Sivu 1/2
Pientä päivittelyä: Krootteja ja gobboja
Lähetetty: La 03.03.2007 16:57
Kirjoittaja Aissi
Huh, vähään (siis melko pitkään)

aikaan en ole jaksanut päivitellä topicceja tänne sotuun, enkä ole kovin aktiivisesti ehtinyt maalaillakaan. Kuitenkin hiihtolomalla iski taas kipinä ottaa suti käteen.
Pitkään työn alla ollut kroot ryhmä sai eilen uuen jäsenen: Oma konversio kroot ja tyranid-osista, mitä kutsun Kroot Berserkeriksi.
Niitä tulee vielä pari lisää lopulliseen joukkoon. Parantelin samalla vielä krootoxia ja houndia
(berserker on ensimmäinen oikealta)
http://i22.photobucket.com/albums/b334/ ... 1172932947
Jonkin aikaa sitten tein vaihtokaupan ---> vanhat goblinit uusiin skull-pass veikkoihin. Niitä olen välillä työstänyt kun olen kaivannut hetkeksi vaihtelua. Teema liittää ne Red sunz-pikkuhiljaa kasvaviin joukkoihini, "hieman synkemmällä punaisella".
http://i22.photobucket.com/albums/b334/ ... 1172933488
ja lopuksi kokeilin vielä samaa teemaa Spider Rider johtajaan.
http://i22.photobucket.com/albums/b334/ ... 1172933581
Lähetetty: La 03.03.2007 18:09
Kirjoittaja tp-master
upeita... ei voi muuta sanoa....
alustan kuitenkin vielä maalaisin...(goboilla cityfight??)

Lähetetty: La 03.03.2007 18:11
Kirjoittaja Jamo
Krootit ovat yksiä hienoimpia ikinä mitä olen nähnyt. Ei mitään valittamista. Jatka samaan malliin.
Myös gobbot on yhtä komeita. Ei niissäkään vikaa.
Lähetetty: La 03.03.2007 19:05
Kirjoittaja Aissi
Kiitoskiitos
alustan kuitenkin vielä maalaisin...(goboilla cityfight??)

Jos tarkoitit goblinien baseja, niin tulin itse siihen tulokseen, että musta base näyttää parhaimmalta, sillä se ei häiritse itse figuurin värejä. (täysin oma mielipide, ja tämä toki riippuu miniatyyristä)
------------
Kuvat eivät ole ihan niin hyviä kun haluaisin; jos saisin itse sanoa, figuurit eivät näytä näissä kuvissa aivan niin hyviltä kuin luonnossa, mutta harjoittelen vielä kuvausta. Olen kuitenkin tyytyväinen.
Lähetetty: La 03.03.2007 19:06
Kirjoittaja esko
Hienoja ovat, melkein sanoisin arvosanaksi 10.
Lähetetty: La 03.03.2007 19:37
Kirjoittaja Slipoilfan
Musta base sopii goboille oikein hyvin. En ikinä värkkäisi samanväristä basea kuin ukon päävärit ovat. Ukko hukkuisi, ja kun pääasia on hieno figu, eikä hieno base.
Mitä ukkoihin tulee, niin kai osallistut GD?
Edit: niin ainut mitä haluasin olisi tilkka realismia. Tuo on nykyisellään hieman liian lähellä GW:n omaa karkkikauppa lookkia, mutta tämähän on mielipide kysymys.
Lähetetty: La 03.03.2007 19:55
Kirjoittaja Aissi
Slipoilfan kirjoitti:Mitä ukkoihin tulee, niin kai osallistut GD?
Niin ainut mitä haluasin olisi tilkka realismia. Tuo on nykyisellään hieman liian lähellä GW:n omaa karkkikauppa lookkia, mutta tämähän on mielipide kysymys.
GD:hen lähtö on käväissyt mielessä, mutta en ole tähän mennessä käynyt edes koko brittein saarella. Ehkä pian tulevaisuudessa kun tulen täysi-ikäiseksi ja kokemusta on vielä hieman karttunut. (olen 15v)
Toiseksi, tarkoititko goblinien vai kroottien realismia? Pyrin Krooteissa mahdollisimman realistiseen kuvaukseen + ripaus omaa tyyliä. Gobboissa taas pidän tällaisesta raukkamaisesta meiningistä. "Kiukkua piisaa, mutta riittääkö voimat"

