padan sijaan joko the forsaken tai totem hunter.

Legionan Totem Huntter=Harrier....
tosin vain minun mielipide ;)

Lähetetty: Ma 05.02.2007 10:29
Kirjoittaja Murhe
Tuska kirjoitti:Legionan Totem Huntter=Harrier....
tosin vain minun mielipide ;)
Mitä antipatioita sinulla on totem huntteria kohtan? Harrieriin nähden etuja on kuitenkin huomattavasti:
-Kyky toimia lokin command rangen ulkopuolella
-Riittävä määrä tehokkaita hyökkäyksiä hyökkäyksiä, D3+1
-Liikkuvuus, vapaa casterista ja mahdollisuus vaultiin osana advancea
-Vault mielestäni toimii paremmin kuin lentokyky, koska sen alkuun saa liikkeen, jolla lähestyä vihollista.
-Komea figuuri
-Mahdollisuus pelottaa jalkaväkeä, cmd testin heitättäminen ei ole taattu juttu, mutta toimii pienenä lisäkivana

Lähetetty: Ma 05.02.2007 21:13
Kirjoittaja Tuska
Murhe kirjoitti:
Tuska kirjoitti:Legionan Totem Huntter=Harrier....
tosin vain minun mielipide ;)
Mitä antipatioita sinulla on totem huntteria kohtan? Harrieriin nähden etuja on kuitenkin huomattavasti:
-Kyky toimia lokin command rangen ulkopuolella
-Riittävä määrä tehokkaita hyökkäyksiä hyökkäyksiä, D3+1
-Liikkuvuus, vapaa casterista ja mahdollisuus vaultiin osana advancea
-Vault mielestäni toimii paremmin kuin lentokyky, koska sen alkuun saa liikkeen, jolla lähestyä vihollista.
-Komea figuuri
-Mahdollisuus pelottaa jalkaväkeä, cmd testin heitättäminen ei ole taattu juttu, mutta toimii pienenä lisäkivana
ei minulla ole varsinaiseti mitään TH:ta vastaan itse en vain näe sen sopivan Leigonan fluffiin ja IMO Harrirer toimii samalla tavalallam, napsii sooloja,UA:ta ja unit leaderita.

Toimii control alueen ulkopuolella, parenpi,chek.
1+D3 jos ei vaultaa ja animusta käyttävä harrieri tekee sen 2 jos ei niin sen 3, tai jos ei tahdo jäädä meleeseen niin yhden automaattisesti osuvan pow10+3d6.
Joutuu liikumaan terrainin,ympäri, ei immuuni Free strikeille, tarvii LOSin Chargeen.
Vaultin suurmimat ongelmat taas on se että sen vie sen d3 attakiä pois, ja se että se pakotaa tekemään sen ennen normi liikettä, eli ei voi chargiakaan :/
tosin tuosta komeasta figuurista en nyt niin tiedä... :) (IMO Lento-hait on söpöjä)
Tuo Com testin pakottaminen on IMO turha (ok joskus ihan kiva,mutta yleinsä ei tarvita) varsinkin kun vie sen Vaultin tai D3 lisä attackia pois.

Ei TH ei ole turha, mutta legionalla on hyvin samaan tehtävään tarkoitettu lesser beast joka sopii IMO peremmin Legionalle (Fluffilisest)

Lähetetty: Ma 05.02.2007 22:34
Kirjoittaja Murhe
Itseasiassa myös harrier tarvitsee losin chargeen, mutta kummankaan losia ei sotke metsät, pilvet tai näkymättömyys. Harrierin säännössä mainitaan vielä concealment ja comouflage, jotka eivät chargessa taida vaikuttaa.

Maastoa ei tarvitse kiertää, koska on pathfinder. Ainoastaan lentämisestä tulevat erityiset bonarit menetetään, joskin sitä korvaa hyvin tuo Vault.

