Sivu 1/2

Dwarffien Border Patrol Pelimestan turneeseen

Lähetetty: Ti 27.02.2007 19:24
Kirjoittaja amis
pelimestan turnaus antaa käpsille 40 lisäpojoo eli yhteensä 540...

HERO:

Master Engineer 70p

CORE:

15 Quarellii (165p) 205p
-Great weponit 30p
-standardi 10p

10 Thundererii 140p

SPECIAL:

Cannon (90p) 125p
-Rune of Forging 35p

YHT: 540p

Jos ette tiiä nii rune of forging antaa mahollisuuden re-rollaa kaikki missfiret =) (siis kerran...)

Lähetetty: Ti 27.02.2007 19:27
Kirjoittaja jopotzuki
ihan hyvä näköinen lista

Lähetetty: Ti 27.02.2007 20:48
Kirjoittaja Nitrone
Tosiaan, ihan mukavan näköinen lista. Paljon se ampuu, mutta kestää vielä pienet yksiköt karstumiesten ansiosta. Hmm, ehkä enkineerin kamat quallereiden lippuun?

Lähetetty: Ti 27.02.2007 20:54
Kirjoittaja amis
Naaah... Talk to hand!
Tai itse asiassa... Toihan on hyvä idis... =)

Lähetetty: Ke 28.02.2007 16:04
Kirjoittaja Jubee
Oikein hieno lista on ja ampumista on tarpeeksi ja noi quarrelerit on tarpeeksi kovia lähitappelussakin.

Lähetetty: Ke 28.02.2007 17:38
Kirjoittaja Kaps
Vaihtaisin master engineerin thaneen greatweaponilla(69.pts) ja ostaisin quarrellereille lipun(10.pts). Sama pointti ja quarrellereiden tehot nousevat. Master engineer ei sinänsä hyödytä cannonissa, koska borderiin ei saa isoja mörköjä(vain ogren kokoisia, eikä kaikilla edes ole niitä).

Lähetetty: Ke 28.02.2007 18:09
Kirjoittaja amis
Kaps kirjoitti:Master engineer ei sinänsä hyödytä cannonissa, koska borderiin ei saa isoja mörköjä(vain ogren kokoisia, eikä kaikilla edes ole niitä).
Valitettavasti kaverieni armeijat ovat: Ogret, Dwarffit ja Lizut ja heitä vastaan mä harjoittelen. Dwarffeis on sotakone, Ogreissa... no siin on pelkkii ogrei ja Lizuill turnaussäännön siivittämänä kroxui ja salamantereita, et silleen. Ja turnaukseen tulee lisää dwarffei jotka omaa sotakoneita (ja luultavasti myös Lizui tulee lisää ton säännön takii) ja tolla D6 woundilla on paljon helpompi tappaa yksin harhaileva pomo (tai unitis oleva pomo jos "look out sir" ei onnaa) ku D3 woundilla, kun siin sit tosi paikan tullen heittää paljon yleisemmin sen 1 tai 2. Ja tuon lipun quarellereille päätin jo aikasemmin ottaa...

Lähetetty: Ke 28.02.2007 18:29
Kirjoittaja Kaps
Sitten tuo cannoni master engineerillä on hyvä homma, kun vastassa on tuollaisia armeijjoita. Hyvä lista.

Lähetetty: To 01.03.2007 12:36
Kirjoittaja Pelimies
Kannattaa myös muistaa, että Loose Orderia saa käyttää.

Suosittelisin siis:
1. Quarrellerit kahteen 10 miehen yksikköön ja Shieldit ehdottomasti tai ukot lakoo ensimmäiseen nuolisalvoon
helpompi jakaa tulta/vaikeampi tuhota

2. Thundererit jättäisin pois lyhyen kantaman ja kalliin hinnan takia. Tilalle Warrioreja GW:lla scouttaamaan. (Loose Orderissa)

3. Tykki on aika kallis ja pulttis hoitaa kärryt ja pedot IMO yhtä tehokkaasti ja vielä samalla kantamalla, joten vaihda se siihen Rune of Penetratella.

