Sivu 1/3

::Tomb Kings :: Turnausarmeija-blogi :: (Päiv. 1.8.07)

Lähetetty: Ti 20.02.2007 23:15
Kirjoittaja Cython
No niin, tässä olisi tarkoitus pistää käyntiin kauan vireillä ollut hanke TK-armeijan maalauksesta 2000 pisteen turnauskuntoon. Blogin tein, koska se taitaa sotussa olla nykyisin enemmän tapa kuin poikkeus.;) Voi olla, että bloggailu antaa myös motivaatiota jatkaa, jos urakka uhkaa unohtua. :P

Aikatauluna on siis täältä löytyvän listan mukaisen armeijan kasaaminen ja maalaaminen valmiiksi tulevan Conin FB-turnausta silmällä pitäen. Maalauksen tavoitteena on hyvän peliarmeijan taso(mitä tuo nyt itse kullekin sitten tarkoittaakaan). Rank-and-file on tarkoitus vain koota ja maalata ilman kummempia konvertointeja.
Hahmot ja isommat yksittäiset napit konvertoitaneen/basetettaneen hienommin, jos aikataulu antaa myöten. Teemaväritykseksi päädyin tummanpunaiseen, tummaan metalliin, kultaan/pronssiin ja maanläheisiin ruskeisiin.

Maalaamisen aloitin Tomb Guardista kokeiluluontoisesti, eli lähdin maalatessa testailemaan kuinka värivalinnat toimivat käytännössä.
Noissa kuvissa figut ovat valmiita, mutta baset vielä WIP. Tällä hetkellä nuo näyttävät tylsiltä, joten ideoita paranteluun saa ehdottaa.

10 ukkoa komentoryhmällä:
Kuva

Kakkosrivi edestä...
Kuva

...ja takaa:
Kuva

Käsittelin kuvia hiukan tuon ylimääräisen keltaisen poistamiseksi, enempää ei saanut paranneltua. Tarkoituksena etsiä parempi kuvauspaikka tuleville napeille.
Tällaista tänään. Ideoita, parannusehdotuksia yms. risuja ja ruusuja otetaan vastaan!

CytEdit. Valmis kaarti arvosteltavana myös galtsussa.

Lähetetty: Ti 20.02.2007 23:19
Kirjoittaja Monolith
Itse vetäisisin noiden basejen reunat ruskealla.
Muuten ihan tosi siistejä nappeja.

Lähetetty: Ti 20.02.2007 23:35
Kirjoittaja Sword of teclis
Todella hyvännäköisiä nappeja tulee todellakin.. todella hienoja varmasti pelipöydällä.
Tuo reunan väri ehkä vähän häiritse, ehkä se ruskea olisi kumminkin parempi

Lähetetty: Ke 21.02.2007 00:24
Kirjoittaja Lassek
Ehdottaisinpa alustojen reunaa hiekkakivilaatan näköiseksi maalattavan. Tekee vähän veitsellä kulumia ja lohkeamia ja tyylikkyys on taattu.

Onko rauta-aseet? Oliko moisia Ebygdissä. Ei ainakaan koristeissa käytetty, sen verran kallista oli tavara. Vaan haitanneeko tuo.

Pronssi ja purppura on jees. Rautaosia ja luuta voisi varjostella/korostella. Heittää vaikka washia päälle, nopeaa ja kivaa...

Hyvää jälkeä tuloillaan.

Lähetetty: Ke 21.02.2007 09:09
Kirjoittaja Markkola
Rauta-aseita oli, mutta niitä saatiin vain kauppaa käymällä, joten ne sopivat erinomaisesti "eliitille".

Pidän figuista. Rajattu paletti ulo niihin sopivaa synkkyyttä. Jos jotain haluaisit parantaa, niin nuo lauppusia, joita on kiinnitetty kilpiin, voisi korostaa hieman vaaleammalla värillä. Se toisi heti mukavaa ilmettä.

Jättäisin basen reunat mustaksi. Muilla väreillä maalatut reunat ovat helposti sotkuisen näköisiä.

Lähetetty: Ke 21.02.2007 10:32
Kirjoittaja Datsi
komean näköisiä pelifiguja, en voi muuta sanoa.

tosin baset häiritsee, ne on nyt äärettömän tylsät, vaikka ovatkin wip.
baset tarvitsevat kolmannen "elementin" nyt siinä on hiekka ja väri. static grassin laittaminen pilaisi kingien aavikko teeman ja lumi ei sovi alkuunkaan. jotain ylimääräistä tekstuuria voisi yrittää laittaa, eli jokin basen kohta on korkeammalla kuin toinen. eihän se aavikon hiekka aivan noin tasaista ole ;) en vain tiedä toimisiko tuo...

jätä basejen reunat ihan suosiolla mustaksi, se ei enää häiritse kunhan baset saavat jotain erikoisempaa, tylsä base, tylsä basen reuna ;)

Lähetetty: Ke 21.02.2007 12:12
Kirjoittaja riimumestari
Sephirot kirjoitti:
jätä basejen reunat ihan suosiolla mustaksi, se ei enää häiritse kunhan baset saavat jotain erikoisempaa, tylsä base, tylsä basen reuna ;)
Muutenkin tämä musta iski figujen synkän ilmeen takia, Mustaksi jätä vaan. Eivätkä basetkaan ihmeitä tarvitse. Hienoa työtä!

