Sivu 1/2

Rackham: AT-43 Steel Trooper

Lähetetty: Pe 16.02.2007 19:00
Kirjoittaja Gorkiporki
Päätin tosiaan itsekin tilata kokeilun vuoksi noita rackhamin valmiiksi maalattuja figuja, eli yhden lootan steel troopereita. Lähinnä tarkoitus oli maalata ne uudestaan, koska ennakkoon näkemäni kuvat eivät antaneet niin hyvää kuvaa ukkojen maalauksen laadusta. Tai tämä on toki ihan makuasia, mutta kuten tuossa yhdessä kuvassa näkyy, niin tämä rackhamin jälki on paikoitellen hyvin kökköä. Pienet kiinalaispojat, tai kuka lie, ei ole oikein ymmärtänyt sitä seikkaa, että figuja ei kannata lopuksi tuhria valkealla maalilla ;).

Jos en olisi ollut aikeissa maalata näitä joka tapauksessa, olisin ollut kyllä hyvin vihainen laaduttomasta maalausjäljestä. Muuten taas figut ovat ihan hauskan näköisiä ja skulptaus ihan ok, joskin jotkut pienet yksityiskohdat olivat kärsineet eikä niiden maalaus ollut niin helppoa. Figuun jätetyt ja paikoitellen hankalissa paikoissa olleet valujäljet eivät myöskään helpottaneet hommaat.

Oma versio:
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fiku ... pperi1.jpg
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fiku ... pperi2.jpg

Rackhamin:
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fiku ... pperit.jpg

Siis eihän tuo omakaan nyt varmaan mikään maailman hienoin ole, mutta ajattelin kuitenkin maalata joskus koko yksikön samaan tyyliin, koska on se silti minusta hieman onnistuneempi kuin nuo rackhamin tuhnut.

edit: ohoh..noista rackhamin ukoista lähtikin hieman reilumman kokoinen kuva. No ei ollut tarkoitus liioitella niiden kauneus virheitä ;).

Lähetetty: Pe 16.02.2007 19:02
Kirjoittaja Buhrdur
Siis omasihan oli todella nätti verrattuna tuon Rackhamin ukkoon.
Rackhamin toisessa figussa on kaamean näköinen naama. :(

Lähetetty: Pe 16.02.2007 19:02
Kirjoittaja Wintersun
MInkä peli figuja ovat?Ja kyllä toi sun versio on komee.Noi racin valmiit on hirveitä.

Lähetetty: Pe 16.02.2007 19:07
Kirjoittaja Drâyhèn
Masa_90 kirjoitti:MInkä peli figuja ovat?Ja kyllä toi sun versio on komee.Noi racin valmiit on hirveitä.
Rackhamin uusimman Sci-fiin sijoittuvan pelin, AT-43:en.

Lähetetty: Pe 16.02.2007 19:22
Kirjoittaja Spongebob-Väyrynen
Voi jestas mitä shaittia noi valmiiks maalatut :D.
Nuohan ovat huonompia kuin heeroskliksit.

Mutta toi sun maalaama on kyllä ihan komea, ei ihan niin hyvä kun aiemmat maalauksesi, mutta kuitenkin vallan mainio.

Figu on muuten ihan kelpo, mutta mielestäni torson ja aseen metallit ovat liian samansävyiset, eivät oikein erotu toisistaan. Metalleja vaivaa muutenkin tuollainen 'muovisuus' torson panssari ei näytä oikeastaan metallilta (jos se nyt esittää edes metallia?).

Pelkällä harmaan sävyillä ei mielestäni oikein saa kunnollista nmm:ää aikaiseksi. Olen huomannut itse sen, että jos siihen harmaaseen sekoittaa hieman jotain muuta väriä (esim sinistä tai ruskeaa) tulee metallista heti aidomman näköinen.

-Punainen, taas mutuilee jottain...

Lähetetty: Pe 16.02.2007 19:31
Kirjoittaja Gorkiporki
Punainen kirjoitti:metallit ovat liian samansävyiset, eivät oikein erotu toisistaan. Metalleja vaivaa muutenkin tuollainen 'muovisuus' torson panssari ei näytä oikeastaan metallilta (jos se nyt esittää edes metallia?).

Pelkällä harmaan sävyillä ei mielestäni oikein saa kunnollista nmm:ää aikaiseksi. Olen huomannut itse sen, että jos siihen harmaaseen sekoittaa hieman jotain muuta väriä (esim sinistä tai ruskeaa) tulee metallista heti aidomman näköinen.

-Punainen, taas mutuilee jottain...
Ei haarniskan ole tarkoitus olla metallia, vaan tuollainen sinertävän harmaa, kuten niillä alkuperäisilläkin.