Eli:
HERO:

Master Engineer 70p
Pulttiksen kaveriksi BS 5

CORE:

10 Quarrellerii (110p) 120p
-shields 10p

10 Quarrellerii (110p) 120p
-shields 10p

12 Dwarf (Loose Order) Rangers (108p) 159pst.
-shields 12p
-great weapons 24p
-standardi 10p
-musician 5p
Uusilla säännöillä Dwarffit ovat nopeimpia skirmaajia jos Loose Order on käytössä (ei voi marssiblokata ja aloittavat pelin vastustajan alueelta)

SPECIAL:

Bolt Thrower (45p) 70p
-rune of penetrating 25p
Hoitaa suunnillen saman tehtävän kuin tykki, mutta pilkkahinnalla


YHT: 539p

Toivottavasti oli apua ;)

Lähetetty: To 01.03.2007 13:03
Kirjoittaja Kaps
Mites tuolla listalla taistelet branch wraithia(1lvl mage) ja 4x 8dryadin joukkoa vastaan. Itse mietin samaa ongelmaa, 5+ wardi ei maagisia vastaan ja skirmaavat. Tollasta vastaan pärjää lähinnä ränkeillä ja ylivoimalla.

Lähetetty: To 01.03.2007 13:30
Kirjoittaja Grimgor ironhide
No oho minkä listan väsäsit siihen.. huoh..
Onko mulla mahdollisuuksia tuota listaa vastaan?...
-On, pienet, mutta kyllä hoituu ;) Hehehe, see you there!

Lähetetty: To 01.03.2007 14:19
Kirjoittaja Kaps
Dryad armeijja on täydellinen dwarffin tuhoaja border patrolissa.
Immuuneja spycologialle(ei ota panickki testejä neljänneksistä, eivätkä sorru master rune of challengeen :( ), 5+ wardi ei maagisia vastaan(eli ainoastaan sotakoneet saavat niihin jotain ampumisessa), skirmaavat(Katapulttikin osuu vain muutamaan ja silloinkin puoliksi), Voittavat peinet ampujat combatissa leikiten, causaavat fearia ja saavat tapoillaan ylivoiman melko nopeasti(autobreakki uhkaa), tulevat metsiä pitkin, jolloin et edes pääse ampumaan vastustajaasi useaan kertaan. Dryadit ovat kaiken lisäksi halpoja coreja joita saat neljä, iskukykyistä unittia tuohon borderiin. Niillä voi juosta vastustajan ympärille jos hän pelaa paria isoa mättö rykmenttiä ja nopudellaan(m5) ne pystyvät pyöräyttämään vastustajan melko tehokkaasti.

Harmi, en omista welffejä, enkä asu espoon lähistöllä. Muuten olisin tullut tuollaista pelaamaan ja katsonut miten ampujat istuskelevat ja katselevat lähimetsiä kauhuissaan.

ps: jos jolla kulla on tehokkaita keinoja dryad hordea vastaan kääpiöillä tai lizardmeneillä, kertokaa minullekin.

Lähetetty: To 01.03.2007 14:36
Kirjoittaja Pelimies
Kaps kirjoitti:ps: jos jolla kulla on tehokkaita keinoja dryad hordea vastaan kääpiöillä tai lizardmeneillä, kertokaa minullekin.
Deployataan yksiköt erilleen toisistaan.
Odotetaan että Dryadit kävelevät pois puskista ja ammutaan läjään.
Testattu on ja toimii.
Vaikeammaksi menee jos vastassa on noble HODA:lla tosin ;)

Lähetetty: To 01.03.2007 15:03
Kirjoittaja Kaps
Voivat ne dryadit tulla rintamanakin päin, liikkuvat 10 tuumaa vuorossa marssien. 10 thundererin laukausta shortilta tappaa niitä 1.5 ja long rangella 1.1. dryadit chargettaa vuorolla kolme ja jos welffi aloittaa niin kerkeät tappamaan vain osan. Bolttista vastaan olisi rykmetti ja dryadit tulisivat sellaisella vauhdilla että rankut jää kuin eno veneestä ja niitä tulisi quarrellereita vastaan 3 rykmettiä jotka saisivat vähemmän aikaan kuin thundererit

Lähetetty: To 01.03.2007 15:39
Kirjoittaja Nitrone
Stonai johon on pultattu accuracy sekä penerating, ei auta T4 eikä wardi.