Lähetetty: Ke 21.02.2007 13:04
Kirjoittaja Cython
Kiitoksia vaan kommenteista!

Reunaväristä sen verran, että se tulee olemaan musta. Kokeilin tuossa maalausvaiheessa noita ruskeita, mutta en saanut niitä vaan toimimaan. Eikä tuo mustuus niin paljoa tule näissä edes näkymään, koska tarkoitus on väkertää teksturoitu liikutusalusta, kunhan nyt kaikki 20 ukkoa on saatu maaleihin.
Ehdottaisinpa alustojen reunaa hiekkakivilaatan näköiseksi maalattavan. Tekee vähän veitsellä kulumia ja lohkeamia ja tyylikkyys on taattu.
Ideana ihan kiva, mutta toteuttaminen koko armeijan kohdalla hirvittää. Voi helposti mennä pieleen ja sittenkös itkettää. :P
Onko rauta-aseet? Oliko moisia Ebygdissä. Ei ainakaan koristeissa käytetty, sen verran kallista oli tavara. Vaan haitanneeko tuo.
Rauta-aseita oli, mutta niitä saatiin vain kauppaa käymällä, joten ne sopivat erinomaisesti "eliitille".
Tämä juuri on ideana kaartin toteutuksessa. Rautaiset varusteet ja aseet, sekä tuon punaisen laaja käyttö erottaa eliittiä tavan warruista.
Rautaosia ja luuta voisi varjostella/korostella. Heittää vaikka washia päälle, nopeaa ja kivaa...
Rautaosia on oikeastaan jo korosteltu, kuvissa tuo ei vain näy. :P Livenä paljon selvemmät korostukset reunoissa.
Luuosat aiheuttivat maalatessa varmaan eniten päänvaivaa. Mustalle pohjalle maalatessa tuo tasaisen vaalea on jo valmiiksi hankala saada, korostukset ovatkin sitten aivan oma juttunsa.
Jostain syystä into tuon luun korosteluun loppui tuota ekaa riviä maalatessa ja vain hampaat saivat tuon Skull White-pinnan. Huomasin noita muoviukkoja kootessa, että ko. napeissa on huomattavsti enemmän korostettavaa kuin kaartin figuissa. Näissä kun on tuota panssaria ja käärettä enemmistönä. ;)
Tarkoitus olisi noita riviwarrujen luuosia sitten korostella enempi.
Jos jotain haluaisit parantaa, niin nuo lauppusia, joita on kiinnitetty kilpiin, voisi korostaa hieman vaaleammalla värillä. Se toisi heti mukavaa ilmettä.
Tätä voisikin kokeilla. Ajatuksena oli myös maalailla noihin freehandilla jotain merkkejä, mutta katsotaan nyt jääkö ajatusasteelle.
jotain ylimääräistä tekstuuria voisi yrittää laittaa, eli jokin basen kohta on korkeammalla kuin toinen.
Muuten kiva, mutta tätä on hankala toteuttaa figuja sotkematta kun itse napit ovat jo valmiita. Mutta kyllä noihin jotain keksitään.
Vetävät apaattisuudessaan melkein vertoja GW:n vihreälle sahanpuru-baselle. :P

Lähetetty: Ke 21.02.2007 14:12
Kirjoittaja Eldu
Itsekkin maalasin miltein samalla tavalla omat Tomb Guardini, silloin kun niitä vielä minulta löytyi. Todella hyvää työtä.

Lähetetty: Ke 21.02.2007 16:04
Kirjoittaja Mer'siles
Itsekkin aloitin juuri faba armeijan uudelleen maalamisen ropeconia varten. :)

Kivaa pelipöytätasoa nämä. Kilpiin laittaisin alareunaan ehkä pikkaisen jotain pölyä tai jotain kulumaa. Baset on juuri hyvät noinkin. Mitään korkeus eroja on ihan turha tehdä, sillä noin pienellä alueella ei paljoa korkeus eroja esiinny. Jos niihin jotain väkisin rupeaisit tekemään, niin se näyttäisi lähinnä tyhmältä. Ehkä pieniä tuppoja kuivunutta heinää voisi harkita

Lähetetty: Ke 21.02.2007 20:31
Kirjoittaja Munchkin
Kyllä näyttävät komeilta. Baset on WIP kuten on jo tullut todettua useaan kertaan.

Ennenkaikkea kiva nähdä jotain muutakin ku 40k:ta ja örkkejä täällä.

Lähetetty: To 22.02.2007 09:03
Kirjoittaja esko
Kauniitahan noi on, ja noita lisää.

