Sivu 1/1

Palaamassa peliin mariineilla, infoa kaivataan

Lähetetty: La 10.02.2007 16:45
Kirjoittaja Vampirion
Morjensta vaan kaikille!

Eli kuten otsikko kertoo olisin uudelleenlämmittelemässä vanhaa harrastusta ja aloittelemassa uudelleen mariinien peluun. Pelailin viimeksi 3. edikan aikoihin ja jonkin verran vanhoja figuja oli vielä kaapin perukoilla, mutta muuten aloitan aika pitkälti puhtaalta pöydältä. Siksi haluaisinkin kysellä hiukan seuraavista.

En oikein osaa päättää lähtisinkö pelaamaan "perus" mariineja, Blood Angeleita vai Wolffeja - Templarit tai Dark Angels eivät kiinnosta. Kaverini sanoi, että Wulffeille ja BA:lle on tulossa uudet codexit lähiaikoina, pitääkö paikkansa? Pelasin 3 ed. aikaan BA:lla ja perusmariineilla ja pidin molemmista kovasti. Wulffeista minulla ei ole kokemusta, mutta kokonaan uusi vaihtoehto houkuttelisi joten jos joku viitsisi hiukan valaista Wulffien eroa perusmarsuihin/BA.

Kokemukset kaikkien yllä olevien porukoiden suoriutumisesta taistelukentillä ovat tervetulleita.

Lähetetty: La 10.02.2007 16:56
Kirjoittaja Anaheim
pitää paikkansa likipitäen parin vuoden säteellä,ainakin oletetaan näin :D joo.Suosittelen itse perusmariineja,uusimmassa cdeXissa on traitti järjestelmä,jonka avulla voit luoda aikaisempaa persoonallisemman mariini armyn :) ja niin.tervetuloa takaisin.

Lähetetty: La 10.02.2007 16:59
Kirjoittaja Duke
BA:lle ja Wuffeille on nuo omat codeksinsa, mutta ovat aikas vanhoja. Siitä huolimatta pitäisi niillä pystyä pelaamaan. Molemmilla chaptereilla on omia kivoja erikoissääntöjä, jotka tekevät armeijan pelaamisesta persoonallisempaa. Kivaa kun BA:t sekoilee, vaikka ampua pitäisi ;).

Lähetetty: La 10.02.2007 18:07
Kirjoittaja samppuliini
Juu ja esim. dark angelit, vaikka sanoitkin ettet pidä, niin saavat näinä päivinä uuden codeksin ja voihan nämä muutenkin maalata kuin dark angels greeniillä...

Lähetetty: Su 11.02.2007 08:28
Kirjoittaja Z7-852
Seuraava uusi codexi on Dark Angels ja noiden kahden muun armeijan uusista codexeista ja niiden julkaisusta ei ole vielä kuin huhuja.

Itse suosittelisin ihan normaalia tai trait höystettyä marineita (mutta vielä parempi jos jatkat harrastusta jollain muulla armeijalla kuin mariineilla).

Lähetetty: Su 11.02.2007 10:58
Kirjoittaja Terminator Sergeant
haistanko minä täällä mariinirasismia :)

No, ei siinä mitään. Welcome back.
Mariinejen uudessa codexissa on tosiaankin uusi systeemi, traitit. Näillä voit modifoida chapteriasi, esim. saada siihen enemmän isoja pyssyjä, koneita, tai vaikka teknopappeja.
Niillä voi myös tehdä armeijasta lähitaistelupainotteisen.

Mutta mikään ei ole ilmaista, joten joudut "maksamaan" jotain takaisin, esim. et saa montaa tankkia armeijaasi etc.

Lähetetty: Su 11.02.2007 11:24
Kirjoittaja Rascal91
Wulffit keskittyvät melkein kokonaan lähi taisteluun. blood clawit ovat mielestäni parhaita wulffeilla. Ja niitä minä ainakin ulkoilutan paljon. Blood angeleilla on Baali aivan verrattoman hyvä tankki. Ja death combany on kivaa. Perus marinet on vaan marineita :)

Lähetetty: Su 11.02.2007 12:04
Kirjoittaja Vampirion
Kiitoksia vaan vastauksista, lisää saa mielellään esittää mutta pistetäänpä hiukan välikommenttia. Sain tuossa uuden mariinicodexin lainaan ja olen hiukan tutkiskellut tuota uutta traitti systeemiä. Ihan mielenkiintoiselta vaikuttaa, että sillä lähden varmaankin liikkeelle (Take the fight to them ja No mercy, no respite vaikuttivat aika lupaavilta).