Lähetetty: To 01.03.2007 16:32
Kirjoittaja amis
joo tuo pelimestan ehdotus on ihan kiva ja taidan tuota koittaa kavereita vastaan.
mistä muuten näkee ton loose order säännön?

Lähetetty: To 01.03.2007 17:01
Kirjoittaja Pelimies
amis kirjoitti:joo tuo pelimestan ehdotus on ihan kiva ja taidan tuota koittaa kavereita vastaan.
mistä muuten näkee ton loose order säännön?
Lustria Armybook sivu 7, voit tulla lukemaan Pelimestaan ;)

Ei taida löytyä tietoja netistä, korjatkaa jos olen väärässä.

Yksinkertaistettuna infantry yksikkö jolla on musician ja unit strenght 1 ukot saa Loosea käyttää. Yksikkö liikkuu niinkuin skirmaajat, menettävät ränkkiboonukset, eivät voi ampua eivätkä saa -1 to hit niinkuin normaalit skirmaajat. Loosessa olevat modelit voivat reformata movementin alussa takaisin normaaliin muodostelmaan ja toisinpäin, mutta vain jos eivät ole chargen kohteena tai toisinpäin.

Lähetetty: To 01.03.2007 17:09
Kirjoittaja amis
kiitos kaunis. huomenna testaan sitä kavereita vastaan...
nyt vain toivotaan ettei kaikki tule turneeseen tuon tapasella armeijalla =)... (olit kuulemma antille (L) ja ollille kertonu tuosta ja nyt anttiki alko miettii... heh siin on sit kouralline samanlaisii dwarffi armeijjoit vastakkain...)

Lähetetty: To 01.03.2007 17:25
Kirjoittaja Pelimies
Kaps kirjoitti:Voivat ne dryadit tulla rintamanakin päin, liikkuvat 10 tuumaa vuorossa marssien. 10 thundererin laukausta shortilta tappaa niitä 1.5 ja long rangella 1.1. dryadit chargettaa vuorolla kolme ja jos welffi aloittaa niin kerkeät tappamaan vain osan. Bolttista vastaan olisi rykmetti ja dryadit tulisivat sellaisella vauhdilla että rankut jää kuin eno veneestä ja niitä tulisi quarrellereita vastaan 3 rykmettiä jotka saisivat vähemmän aikaan kuin thundererit
Noi sun todennäkösyydet on vähän puolueellisia..

On niitäkin pelejä nähty, missä viimeiset ei kuihtuneet 3 skellua lipulla chargee Dryadien kimppuun, tappaa yhen ja kestää. Dryadit feilaa liidun ja juoksee karkuun oman Glade Guardi yksikön läpi missä Lv. 2 Maagi majailee. Gladet ottaa paniikin ja juoksee Dryadien kanssa ulos. Tasuri.

Aina sopii tietysti spekuloida, mutta ei aina kannata luottaa todennäkösyyksiin tai tulee turpaa niin että tanner tärisee ;)

Lähetetty: To 01.03.2007 17:45
Kirjoittaja Kaps
Nitrone kirjoitti:Stonai johon on pultattu accuracy sekä penerating, ei auta T4 eikä wardi.
Mutta moneenkos osut small templatella? Toinen, jos sotakoneet menee yksittäisiin modeleihin, on se liian kalliskin.

Menevätkös sotakoneet niihin modelin pisterajoitus piiriin?