Lähetetty: To 22.02.2007 12:56
Kirjoittaja Cython
Sain tuossa juuri kolmanne rivin valmiiksi, eli nyt ukkoja olisi yhteensä 15 valmiina. Aika pitkälle samanlaisia ne ovat kuin nuo edelliset, joten kuvaa en ottanut. Seuraavassa kuvapäivityksessä esiintyy valmis porukka alustansa kanssa.
Stay tuned...

Lähetetty: To 22.02.2007 20:16
Kirjoittaja Hiisi
Nama ovat kylla hienoimpia Tomb Kingeja joita olen nahnyt.

Lähetetty: Su 11.03.2007 22:55
Kirjoittaja Cython
No niin, kauan kaivatun(?) päivityksen aika. :D
Venyi vähän tämä kuvien ottaminen, kun onnistuin tiputtamaan pari valmista nappia lattialle -> maalaus osittain uusiksi. Kamerakin lähti Lontooseen muutamaksi päiväksi figujen valmistuttua. Seuraavat päivitykset siis tullevat (toivottavasti) tiheämmin.

Tässä siis kuvat valmiista rykmentistä teksturoidun alustansa kanssa.
Etuviistosta: Kuva
Edestä: Kuva
Yläviistosta: Kuva
Kuin myös: Kuva

Freehand-viritykset jätin toistaiseksi pois noista lappusista. Mahdollisesti niihin jotain teen, jos aikaa muun armeijan jälkeen jää. Mielestäni kohtuullisen onnistunut toteutus niin maalaus- kuin värivalintapuolen osalta. Myös beissien lopulliseen ulkonäköön olen tyytyväinen.
Seuraavalla kerralla WIP-otoksia Skeleton warruista.

Lähetetty: Su 11.03.2007 23:10
Kirjoittaja Chaotic Dwarf
Todella tyylikkäitä ovat. Odotan innolla lisää näitä kun ovat näin näyttäviä. Tuon alustan pääkallo on vähän liian kirkkaan valkea minun silmääni. Kaikinpuolin loistavaa jälkeä.

Lähetetty: Ma 12.03.2007 09:11
Kirjoittaja taavetti
Yksittäisinähän figut eivät hirveästi säväytä, mutta kyllät tuo kokonaisuus on aika nannaa. Kunnioitettavaa tulosta teet. :)

Tuo alusta pääkallo, mistä olikin jo tuosta yllä maininta. Vertaappa nopiaan maalaamiesi skellujen luuta ja tuon :D Minun silmääni "hivenen" häiritsevää värieroa löytyy. ;) Korjaappa tuo, niin täältä ei enää huomautettavaa löydy. Basethan ovat muuten oikein onnistuneet.

Lähetetty: Ma 12.03.2007 10:15
Kirjoittaja Datsi
nyt nuo baset näyttää paremmilta, mutta ei sovi kauheasto teemaan ;)

juu,u korjaa kallo. ei muuta...

Lähetetty: Ma 12.03.2007 15:39
Kirjoittaja Hiisi
Kyllä on hienoja, ehdottomasti parasta TK:ta mitä olen nähnyt. Pistä ihmeessä kuvia hieman enemmän "showcase" tyyppisistä figuistasi!

Lähetetty: Ma 12.03.2007 16:40
Kirjoittaja Cython
Kiitos kehuista.
No, jos kolme kirjoittajaa peräkkäin on samaa mieltä kallon kirkkaudesta, niin kaipa asialle pitää tehdä jotain. Tummennetaan vähän ja korostellaan uusiksi, tarpeen vaatiessa.
taavetti kirjoitti:Vertaappa nopiaan maalaamiesi skellujen luuta ja tuon Minun silmääni "hivenen" häiritsevää värieroa löytyy.
Se on tarkoituskin. Harvemmin sitä tulee esim. kääpiö-figujen alustoissa kääpiön päitä nähtyä. ;) Värieron oli tarkoitus korostua jollain tasolla, ettei aivan samanväristä luuta ole ukoilla kuin alustassa. Meni vain turhankin valkoiseksi tuo kallo. :P
Sephirot kirjoitti:nyt nuo baset näyttää paremmilta, mutta ei sovi kauheasto teemaan
Jos kingien geneeristä aavikkoteemaa tuolla meinaat, hyvä niin. Päätin hylätä absoluuttisen realismin ja kokeilla jotain, joka edes näyttää hyvältä ilman hirvittävää väkerrystä. Kuivunutta heinää kuvaava static grassi toimii mielestäni hyvin ja tuo kontrastia tuohon tummuuteen. Sitä paitsi, se GW:n versio aavikkobaseista on vaan niin tylsä. Ymmärsinkö oikein vai tarkoitiko kenties jotain muuta?
Hiisi kirjoitti:Pistä ihmeessä kuvia hieman enemmän "showcase" tyyppisistä figuistasi!
Showcase-tasostani on tällä hetkellä saatavilla ainoastaan kolmisen vuotta vanhoja tuotoksia, joten niitä en ajatellut julkaista. Hahmoihin ja muihin erikoisjoukkoihin panostan kuitenkin enemmän kuin näihin, joten niitä kannattaa odotella, jos showcase kiinnostaa. ;)