Vault tapahtuu vasta advancen jälkeen. Chargea ei tosiaan silloin saa. On kuitenkin melkein lentämistä. Huomioitavaa on, että vuorolla, jolloin totem huntter tekee vaultin voi se liikkua 7"+5", kun harrier pystyy liikkumaan vain 7" - 10". Harrieria saa tietysti slipstreamata.

Flying steelin sanamuoto menee oikeastaan niin, että lisähyökkäysten sijaan huntter tekee keihäällä D3 hyökkäystä. Käytännössä pohjalle tulee siis 1+1 hyökkäystä ja parhaimmillaan 3+1 hyökkäystä.

Hyökkäyksiä verratessa huntterin bukleri on yhden pisteen kovempi kuin harrierin kynnet ja keihäs 4 pistettä. Ero kasvaa jokaisen tapon myötä. Näitä ei tietenkään pääse boostaamaan, mutta paljoa enempää ei sieltä viskota. Se auto-osuma on todella tarpeen mat 5:llä, kun huntterilla se on 8. Tarjolla on myös reach pääaseeseen.

Pohjalle tökätään 2 pistettä extra armia ja stealth, joka tekee tuosta melkein immuunin ampumista vastaan ja vastustuskykyisen blast damagea vastaan.


Fluffin puolesta totem huntteri ei kärsi oikeutuksen puolesta. Sehän vain valitsee vain saaliin ja näyttäytyy toiselle puolelle ennen verenvuodatusta kertoakseen, etteivät nämä ole saalista.

Itseäni tuossa harrierissa on tökkinyt lyhyt lentomatka, koska sillä 7" - 10" ei oikein riitä kuromaan välimatkaa, lentämään kohteen ylitse ja mielellään turvaan. Lisäksi casterin controll alue pysyy ikävänä liekana.

Lisäpetona se tuottaa arvokasta furya casterille. Parasta on, että sen animus boostaa Thagrosta loistavasti (muut casterit eivät siitä oikein hyötyä revi). Lisäksi spawnin vessel kykenee tyrkkäämään näitä pihalle tarvittaessa.


Toteemin metsästäjää tarjosin esitettyihin listoihin sen vuoksi, että siellä on jo harriereita. Yksi lisää ei juuri variaatiota tarjoa, kun taas metsästäjä voi tarjota jo uutta temppua.

Lähetetty: Ti 06.02.2007 03:56
Kirjoittaja Tuska
Murhe kirjoitti:Itseasiassa myös harrier tarvitsee losin chargeen, mutta kummankaan losia ei sotke metsät, pilvet tai näkymättömyys. Harrierin säännössä mainitaan vielä concealment ja comouflage, jotka eivät chargessa taida vaikuttaa.

Maastoa ei tarvitse kiertää, koska on pathfinder. Ainoastaan lentämisestä tulevat erityiset bonarit menetetään, joskin sitä korvaa hyvin tuo Vault.
Harrierit ignoraavat toiset modelit joten sen UA/Leaderin tuhoaminen on helponpaa, ja se unitin/jaakon takana oleva soolokin on helponpi hakea.
Murhe kirjoitti: Vault tapahtuu vasta advancen jälkeen. Chargea ei tosiaan silloin saa. On kuitenkin melkein lentämistä. Huomioitavaa on, että vuorolla, jolloin totem huntter tekee vaultin voi se liikkua 7"+5", kun harrier pystyy liikkumaan vain 7" - 10". Harrieria saa tietysti slipstreamata.
jep, mutta vuorolla jolloin TH käytää vaulitin, ei muita efecketjä voida valita, tosin TH saa siitä aseesta sen 2" lisää rangea eli 14" uhkamatkan, se että vaultia saa käytää vasta liikeen jälkeen eli jos on sidottu meleeseen niin siitä lähteminen onkin sitten hankalenpaa, no likkessa TH on "pikkasen" harrieria tehokaanpi
Murhe kirjoitti: Flying steelin sanamuoto menee oikeastaan niin, että lisähyökkäysten sijaan huntter tekee keihäällä D3 hyökkäystä. Käytännössä pohjalle tulee siis 1+1 hyökkäystä ja parhaimmillaan 3+1 hyökkäystä.
jep, max kolme asella ja 1 kilvellä.
Murhe kirjoitti: Hyökkäyksiä verratessa huntterin bukleri on yhden pisteen kovempi kuin harrierin kynnet ja keihäs 4 pistettä. Ero kasvaa jokaisen tapon myötä. Näitä ei tietenkään pääse boostaamaan, mutta paljoa enempää ei sieltä viskota. Se auto-osuma on todella tarpeen mat 5:llä, kun huntterilla se on 8. Tarjolla on myös reach pääaseeseen.
ero EI kasva jokaisen tapon myötä, TH saa vain vaivoin noita toteemaja kerättyä.
Murhe kirjoitti: Pohjalle tökätään 2 pistettä extra armia ja stealth, joka tekee tuosta melkein immuunin ampumista vastaan ja vastustuskykyisen blast damagea vastaan.