Ase on siinä mielessä hankala, koska se ei minusta saisi näyttää liian kiiltävältä. Rackhamin studion maalarit ovat saaneet minusta ihan hyvää jälkeä aikaan ja sitä yritin imitoida aseissa. Sotilasaseet kun eivät ole juuri koskaan mitään kiilteleviä, koska se olisi käyttäjällekin huono juttu. Suomessakin ne ovat mustia, poislukien hieman jo kulahtaneet kappaleet mutta eivät nekään mitenkään erityisesti kiillä. Onhan sotilasaseissa tietty myös mm. vihreää, ja aavikolla taistelevilla joukoilla hiekanvärisiä versioita.

Ase olisi voitu toisaalta toteuttaa oikeilla metalleilla, eli maalamalla se siten että jossain kohdissa musta on jo kulunut ja metalli paistaa alta. Ehkä nuo toisaalta ovatkin osaksi jotain lasikuitua tms. Ihme laserpyssyjä ne kuitenkin taitavat olla.

Lähetetty: Pe 16.02.2007 19:55
Kirjoittaja Spongebob-Väyrynen
Gorkiporki kirjoitti: Ei haarniskan ole tarkoitus olla metallia, vaan tuollainen sinertävän harmaa, kuten niillä alkuperäisilläkin.

Ase on siinä mielessä hankala, koska se ei minusta saisi näyttää liian kiiltävältä. Rackhamin studion maalarit ovat saaneet minusta ihan hyvää jälkeä aikaan ja sitä yritin imitoida aseissa. Sotilasaseet kun eivät ole juuri koskaan mitään kiilteleviä, koska se olisi käyttäjällekin huono juttu. Suomessakin ne ovat mustia, poislukien hieman jo kulahtaneet kappaleet mutta eivät nekään mitenkään erityisesti kiillä. Onhan sotilasaseissa tietty myös mm. vihreää, ja aavikolla taistelevilla joukoilla hiekanvärisiä versioita.
No sehän selittääkin.
Raggamin pojathan ovat toteuttaneet tuon siten melko hyvin, että ovat maalanneet panssarin ja aseen täysin eri sävyillä. Harmaita molemmat, mutta kuitenkin selvästi erivärisiä ja eri materiaalia.
Sinulla on mielestäni ongelmana tuossa se, että torson panssarista ei oikein ota selkoa, että onko se metallia vai jotain muuta, koska ase on selvästikkin metallia, mutta kuitenkin samansävyinen kuin panssari.
Jos panssari olisi selvästi erisävyinen kuin ase, niin siitä huomaisi, ettei se ole ainakaan samaa metallia kuin ase, jos metallia ollenkaan.

-Punainen

Lähetetty: Pe 16.02.2007 20:17
Kirjoittaja Chaos Orc
Kylläpä pojat komistuivat käsittelyssä. Paljon paremman näköisiä näin. Jos lisää maalailet, niin laita tänne vaan.

Lähetetty: Pe 16.02.2007 21:22
Kirjoittaja Wintersun
Millanen peli se on?Toi rac.Muistuttaako wh 40 000?

Lähetetty: Pe 16.02.2007 21:36
Kirjoittaja Cython
Saakos noista alennusta, jos ostaa valmiiksi maalattuina? :P
Meinaan ei tuollaisesta jäljestä kyllä tulisi ylimääräistä maksettua, päinvastoin.

Oma versiosi sentään on hieno, erikoinen, mutta hieno.
Punainen tuossa aiemmin oikeastaan mainitsi jo tuon ainoan häiriötekijän eli tuon ase/haarniska-osion.
Hyvin maalattu, mutta ei vaan nappaa, varsinkaan kun verrokkina on edellisiä töitäsi.

Lähetetty: Pe 16.02.2007 22:01
Kirjoittaja Drâyhèn
Cython kirjoitti:Saakos noista alennusta, jos ostaa valmiiksi maalattuina? :P
Meinaan ei tuollaisesta jäljestä kyllä tulisi ylimääräistä maksettua, päinvastoin.
No ei todellakaan, nuohan ovat paketista vedettynä jo maalattuja.

Lähetetty: Pe 16.02.2007 22:26
Kirjoittaja Mer'siles
Skulptit on kyllä aika härön näköisiä, varsinkin aseet. :D Maalaus on kyllä varsin hienoa. Eniten ihmetyttää se että miksi suuri gorkiporki maalaa tällaisia... huonosti skulptittuja figuja, varmasti olisi tarjolla paljon parempiakin?

Lähetetty: Pe 16.02.2007 22:51
Kirjoittaja Datsi
ei näin, ei näin...

jos figuja lähdetään esimaalaamaan, se pitää tehdä hyvin. herocliksitkin on paljon paremman näköisiä, ihan oikeasti! maksaisin noista suunnilleen puolet maalaamattomien hinnasta. olisivat nyt edes valujäljet poistaneet...

mitä nyt uudelleenmaalatusta. tuttua "tuskin pystyisin parempaan edes unissani" laatua.

oliko nuo edes osissa? vaiko valmiiksi kasattujakin?

