Sivu 1/1
lesoilualusta apua
Lähetetty: Pe 16.02.2007 20:48
Kirjoittaja TYRANIDUSER(FIN)
1eli minkä laista kamaa kannattaa laittaa ku tekee 40k hemmoille cityfight lesoilualustan ?
ite aattelin
-joku vesi/viemäri juttu
-teitä jotka on tuhoutunut
mutta miten tehä finfoamiin ukkojen aukot ku finfoam on 3cm paksu??
ja mistä saa sitä ihan ohutta foam levyä ??
Lähetetty: Pe 16.02.2007 21:13
Kirjoittaja Relic
minkälaista!!!! äidinkielenopintoihin nyt tsemppiä.
ja itse kysymykseen.
-raunioita
-katua, detailina joku viemäri tms auki joka huuruaa tai joku kömpii sieltä tms
-palavia tynnyreitä tai muuta roinaa
-kraatereita asfaltissa (mitä lie käyttää 40k:ssa tienpäällysteenä)
-piikkilankaa, tankkiesteitä
-bunkkeri?
ohan nuita ideoita
Lähetetty: Pe 16.02.2007 22:26
Kirjoittaja Terminator Sergeant
hajonneita taloja, räjähtäneitä autoja, kyljestä revitty panzerwagen, kuolleita solttuja, hiekkasäkkejä, viemärirottia etc.
Finnfoamiin luulisi saavan reikiä poralla ja askarteluveitsellä.
Ehkä, tämä on siis olettamus.
Re: diodrama apua
Lähetetty: Pe 16.02.2007 23:22
Kirjoittaja Datsi
TYRANIDUSER(FIN) kirjoitti:
mutta miten tehä finfoamiin ukkojen aukot ku finfoam on 3cm paksu??
jos aijoit ne figut laittaa siihen niin, että ne saa pois, se ei enää ole diorama, se on lesoilualusta
jos dioramaa haluat, liimaa ne figut siihen. jos et, muotoileppas kysymys uudestaan...
Terminator Sergeant kirjoitti:Finnfoamiin luulisi saavan reikiä poralla ja askarteluveitsellä.
joo,o. mikäli sinulta sattuu löytymään tuuman paksuinen poranterä

Lähetetty: La 17.02.2007 00:04
Kirjoittaja Nefa
Jostain etsii puun poraukseen tarkoitetun terän ja poraa sillä isomman "kaukalon". Ei luulisi tuollaisen paljoa maksavan ja rautakaupasta saa.
Lähetetty: La 17.02.2007 10:05
Kirjoittaja Datsi
se lesoilualusta oli tarkoitettu vitsiksi, en muistanut mikä se oikeasti oli...
Lähetetty: La 17.02.2007 10:16
Kirjoittaja Hands_of_blue
Finnfoamiin saa reikiä hankkimalla oikean paksuista muovi- tai metalliputkea ja teroittamalla sen reunat. Voit vaikka laittaa putken reunaan teipin siihen kohtaan kuinka syväksi haluat aukon ja sitten vain painelet koloja mielesi mukaan. Aivan ohutta finnfoamia ei taida olla mutta saman asian ajaa kapalevy, jota saa taidekaupoista.
Re: diodrama apua
Lähetetty: Su 18.02.2007 18:47
Kirjoittaja NacMacFeegle
Sephirot kirjoitti:joo,o. mikäli sinulta sattuu löytymään tuuman paksuinen poranterä

Mututuntumapohjaisen viisastelun sijaan voit vaikka mennä lähimpään rautakauppaasi ja kysäistä sieltä ihan tuikitavalliseen poraan terää jolla saa kahdesta kuuteen senttimetriin kokoisia aukkoja.
Hämmästyt jopa.
Lähetetty: Ma 19.02.2007 09:02
Kirjoittaja figunarkki
Relic kirjoitti:minkälaista!!!! äidinkielenopintoihin nyt tsemppiä.
*Reps*
Asiaan siis. Tuollaisilla poravirityksillä ei saa muuta kun hermoromahduksen ja nukkaantunutta finfoamia. Ihan vaan kuumalankaleikkuri riittää, sellaisen voi väkertää itsekin omien tarpeiden mukaan tai Chlas Olsonilta tms ostaa jonkun halvan virityksen. Sillä sitten leikkailet figujen alustoille sopivat kolot. Jollakin poravirityksellä oikean syvyinen reikä on lähes mahdotonta tehdä.
Lähetetty: Ma 19.02.2007 09:48
Kirjoittaja Ogre_dude
Sulla o taivasvaa rajana, viskaa sinne vaukka tivolli, nakkikiska, hampurilais baari, lantokenttä, satama. Ja mitkä armeijjat siuellä yleensä tappelee, jos siellä o kaaoseita nii vetele jotai palavia pentakrammeja, jos örkit nii kaikkee sköndee ja skikkee, jos Ig tai SM nii jotai bunkkereita tai jotai sellasta, nideille jotai pesiä, nekroneille ja taulle jotai monolaitin tapasii liikkuvia linnoja, yms. Siis mitä vaa ikinä haluut nii pistä googlee hakusanaks kaupunki ja kato sieltä jotai pikku kivaa.