Fluffin puolesta totem huntteri ei kärsi oikeutuksen puolesta. Sehän vain valitsee vain saaliin ja näyttäytyy toiselle puolelle ennen verenvuodatusta kertoakseen, etteivät nämä ole saalista.
IMO uskosin että se C-rex ei välitä siitä onko TH sitäkohtaa ystävällinen vai ei :D
Murhe kirjoitti: Itseäni tuossa harrierissa on tökkinyt lyhyt lentomatka, koska sillä 7" - 10" ei oikein riitä kuromaan välimatkaa, lentämään kohteen ylitse ja mielellään turvaan. Lisäksi casterin controll alue pysyy ikävänä liekana.
No sehän ei pidä päästä kuin figuhen taakse ei lisä matkaa tarvita, vihollisella ei LOS ja hankalassa kohdassa, käänyykö ja seisoo vuoron paikoillan yhden VP takia vai jatkaakko eteenpäin jolloin se harrieri tulee selkää ja tekee jo dumpaa...
Control aluella pysyminen on myös ikävää mutta TH:n ei casteri voi siitää tarvittaessa dumpaa toisin kuin harrierille.
Murhe kirjoitti: Lisäpetona se tuottaa arvokasta furya casterille. Parasta on, että sen animus boostaa Thagrosta loistavasti (muut casterit eivät siitä oikein hyötyä revi). Lisäksi spawnin vessel kykenee tyrkkäämään näitä pihalle tarvittaessa.
Niin harmi kun sen range on self, no eiköhän Evossa tule joku ihan puhdas Melee monsteri.
Murhe kirjoitti: Toteemin metsästäjää tarjosin esitettyihin listoihin sen vuoksi, että siellä on jo harriereita. Yksi lisää ei juuri variaatiota tarjoa, kun taas metsästäjä voi tarjota jo uutta temppua.
IMO 2 harrierilla ei TH:ta enää tarvita, ja tuo TH:n sopiminen Legiona listohin on vain minun mielipide, Legiona ei sitä kipeasti tarviste koska harrier osaa tehdä saman homman (enemmän tai vähemmän) ja IMO se ei Legionan fluffin sovi, Jos(ja kun) Trollit aloitan niin tod näk kaikki nuo Minonit homman Legionalle, ainoastaan Gobblerita jatelin proxytää tuossa "voittamaton Armeija"-Haastessa, muutehan ne ei legionalle sovi joten menisi liian power playhyn mun mielestä ;)

Lähetetty: Ti 06.02.2007 06:39
Kirjoittaja Draike
Tuska kirjoitti: Joutuu liikumaan terrainin,ympäri, ei immuuni Free strikeille, tarvii LOSin Chargeen.
Aivan kuten Harrierkin tarvitsee LOSin.
Tuska kirjoitti: Harrierit ignoraavat toiset modelit joten sen UA/Leaderin tuhoaminen on helponpaa, ja se unitin/jaakon takana oleva soolokin on helponpi hakea.
Miten haet 'jackin takana olevan soolon? Lentämällä yli ehkä, mutta chargeta et voi koska losia ei ole.
( Olettaen että tässä ovat kaikki jonossa: (H)---(WJ) (S) )

Saisinko tiedustella missä kohtaa sanotaan, että Harrier saisi "ignorata toiset modelit"?

