Sivu 1/1

Munchkinin Skaven horde

Lähetetty: Ma 26.02.2007 21:12
Kirjoittaja Munchkin
Elikkä alotin tässä joulukuun tienolla BFSP paketin Goblineilla harrastelun.
Maalasin (lue tuhosin) nuo goblinit ja kiinnostuin Skaveneista samalla siinä määrin että ostin joulukuun lopulla
Clanratti boxin. Helmikuussa tilasin myös Skavenien Battalionin ja pari heroa.

Tässä on nyt muutama WIP kuva Clanrateista.

Kuva
Rivirotta. Kilpeä kaipailee. Häntä kovasti WIP. Iho flättiä.
Karvaan drybrushilla ruskeaa että pahin kiilto lähtee?
Nahka hihnoihin snakebite highligtit ainakin?

Kuva
Rivirotta ja tämän hyvä ystävä, El Champion.
Samat puutteet kuin edellisissä.

Kuva
Lipun kuljettaja. Tykkäsin kovasti miten nahkainen lipusta tuli.
Tuosta Skavenien symboli kolmiosta en pidä ja sille pitää ehdottomasti tehdä jotain.


Baseja en ole tehnyt vielä ollenkaan ja niihin kaipaisinkin neuvoja.

Kävisikö noihin Skavenienkin nahkoihin Flesh Wash?

Yritänpä päivitellä kun jotain tulee valmiiksi lisää ja saan kameraa taas käyttöön.

Lähetetty: Ma 26.02.2007 21:29
Kirjoittaja Datsi
melko hyvännäköisiä, ottaen huomioon harrastuksen keston. (muistelee yhä ensimmäisiä skeletonejaan...)

iho tarvitsee flesh washia, joten semmoinen kannatta hankkia, muista laimentaa inkkejä semmoiset 50-50 suhteeseen vettä ja inkkiä, ei kiiltelekkään niin kauhiasti.

Lähetetty: Ma 26.02.2007 21:35
Kirjoittaja Munchkin
Sephirot kirjoitti:melko hyvännäköisiä, ottaen huomioon harrastuksen keston. (muistelee yhä ensimmäisiä skeletonejaan...)

iho tarvitsee flesh washia, joten semmoinen kannatta hankkia, muista laimentaa inkkejä semmoiset 50-50 suhteeseen vettä ja inkkiä, ei kiiltelekkään niin kauhiasti.
Kiitos vinkistä.
Hieman järkytyin inkin kuivuttua kun näin tuloksen karvassa.

Lähetetty: Ma 26.02.2007 23:53
Kirjoittaja Cython
Sephirot tuossa jo mainitsikin tuosta inkin käytöstä sen olennaisen eli ohentamisen. Voi sitä toki suoraan purkistakin ottaa, jos oikein tummaa sävyä jollekin pinnalle lähtee hakemaan, mutta karvaan tuo em. 50-50-mix on ihan hyvä.
Myös maaleja kannattaa yleensä ohentaa->siistimpää jälkeä.

Karvasta saat hyvännäköistä pohjamaalamalla sen ruskealla, sitten washaamalla inkillä ja lopuksi kevyt vaaleanruskea kuivaharjaus. Ei pitäisi kiiltää enää.

Etkö pidä lipun kolmiosta symbolina vai toteuksena?
Jälkimmäisenä tuo on ainakin minusta ihan hyvää tasoa tässä vaiheessa. Edellisenä taas lievästi sanoen kulunut vaihtoehto.

Baseen hiekkaa(ei välttämättä sitä GW:n ylihintaista) ja maalia päälle oman maun mukaan. Helppoa ja nopeaa.

Metallit näyttävät hyvältä tällä hetkellä. Samaan malliin eteenpäin.