Sivu 1/2

Mikä on 40k ylivoimaisesti paras hq?

Lähetetty: To 22.02.2007 10:15
Kirjoittaja Crystania
tässä mielen kiintoinen kysymys
pakko oman armeijan pohjalta laittaa oma Hq:ni ^^

Canoness 185p
Jump Pack
Inferno Pistol
Cloak Of St Aspira
Blessed weapon
Frag Grenades
Rosarius
Litanies Of Faith
Melta bombs

Ws4 Bs5 S5 T3 W3 I4 A3/4 Ld10 Sv2+/4+ inv save

+ Psyykkiset voimat jolla saadaan kerran ilmatteeks S7 ja muuten joudutaan heittää voimia ^^

Lähetetty: To 22.02.2007 10:23
Kirjoittaja Anaheim
voisitko selventää tämän ketjun tarkoitusta?Siis tuo on oma HQ johon kaipaat parannusehdotuksia?

Lähetetty: To 22.02.2007 10:28
Kirjoittaja Lassek
Jaa hintaan katsomatta paras mättäjä? Lienee nekronien Nightbringer voittaja...

Oikein tuunatut kaaosdemoniprinssit ja ötökkötyrannit ovat myös kovaa shittiä...

Lähetetty: To 22.02.2007 10:33
Kirjoittaja Crystania
tarkoitus olisi että jokainen laittaa tänne oman Hq:nsa joka on mielestään paras koko 40k kaikista armeijoista
pumppaaminen on salittua mutta toi on sentään sellanen millä pelaan joskus huvin vuoks

Lähetetty: To 22.02.2007 10:45
Kirjoittaja Dark Apostle
Taas voisi kysyä, mitähän järkeä tässäkin aiheessa on?

Vaikka pelaan itse Chaos Space Marineilla ja vaikka osaankin tuunata ihan hyviä paketteja, niin en silti väitä että ns. "pelin paras HQ" olisi Kaaoksella.

Monessa muussa armeijassa löytyy paljon parempia lordeja (vertaa. esim. Dark Eldar Archon retinuensa kanssa), jotka kyykyttävät kyllä ihan kevyesti hurjimmankin Kaaos-prinssin.

Näin ollen en voi väittää millään oman HQ:ni olevan "paras koko 40k:ssa.
Ennemminkin kustannustehokas se voisi olla ja toimiva armeijani muun kokoonpanon kanssa.

Ei niitä pelejä pelkällä HQ:lla voiteta.. ;)
Crystania kirjoitti: + Psyykkiset voimat jolla saadaan kerran ilmatteeks S7 ja muuten joudutaan heittää voimia ^^
Ja BtW: Mistä lähtien Acts of Faith:tit ovat olleet psyykkisiävoimia? ;)

Lähetetty: To 22.02.2007 11:00
Kirjoittaja ankara halla
Dark Apostle kirjoitti:Taas voisi kysyä, mitähän järkeä tässäkin aiheessa on?
Hyvin vähän, ennemmin tai myöhemmin tämäkin keskustelu johtanee matikkavasaraan jossa lasketaan todennäköisyyksiä siitä kuinka hyvin kuka ja mikä tappaa ketä missäkin tilanteessa.

Jos asia oikeasti kiinnostaa, niin mm. tässä on ketju jossa otettiin selvää max 130pts. hahmojen välillä. Nykyään moisia areenoita löytyy Peliporukoista verkkoturnausten alta, älkää siis tehkö niitä tänne.

Lähetetty: To 22.02.2007 16:14
Kirjoittaja Ratovaari
Eiköhän C´tan ole se paras kuitenkin, tai Blood Angelien Chaplaini.

Lähetetty: To 22.02.2007 16:17
Kirjoittaja MacKeke
Dark Eldar Archon/Archite.

Lähetetty: To 22.02.2007 16:26
Kirjoittaja Huru-ukko
Ei kai tuo ole mikään mielipidekysymys. Katsoo vain kaikista koodekeista sen, jolla on isoimmat statit. Eiköhän se ole joku demoniprinssi kumminkin. Kaaoksellahan on kaikki kovin ja paras aina.

Mikä sana on muuten "kiintoinen"? Mitä se tarkoittaa?

Lähetetty: To 22.02.2007 18:22
Kirjoittaja Z7-852
Mikä sana on muuten "kiintoinen"?
kaipa se on jotain kiintoisan ja kiinteän väliltä.

Mutta vaikka otankin kotiinpäin niin on pakko myöntää että Edam-Deldar-lordi on tehokkain lähitaisteleva HQ (tästä todisteena sen bannaaminen lähes kaikista areenoista nykyään). Ampuvasta titteli menee kiistelemättä Taulle.

Mutta ei tässä ketjussa taida sitten olla tämän enempää sisältöä.

Lähetetty: Pe 23.02.2007 15:21
Kirjoittaja Samsson
Nyt mietitte kaikki yksittäisiä figuja...
Omasta mielestä kohta edesmennyt Dark Angels Terminator Librarian liitettynä Deathwing Masteriin Retinueineen on aika kova.
Maksimissaan yhteensä W15 ryhmä, T4, 2+/5+ inv savella, jossa on:
-2 Assault Cannon+Chainfist
-ehkä 5 LC paria
-2 Thunder Hammer/Storm Shield comboa
-Masterilla MC Power Sword +S2:lla
-Librarianilla Force Weapon, joka lyö I6:lla, sekä wanha Minor Psychic Power joka teki ryhmän haavoittumattomia vuorolla kun Deep Strikas ympäröimällä heidän Stasis Fieldillä.