Lähetetty: Pe 16.02.2007 23:10
Kirjoittaja Oberon
Vai olivatko kenties vain joku "maanantaierä" joka oli päässyt läpi laadunvalvonnasta?

Lähetetty: Pe 16.02.2007 23:12
Kirjoittaja Datsi
toivottavasti...

Re: Rackham: AT-43 Steel Trooper

Lähetetty: La 17.02.2007 00:27
Kirjoittaja Lighthammer
Gorkiporki kirjoitti:Päätin tosiaan itsekin tilata kokeilun vuoksi noita rackhamin valmiiksi maalattuja figuja, eli yhden lootan steel troopereita. Lähinnä tarkoitus oli maalata ne uudestaan, koska ennakkoon näkemäni kuvat eivät antaneet niin hyvää kuvaa ukkojen maalauksen laadusta. Tai tämä on toki ihan makuasia, mutta kuten tuossa yhdessä kuvassa näkyy, niin tämä rackhamin jälki on paikoitellen hyvin kökköä. Pienet kiinalaispojat, tai kuka lie, ei ole oikein ymmärtänyt sitä seikkaa, että figuja ei kannata lopuksi tuhria valkealla maalilla ;)
No johan, rackhamin promokuvat antavat vähän toisenlaisen kuvan pre-paintin tasosta. Kiitos kun laitoit noita kuvia, kyllähän tuon pelin hankkimiseen on nyt suhtauduttava uudella näkökulmalla, kun pelkän siistimisen sijasta on maalattava figut kokonaan uusiksi. Taitaa jäädä väliin.

Figusta itsestään, sellaisia tajunnan seisauttavia pläjäyksiä on sinulta tottunut näkemään, että tämä on sellainen "ihan kiva"-tasoinen vetäisy. Pelipöydällä varmaan isompana joukkojan ihan jees.

Re: Rackham: AT-43 Steel Trooper

Lähetetty: La 17.02.2007 03:08
Kirjoittaja Gorkiporki
Lighthammer kirjoitti: Figusta itsestään, sellaisia tajunnan seisauttavia pläjäyksiä on sinulta tottunut näkemään, että tämä on sellainen "ihan kiva"-tasoinen vetäisy. Pelipöydällä varmaan isompana joukkojan ihan jees.
Oikeastaan juuri tuota ikäänkuin pelipöydälle sopivaa tasoa lähdin tässä juuri hakemaankin. On totta että yleensä tällaiset tapaukset voisivat olla hienompia isompana joukkona, mutta eiköhän nuo muutkin tule jossain välissä maalattua, jolloin niistä saa joukkokuvan. Itse peliä tulen kuitenkaan tuskin koskaan pelaamaan, mutta maalataan nyt ne mitä on ostettu. Lähinnä haluna oli kokeilla että mitä valmiiksi maalatuista ukoista saa aikaan. Ja ihan ok jälkeä, jos jaksaa maalata ne uudestaan.

Siitä en tiedä että onko kyse maanantaierästä (toivotaan niin). Kuitenkin myös ulkomaan peeloille on tullut samankaltaisia figuja (ja joillekin suomalaisille), eli mm. valkoisella töhrittyjä. Tai siis eihän ne nyt Suomeen ähetä jotain omia versioita figuista. Kenties joku tietty erä on tosiaan mennyt pieleen.

Lähetetty: La 17.02.2007 13:20
Kirjoittaja JakeZuku
Ovatko kyseiset modelit muuten kokoluokkaa 28mm?.. Erittäin hieno on!

Lähetetty: La 17.02.2007 13:26
Kirjoittaja Gorkiporki
jakezuku kirjoitti:Ovatko kyseiset modelit muuten kokoluokkaa 28mm?.. Erittäin hieno on!
Jotain sellaista, 28-30mm. Itse vertasin yhteen omista muovi IG catachaneistani, ja ovat aika samankokoisia. Noilla rackhameilla on ehkä hieman korkeampi pohjalevy.

Lähetetty: La 17.02.2007 13:31
Kirjoittaja dead flesh penalty
Ei tuo esimaalaus näköjään ihan niin pahaa ole.
Voisi ylimääräistä rahaa ollessa ostaa sen Damocles-boksinkin..
Jotenkin vain skulpti vaikuttaa aika epätasaiselta näissä AT-43:n ensimmäisissä sarjoissa. Esim. Steel Troopperien aseet ovat aika karseat. Sen sijaan taistelupuvut ja isommat vahkeet yleensä ovat ihan hothot-laatua. Sallineekohan sääntömekaniikka pelkistä suiteista koostuvan jengin :p