Sivu 1/1

Maaliruiskusta

Lähetetty: La 17.02.2007 14:45
Kirjoittaja Creeser
Hei. Hommasin vähän aikaa sitten ponneilmalla toimivan maaliruiskun Biltemasta. Mitä maalia siinä kannattaa käyttää, esim pahvi maastojen (talojen) maalauksessa ja figujen pohjamaalauksessa. GW:N maalit ovat aika kalliita, en ole niillä vielä kokeillut. Ja minkälaiset mittasuhteet pitäisi olla maali+vesi liuoksella?

Lähetetty: La 17.02.2007 15:13
Kirjoittaja Pesis
Ite käytän vallejon maaleja ja ohennettuna puolet maalia + puolet ohenninta (vesi tms.). Kyllä myös Gw:n maalit käy hyvin, mutta tosiaan yhdellä purkilla ei kovin paljon maalailla, odotan innolla niitä uusia maaleja. Kannattaa maalata pari kerrosta ohuemmalla maalilla kuin yksi sellaisella tahmaisella ihan vaan vinkkinä ohennukseen. Yleensä jokainen löytää ruiskullee sopivan maalin ohuuden kokeilemalla, koska sehän riippuu aina käytössä olevista maaleista, ohentimista ja muista välineistä.

Lähetetty: Su 18.02.2007 11:04
Kirjoittaja Creeser
Kiitoksia tästä tiedosta. Muuten mistä noita vallejon saa?

Lähetetty: Su 18.02.2007 11:58
Kirjoittaja Cython
Creeser kirjoitti:Kiitoksia tästä tiedosta. Muuten mistä noita vallejon saa?
Purnukoita löytyy ainakin sekä Fantasiapelien että Sotataidon valikoimista. Muualtakin saattaa löytyä.

Lähetetty: Su 18.02.2007 18:18
Kirjoittaja NacMacFeegle
Jos mennään ihan perusteisiin, pohjamaalatessa on varmaan hyvä käyttää pohjamaalia.

Maaliruiskuun sopivia pohjamaaleja löytyy ainakin vallejolta, tamiyalta ja createxiltä, hinnan (ja laadun?) mukaan nousevassa järjestyksessä lueteltuina. Pohjamaalissa on lujempaa hartsia ja rakenne on otollisempi päällemaalaamiseen, niitä ei siis mitenkään huviksen nimitellä erityyppiksi kuin muita saman tuoteperheen maaleja. Ruiskun käyttöön ja kunkin maalityypin sekoitukseen löytyy kuvitettuja oppaita melko hyvin. Kehoitankin tutkailemaan niitä läpi koskien juuri niitä materiaaleja joita aiot kulloinkin käyttää. Pikku vinkkinä, hakusanoilla "airbrush tutorial" (juu, hipsut mukana), löytyy googlella yli 10 000 artikkelia. Helpoimman saatavuuden takia päätynet varmaan vallejoon, joten laitan tästä sinulle ruiskunkäytön perusartikkelin vallejon tuotteilla. En näkisi tuossa ohjeessa olevan mitään tyrkyystä tai riistoa. Tuosta on ihan hyvä lähteä liikkeelle. Kun alkuvaikeuksista olet päässyt, etsi maaliruiskun "käsiala"harjoituksia joilla parantaa tekiikkaa. Kyllä sillä saa yhtä tarkkaa jälkeä kun huonolla siveltimelläkin.

Maalin sekoituksesta, jos ruisku räkii - maali on paksua tai painetta liian vähän, jos mallin pinnalla maalausjälki leviää noroina ulospäin maalauspisteestä - maali on liian ohutta. Yleensä joku 1:1 suhde voi olla ihan hyvä, mutta suhde voi olla myös 1:0 tai 1:5 riippuen siitä millä laimennat (esim. vesi ja isopropanoli on ohutta ja niitä käytetään vähemmän, extender on paksua ja sitä käytetään enemmän) ja mitä maalia käytät (esim. model air on ohutta ja gw on paksua). Jonkunlainen nyrkkisääntö on että maali on aavistuksen läpikuultavaa sopivasti laimennettuna. Kirjoita vaikka ruiskun ohjekirjaan ylös eniten käyttämiesi maalisekoituksien hyväksi havaitsemasi reseptit.

Sitten vastauksia kysymyksiin joita et esittänyt ja joihin et tässä vaiheessa välttämättä edes haluaisi tietää vastausta. ;)

Lähes kaikki kyllästyvät ponneilmapullojen käyttöön, koska moinen puuha tulee pitkällä tähtäimellä kuitenkin kalliiksi ja jälki on kehnohkoa. Joten älä siis turhaannu turhaan, et ole ainoa väineittesi kanssa taistellut.

Jos bilteman ruiskusi on se halvempi malli, olet (ainakin minun korviini) parjatumman maalausvälineen omistaja sitten hammastikun. Jos varovaisesta käytöstä huolimatta ruisku alkaa iän myötä temppuilemaan, hanki uusi. Olen kuullut jopa ihmisestä joka on sinnikkäästi ostanut neljä bilteman halpisruiskua ja ruiskun osien maanantaikappaleet pois karsimalla ja silikonimassaa tiivisteenä käyttäen oli saanut osista kasaan yhden (!) toimivan ruiskun. Mutta saa silläkin ruiskulla niitä perusasioita harjoiteltua.

Se bilteman kalliimpi ruisku on siitä huono että suutin on äärimmäisen fragiili ja sen tiivisteet rispautuvat todella herkästi. Tämä, kuten tuo halvempikin ruisku on badgerin valmistaman mallin kopio, mutta tiivisteet ovat ainakin minun kokemukseni mukaan huonompaa materiaalia ja teflonpinnoitteet sun muut käyttöä helpottavat yksityiskohdat puuttuvat. Pitkässä käytössä tämä tarkoittaa välistä (ruiskun) temperamentista käytöstä ja varaosien hankkimista. Ne tilataan ruotsista asi bilteman myymälään, ja prosessissa ainakin minulla on kestänyt kahdesta kolmeen kuukautta. Mutta toimiessaan (= hyvin huollettuna ja maanantaikappaleelta välttyessä) ruisku on ihan oiva pieneen jälkeen. Kummassakin bilteman ruiskussa saa suunnilleen sitä laatua mistä on maksanutkin.

Lähetetty: Ma 19.02.2007 20:55
Kirjoittaja Jänkäkoira
Itse tulee käytettyä ihan tuohon hommaan valmistettavia Moder air värejä.. (muistaakseni tuon nimisiä)

Ei tarvitse erityisemmin ohennella, melko riittoisia ja halpojakin ovat. Itse olen tuosta Bilteman ruoskusta kuullut vain huonoa palautetta, mutta mitä muuta niillä hinnoilla voi odottaa..

En tajua mitä tarkoitat tuolla että GW:n maalit ovat kalliita.. :/