Hintaa näillä pienen armeijan verran, mutta tekivät suuren reiän vastustajan armeijaan parissa vuorossa.
Mutta joo, muuten aika turha topikki... ;)

Lähetetty: Pe 23.02.2007 15:24
Kirjoittaja Lassek
Aha, jos tolle linjalle lähdetään. Kyllä ykköseksi pääsee Warbossin täysi retinue, jolle on ostettu täydet 45 attack squigia... :D

Lähetetty: Pe 23.02.2007 16:20
Kirjoittaja Nefa
Onhan se Tau Empiren O'Shovah kova kanssa, kun vielä otetaan täydet 7 XV-8 Crisis Bodyguardia mukaan. Alkaa sillä kokoonpanolla marinet kaatumaan tai oikeastaan mikä vain.

Lähetetty: Pe 23.02.2007 18:50
Kirjoittaja Z7-852
täällä unohdetaan päivän sana eli hyötysuhde. Eli kuinka paljon maksaa commander retunuen kanssa? Ja se on hyödyllisempi yksin IC statuksen kanssa kuin ryhmän kanssa.
Voidaan luoda näitä suunnattomia retuneita jotka maksavat armeijan verran pisteissä, mutta se ei tee niistä hyviä.

Lähetetty: La 24.02.2007 23:45
Kirjoittaja vompovompatti
Ig:n junior officer Honorificalla ja retinueen banneri ja commissaari. Rerollittava ld10 12" ja jos on pisteitä hukata niin comit niin tulee ld10 koko armeijalle.

Ei mikään kova mättäjä, mutta painonsa arvoinen kullassa.

Lähetetty: Ke 28.02.2007 21:11
Kirjoittaja AnlaShok
ankara halla kirjoitti:
Dark Apostle kirjoitti:Taas voisi kysyä, mitähän järkeä tässäkin aiheessa on?
Hyvin vähän, ennemmin tai myöhemmin tämäkin keskustelu johtanee matikkavasaraan jossa lasketaan todennäköisyyksiä siitä kuinka hyvin kuka ja mikä tappaa ketä missäkin tilanteessa.

Jos asia oikeasti kiinnostaa, niin mm. tässä on ketju jossa otettiin selvää max 130pts. hahmojen välillä. Nykyään moisia areenoita löytyy Peliporukoista verkkoturnausten alta, älkää siis tehkö niitä tänne.
Ei unohdeta tätä. Joitakin kiinnostaa tuuripeli, toisia taas raaka totuus ;)

Lähetetty: Ke 28.02.2007 22:13
Kirjoittaja Jamo
Kyllä mä rankkaisin tuon Blood Angeleiden Death Company Chaplainin aika korkealle. Varsinkin kun saa retinueensa Death Company mariineja.

Lähetetty: Pe 02.03.2007 14:37
Kirjoittaja Remington
Kaaoslordi staturella, d.venomilla, d.visagella, d.auralla, d.speedillä ja furious chargella. Hyvä hinta/laadu-suhde ja tappaa talossa ja puutarhassa. Harkinnan mukaan lisä hyökkäys ja/tai toughnessia sekä spiky bitsillä.

Lähetetty: Pe 02.03.2007 16:36
Kirjoittaja X-Type
Remington kirjoitti:Kaaoslordi staturella, d.venomilla, d.visagella, d.auralla, d.speedillä ja furious chargella. Hyvä hinta/laadu-suhde ja tappaa talossa ja puutarhassa. Harkinnan mukaan lisä hyökkäys ja/tai toughnessia sekä spiky bitsillä.
Hyvä, kun lisätään Dreadaxe niin loistava. Vastapallona vastustajan koville komentajille ja täydentään mm. turnausarmeijani varsin tehokkaaksi. Eldar Lord, tappaja Chaplain, Librarian jne. ovat todella suurissa vaikeuksissa ko. Prinssiä vastaan.

Lähetetty: Pe 02.03.2007 17:03
Kirjoittaja Remington
X-Type kirjoitti:
Remington kirjoitti:Kaaoslordi staturella, d.venomilla, d.visagella, d.auralla, d.speedillä ja furious chargella. Hyvä hinta/laadu-suhde ja tappaa talossa ja puutarhassa. Harkinnan mukaan lisä hyökkäys ja/tai toughnessia sekä spiky bitsillä.
Hyvä, kun lisätään Dreadaxe niin loistava. Vastapallona vastustajan koville komentajille ja täydentään mm. turnausarmeijani varsin tehokkaaksi. Eldar Lord, tappaja Chaplain, Librarian jne. ovat todella suurissa vaikeuksissa ko. Prinssiä vastaan.
Noh, dredaxe aika bueno mutta kyllä ko.charruilla on tapoja tappaa prinssi, niin en kovin mielellään niitä vastaan lähtisi. Tappaa mielummin helppoja nakkeja.