Lähetetty: La 03.03.2007 20:00
Kirjoittaja Wolverine
Komeita ovat. Hieno tuo krootti konffi. Krootit hiukka liian vaaleita minun makuuni, mutta ei maku asioista voi kiistellä, maalauksellisesti hienot. Spider rider mielestäni komein kaikista.
Siis koomeita.
Lähetetty: La 03.03.2007 20:44
Kirjoittaja Pesis
Imo noissa toimii tuo karkkimainen image, pienellä ripauksella realismia. Gobot on ainakin minuun silmään parempia kun krootit, mutta johtuu varmaan kroottien karseasta olemuksesta figujen puitteissa. Goblinit on ainakin sen näkösiä, että ilmeisesti ei ole tulossa full goblin hordea

. Vai meinasitko jaksata satapäisen lauman jaksaa nuita maalata? Tsemppii vaan sille goblin projektille.
Lähetetty: Su 04.03.2007 11:36
Kirjoittaja Aissi
Juu, tässä vaiheessa en vielä osaa sanoa, miten paljon goblineja tulen maalaamaan, KUN joskus aloitan tosissani örkkiarmeijan rakentamisen.
Noiden 5 eturivimiehen maalaukseen kului n 1.5 h /kpl joten voit päätellä kuinka kauan menisi tehdä esim. 40 ng rykmentti (mahdollisin vaihtoehto) Itselleni tuo on kyllä aika vähän aikaa, en paljon viimeistellyt perusrivimiehiä esim. glazella jne, mikä ei ole tarkoituskaan.
Joululahjaksi sain wyvernin ja ratsastajan, työ suunnilleen puolivälissä. Saatan lähettää siitä kuvia tulevaisuudessa.
Lähetetty: Su 04.03.2007 12:50
Kirjoittaja Rosgakori
ÖÖÖRGGHH!!!
Nuo on...on..
hienoja.*___*
Varsinkin tuo Krootox m iellytti silmää. samoin tuo spiderrider-bosse.Wau. ^W^
Lähetetty: Su 04.03.2007 17:53
Kirjoittaja Wolverine
Aissi kirjoitti: Saatan lähettää siitä kuvia tulevaisuudessa.
Lähetä ihmeessä! Muutenkin olisi mukava nähdä noita figujasi eri kuvakulmista.
Lähetetty: Su 04.03.2007 17:56
Kirjoittaja Makximus
Ei jummi, on ne vaan niin hienoja edelleen. Lisää vaan kuvia kun näitä niin mukava on katsella,
Lähetetty: Su 04.03.2007 18:01
Kirjoittaja Peikkovasara
Herrajumala! Krootit näyttävät aivan eläviltä! Toivottavasti eivät tule yöllä vastaan...
ei lais... Mukavan vaalea tuo krootox... Hyvä väriteema.
Lähetetty: Ke 07.03.2007 15:02
Kirjoittaja Somebody
... .... ... ... Mitäköhän tässä sanois ... ... V***N HIENOJA!!!!!!!!
Lähetetty: Ke 07.03.2007 15:29
Kirjoittaja Lancer-91
They are SHINY! *_* Eli hianoja on... 10 antaisin

Lähetetty: Ke 07.03.2007 15:56
Kirjoittaja Aissi
Ghiitokset
Seuraava kroot-tyranid-konversio on vähän enemmän "lennokkaampi", myös Shaper on saanut pieniä muutoksia.. tiedätte kyllä.
Lähetetty: Ke 07.03.2007 16:17
Kirjoittaja Smu
Kyllä ovat pirskutin upeita näma sinun figusi.

Pidin eritysiesti kroot-konversiosta.tuon kroot-aseen piippu näyttäisi paremmalta porattuna. Kauankos olet maalaillut? Oot varmasti suomen parhaimmistoa ikäluokassasi..
Lähetetty: Ke 07.03.2007 16:41
Kirjoittaja Aissi
Smu kirjoitti:Kauankos olet maalaillut? Oot varmasti suomen parhaimmistoa ikäluokassasi..
Kiitokset sinnekin.
Olen maalannut n. 4 vuotta, mutta koko aika ei ole ollut täysin aktiivista maalausta (hemmetin koulu jne.) Kiva saada näin positiivista kommenttia

Lähetetty: Ke 07.03.2007 19:55
Kirjoittaja Ammusvarasto
Kertakaikkisen upeita figuja, onnittelen! Ite oon maalannu vihernahkoja semmoset 6 vuotta enkä yllä ollenkaan sun tasolles...