Harrier saa:

-Chargeta muiden modelien lävitse.

-Liikkua muiden modelien lävitse.

-Ignorata camouflagen, cloud effectit, concealmentin, metsät, invisibilityn ja stealthin.

Harrier ei siis saa "ignorata toisia modeleita", ellet sillä tarkoittanut juuri läpi lentämistä. ( Jota itse veikkaan. )

Harrier, kuten muutkaan mötöt eivät voi chargeta modelia jota ne eivät näe.

( Paitsi jos tästä on joku errata jossain. )

Totemhunterista nyt senverran, että on mokoma ölliäinen aiheuttanut kyllä melkein joka matsissa riittävästi päänvaivaa, teurastaa hyvin soolot ja yksiköt ja niitä Totem merkkejä saa kyllä lightbeasteista kerättyä, kun pitää 'hunterin sopivalla etäisyydellä ja viimeistelee puolikuolleen beastin.
Tuska kirjoitti:Vaultin suurmimat ongelmat taas on se että sen vie sen d3 attakiä pois, ja se että se pakotaa tekemään sen ennen normi liikettä,
Itseasiassa ei pakota. Sääntö ainakin kirjassa nimenomaan sanoo after advancing.


Edit: Minua meinaa hirvittäisi pelata turnauksen tuomaria vastaan, jonka harrierit eivät tarvitse LOSia. Tuomarin sanahan on laki, ja sinä olet JKL turnauksen tuomari. =)

Lähetetty: Ti 06.02.2007 08:50
Kirjoittaja Tuska
Runic kirjoitti:
Tuska kirjoitti: Joutuu liikumaan terrainin,ympäri, ei immuuni Free strikeille, tarvii LOSin Chargeen.
Aivan kuten Harrierkin tarvitsee LOSin.
Tästä murhe jo huomattu pari viestiä sitten, olin väärässä ja tunnustin sen jo aikasemmin.
Runic kirjoitti:
Tuska kirjoitti: Harrierit ignoraavat toiset modelit joten sen UA/Leaderin tuhoaminen on helponpaa, ja se unitin/jaakon takana oleva soolokin on helponpi hakea.
Miten haet 'jackin takana olevan soolon? Lentämällä yli ehkä, mutta chargeta et voi koska losia ei ole.
( Olettaen että tässä ovat kaikki jonossa: (H)---(WJ) (S) )

Saisinko tiedustella missä kohtaa sanotaan, että Harrier saisi "ignorata toiset modelit"?
Setä lukee kohtan wings, siinä sanotaan että Harrieri saa Chargata toisten figujen läpi.
Aina ei ole pakko chargetaa päästäkseen meleeseen, myöskin harrier ei juurikaan hyödy chargesta kun kupissa painaa 3" lisää liikettä tai olla olematta meleessä vihollisen kanssa vuoron alussa.
Runic kirjoitti:
Tuska kirjoitti:Vaultin suurmimat ongelmat taas on se että sen vie sen d3 attakiä pois, ja se että se pakotaa tekemään sen ennen normi liikettä,
Itseasiassa ei pakota. Sääntö ainakin kirjassa nimenomaan sanoo after advancing.
Typo.
Tämä meni oikein ;)
Valut IMO olisi parenpi jos se olisi ennen liikettä, voisi pitää sen TH kulmantakana piilossa ja popautaa sen ensin esille jonkäjälkeen saaisi sen charen.
Runic kirjoitti: Edit: Minua meinaa hirvittäisi pelata turnauksen tuomaria vastaan, jonka harrierit eivät tarvitse LOSia. Tuomarin sanahan on laki, ja sinä olet JKL turnauksen tuomari. =)
väärin meni taas.
ja tunnustan en varmasti muista 100% sääntöjä ja niiden sana muotoja, jos tässä nyt sitä hait, mutta osaan tarkistaa ne kirjasta ja kääntää suomen kielelle oiken :P

