Sivu 1/1

Lentokoneet ja hävittäjät?

Lähetetty: Ke 28.02.2007 21:22
Kirjoittaja IRiaD
Olen huomannut joissain White Dwarffien listoissa ja Forgen sivuilla 40k:hon suunniteltuja hävittäjiä, esim. Marsujen Thunderhawk, IG:n Valkyrie ja Taun Tigershark. Noihin mokomiin heräsi kiinnostut ja ylös nousi myös pari kysymystä:

1. Ovatko hävittäjät kuinka laillisia käyttää? Kaveripeleissä nyt totta kai, mutta onko noiden vieminen turnaukseen jonkinlainen tabu?

2. Mistä hävittäjien säännöt löytyvät? Forgesta taitaa kyllä saada figuja eri armeijoille mutta ovatko säännöt piilotettu johonki GeeWeen erikoisläpysköihin?

3. Saako Kaookselle hävittäjiä? Jos saa, niin mitä, mistä ja minkämoista aseistusta näille saa? Mihin niitä voi käyttää (mm. kuljetus, ampuminen).

4. Ovatko useimmat lentokoneet/hävittäjät kuinka kalliita pisteissä, vai kannattaako ne jättää hyllylle tai ostamatta ja hankkia tilalle jotain muuta?

Lähetetty: Ke 28.02.2007 21:28
Kirjoittaja Oberon
1: eipä noita oo sallittu edes conissa, jossa kaikki muu fw-kama oli sallittua. Noita jos haluat pelata, joko pelaat kaverien kanssa edeltäsopien, tai sitten saat kutsun Butchery Cuppiin. Tänä vuonna tosin mukaan pääsee jos on kokonainen FoC maaleissa (hakemuspohjaisesti, eikä kutsumalla)
2:Forge Worldin imperial armour 1-3 sisältää ainakin säännöt noille, 1 sisältää eniten koneita, kakkosessa ei juurikaan, kolmosessa Taun koneet nyt ainakin
3: aeronautica imperialiksen pohjalta voisin sanoa, että kaaokselle on hell blade ja hell talon-nimiset koneet, molemmat nopsia hävittäjiä, muistaakseni. Säännöt IA updatesta, veikkaan.
4: no vähän vastaavaa maa-tankkia kalliimpia ne on. Manta maksaa sen 2k pts, mutta barracudan saa alle kahden sadan :) Jos lentokoneen omistaa, niin kyllä sillä IMO kannattaa pelata aina kun voi.