Edit: meneepäs pahati Off-Topickisi, Sori Nilarakh

Lähetetty: Ti 06.02.2007 09:48
Kirjoittaja Draike
Tuska kirjoitti: Setä lukee kohtan wings, siinä sanotaan että Harrieri saa Chargata toisten figujen läpi.
Kyllä setä sen tietää, juurihan sen äsken mainitsin:
Runic kirjoitti:Harrier saa:

-Chargeta muiden modelien lävitse.
Kyse oli vain siitä, että vaikka läpi saakin chargeta niin silti Harrier ei saa chargeta kohteeseen modelien läpi jota se ei näe. Eli Harrier joka seisoo Titanin edessä, jonka takana on Makeda ei voi chargeta Makedaan, koska hällä on pienempi base eikä Harrier näe häntä.

Mutta kuten mainitsitkin, chargeilusta ei ole niin paljon hyötyä kuin ylilentämisestä. Harrier menee viipaleiksi helposti jos chargeaa ja jää combattiin.
Tuska kirjoitti: Valut IMO olisi parenpi jos se olisi ennen liikettä, voisi pitää sen TH kulmantakana piilossa ja popautaa sen ensin esille jonkäjälkeen saaisi sen charen.
Tuo olisi jo aika nasty. Melkein yhtä nasty kuin KeiZzaHin assasinaatiokykloopit.

Sitten listasta:

Niin Nilarakh tosiaan, Spawning Vesselille kannattaa laittaa esim. Warmongereita keräämään Blood Tokeneita läheltä. Seraph auttaa myös kummasti Slipstream -animuksella.

Lähetetty: Ti 06.02.2007 10:08
Kirjoittaja Tuska
Runic kirjoitti:
Tuska kirjoitti: Setä lukee kohtan wings, siinä sanotaan että Harrieri saa Chargata toisten figujen läpi.
Kyllä setä sen tietää, juurihan sen äsken mainitsin:
Runic kirjoitti:Harrier saa:

-Chargeta muiden modelien lävitse.
Kyse oli vain siitä, että vaikka läpi saakin chargeta niin silti Harrier ei saa chargeta kohteeseen modelien läpi jota se ei näe. Eli Harrier joka seisoo Titanin edessä, jonka takana on Makeda ei voi chargeta Makedaan, koska hällä on pienempi base eikä Harrier näe häntä.

Mutta kuten mainitsitkin, chargeilusta ei ole niin paljon hyötyä kuin ylilentämisestä. Harrier menee viipaleiksi helposti jos chargeaa ja jää combattiin.
Jeps tämän takia harreiri on aivan loistava assanisaaatio tehtävissä (samoissa missä TH) sillä erolla että jos epäonnistuu tekemään kerta tapon, niin jää häristemään vihullista selustaan joka pakoitaa vihulaisen reakoimaan siihen jotenkin.
Myönnän myös ettei kirjallinen ulosanitni ole parasta mahdollista sori, jos(tai siis aina:)) tulee epäselvyyksiä
Runic kirjoitti:
Tuska kirjoitti: Valut IMO olisi parenpi jos se olisi ennen liikettä, voisi pitää sen TH kulmantakana piilossa ja popautaa sen ensin esille jonkäjälkeen saaisi sen charen.
Tuo olisi jo aika nasty. Melkein yhtä nasty kuin KeiZzaHin assasinaatiokykloopit.
Jeps, ja saisi vielä sen +d6 damageen, harmi kun Slipsteami toimii vain Legion modelehin :P
Runic kirjoitti: Sitten listasta:

Niin Nilarakh tosiaan, Spawning Vesselille kannattaa laittaa esim. Warmongereita keräämään Blood Tokeneita läheltä. Seraph auttaa myös kummasti Slipstream -animuksella.
Myös Acherit ovat tähän hyvä valinta koska tokeneita saa myös omista kuolleista, pakotaa vihulaisen tulemaan padan luokse tai ottamaan ampumista vastaan.

ja seraphin pata melkein tarvisee, toisella vuorolla sen siiräminen omalla unitilla altistaa sen pahasti AOE:lle.

Lähetetty: Ti 06.02.2007 16:36
Kirjoittaja Nilarakh
Normaalisti sanoisin "kiitos kommenteista", mutta tään sopinee paremmin "Kiitos keskustelusta."

Totem Hunter on ruma nappi, mutta kiitos tiedoista. Ne tulee kuitenkin joskus tarpeen. Vaylistä en sano mitään, sekin kun on ruma nappi. Toisaalta toimisi varmasti tässä paremmin, mutten oikein tiedä. Saanee nuo kaksi casteria riittää minulle.

Lylythille uutta listaa mietiskelin. Tiedä sitten miten soveltaa Thagroshin kanssa...

Lylyth, Herald of Everblight

Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder
Shredder

Harrier
Harrier

Seraph


Taisi olla 343pts.

-Nilarakh

Lähetetty: Ti 06.02.2007 16:51
Kirjoittaja Murhe
Ehkä melkein kokeilisin mitä syntyisi kahdella Seraphilla ja sen jälkeen lopuiksi jäävillä sittiäisillä. Silloin olisi jo ampuminen hyvin merkitsevässä roolissa, jos sellaista haluaa.

Ilmeisesti se mitä haet on shredder/harrier spammi?

Toisaalta tuohon voisi heitellä Terapheja, joskaan en niitä ole koskaan pitänyt kovin kustannustehokkaina. Pitäisi varmaan joskus oikeasti kokeilla niitä, että tietäisi mistä puhuu.

Lähetetty: Ti 06.02.2007 18:01
Kirjoittaja Tuska
Murhe kirjoitti:Ehkä melkein kokeilisin mitä syntyisi kahdella Seraphilla ja sen jälkeen lopuiksi jäävillä sittiäisillä. Silloin olisi jo ampuminen hyvin merkitsevässä roolissa, jos sellaista haluaa.

Ilmeisesti se mitä haet on shredder/harrier spammi?

Toisaalta tuohon voisi heitellä Terapheja, joskaan en niitä ole koskaan pitänyt kovin kustannustehokkaina. Pitäisi varmaan joskus oikeasti kokeilla niitä, että tietäisi mistä puhuu.
Samoilla linjoilla olen näissä mielipiteissä tosin Sraphit ja harrierit toimii parhaiten Valyksen kanssa, ja edeleen jos eivät ole Claw and Thoot listoja niin se Forsaken mukaan ehdottomasti jo pelkästään Lyhytin matalan Furyn takia.

Lähetetty: Ke 07.02.2007 17:00
Kirjoittaja Nilarakh
Shreddereitä ja harriereita lähinnä niiden figujen vuoksi. Kenties noilla vielä pystyisi pelaamaan, mutta eniten nappien takia ovat listassani. Shredderit ei mitenkään erikoisilta vaikuta, mutta siltikin saavat olla listani hallitseva tekijä.

Kertokaattes Forsakenista jotain enempi, kun sitä nuin kehutte. Lisä blisteri maksaa aina rahaa.

-Nilarakh

Lähetetty: Ke 07.02.2007 17:24
Kirjoittaja Tuska
Forsaken voi erikosactionilla, imeä pedoilta max 5 fury, ja niillä boostat osumista/damagea (harmi ettei voi ostaa lisä atäkkejä)
toisella erikos actionilla se voi pamautaa Blighting joka on 1" per furyä Forsakenilla on ja kaikki aluella otaa pow8+2d6 dumppa ja +d6 jokaisesta furystä/Fokusesta kohtella on, eli maksi furytty C-rex otaa sen pow 8+6d6 dumppaa (Murhe onnistu tämän tekemään minun C-rexislle) tai vieläparenpaa on jos sen saa Slipstremattua, vihulais casterin lähelle, varsinkin jos se jätää Focusta boostatakseen Armia (mutta tämä onnistuminen on lähes yhtä todennäköistä kuin se että taivalta sataa sammakoita)

Lähetetty: Ke 07.02.2007 18:45
Kirjoittaja Nilarakh
Tuska kirjoitti:Forsaken voi erikosactionilla, imeä pedoilta max 5 fury, ja niillä boostat osumista/damagea (harmi ettei voi ostaa lisä atäkkejä)
toisella erikos actionilla se voi pamautaa Blighting joka on 1" per furyä Forsakenilla on ja kaikki aluella otaa pow8+2d6 dumppa ja +d6 jokaisesta furystä/Fokusesta kohtella on, eli maksi furytty C-rex otaa sen pow 8+6d6 dumppaa (Murhe onnistu tämän tekemään minun C-rexislle) tai vieläparenpaa on jos sen saa Slipstremattua, vihulais casterin lähelle, varsinkin jos se jätää Focusta boostatakseen Armia (mutta tämä onnistuminen on lähes yhtä todennäköistä kuin se että taivalta sataa sammakoita)
Kuulostaa hyvinkin kovalta, mutta mainittakoon tässä vaiheessa, että vastassa on todennäköisemmin Warjackeja, kuin itse petoja. Forsaken kuitenkin vakuuttaa figullaan jonkin verran, joten kaippa sekin tulee ostettua.

Kiitokset informaatiosta.

-Nilarakh

Lähetetty: Ke 07.02.2007 18:53
Kirjoittaja Tuska
Nilarakh kirjoitti:Kuulostaa hyvinkin kovalta, mutta mainittakoon tässä vaiheessa, että vastassa on todennäköisemmin Warjackeja, kuin itse petoja. Forsaken kuitenkin vakuuttaa figullaan jonkin verran, joten kaippa sekin tulee ostettua.

Kiitokset informaatiosta.

-Nilarakh
Kyllä tuo 5" AOE joka osuu automaatisesti pow8+2d6 myös WM:n jalkaväkeä tiputaa...
Myös Furyn hallinssa tarpeellinen (ainakin jos Lylyhtillä meinaa Full Beast listoja käytää) Pätevä kaveri jota harvemmin jätän peluutamatta oli vastaan tulossa melkein mitä tahansa...

Lähetetty: Ke 07.02.2007 19:19
Kirjoittaja Murhe
Itse näen forsakenin parhaimmillaan jalkaväen teilaajana. Soolojen metsästäjänä tuo myös pärjää boostatulla hyökkäyksellä ja vahingolla.

Sen sijaan petojen, casterien ja lokkien tapauksessa vahingon lopullinen määrä on niin paljon nopan pyörimisestä kiinni - kuten näimme Tuskan kanssa pelatessa. Lokkiin tuo kipeiten iskee (tai siihen petoon, johon vahinko siirretään), kun armia ei saa boostattua suoraan.

Furyn hallinnassa tosiaan loistava, joskin ei aivan menesty niin hyvin pikkupetojen kanssa kuin suurempien. Ainakin muistaakseni se imi kerrallaan vain yhdeltä pedolta, joten pienempien erien ahmimiseen tuhrautuu vuoroja.