Sivu 1/1
Gobboja 2000pts
Lähetetty: Pe 09.03.2007 22:05
Kirjoittaja Voimatassu
Lord:
Skarsnik 205pts
Hero:
Night Goblin Shaman 100pts
- 2x Dispel Scroll
Night Goblin Shaman 105pts
- Level 2 Wizard
- 2x Magic Mushroom
Night Goblin Big Boss 122pts
- Light Armour
- Enchanted Shield
- Backstabber's Blade
- Great Cave Squig
Core:
5 Forest Goblin Spider Riders 71pts
- Musician
30 Night Goblins 144pts
- Hand weapon & Shield
- Musician
- 2 Fanatics
35 Night Goblins 167pts
- 2 Fanatics
- Musician
- Hand weapon & Shield
- Boss
39 Night Goblins 261pts
- 2 Fanatics
- Musician
- Spear & Shield
- Nets
- Standard bearer
- Boss
35 Night Goblins 160
- 2 Fanatics
- Musician
- Hand Weapon & Shield
21 Night Goblins 67pts
- Short bow, Hand weapon
- Musician
5 Forest Goblin Spider Riders 71pts
- Musician
7 Goblin Wolf Riders 97pts
- Musician
- Hand weapon & Shield, Light Armor
Special:
Goblin Spear Chukka 35pts
Goblin Spear Chukka 35pts
10 Night Goblin Squig Hoppers 150pts
Rare:
Goblin Doom Diver Catapult 80pts
Snotling Pump Wagon 40pts
Snotling Pump Wagon 40pts
2000pts
14 Units + Characters
Ukkoja coressa 175
Power dicejä 1+2+2 ja 2 taika tattia
Dispel dicejä 1+1+2 ja 2 rullaa
Mitään parannus ideoita? Tai jotain kommentoitavaa?
Lähetetty: La 10.03.2007 08:19
Kirjoittaja amis
ota tolle big bossille spidu tai wolffi tai cave squig ku se kummiski haluu sivuun tai taakse ko on backstabber blade
sit vaa vähän lisää fanaticceja

toi 3 jokaseen on ihan kiva...
mä laittaisin tohon yhen chariotin viel lisää, ne on ihan hyvii...
ja viel gianttei 1 tai 2 koska nehän ei kuitenkaan örkkei oo ja hyvii taas ne on...
Lähetetty: La 10.03.2007 09:49
Kirjoittaja El Capitan
amis kirjoitti:ota tolle big bossille spidu tai wolffi tai cave squig ku se kummiski haluu sivuun tai taakse ko on backstabber blade
sit vaa vähän lisää fanaticceja

toi 3 jokaseen on ihan kiva...
mä laittaisin tohon yhen chariotin viel lisää, ne on ihan hyvii...
ja viel gianttei 1 tai 2 koska nehän ei kuitenkaan örkkei oo ja hyvii taas ne on...
Ja mistä pisteet noihin kaikkiin?
Niin eli, jos haluat pitää sen backstabbers bladen niin anna sille sguik nyt alle. M4 ei oikein päästä kovin helposti kylkeen saatikaan selkään. Mielummin vaihda se martog best bashaan vaikka. Spider rider yksiköt ovat liian suuria eivätkä voita oikeastaan ketään. Yksi kun kuolee niin menee rankki pois, joten maksat tyhjästä liikaa. Tiputa yksiköt 5 musicantilla, siinä on hyvä fast cavarly yksikkö. Ottaisin keihäät pois ngoblin yksiköiltä, koska +1 armour save on paljon parempi kuin muutama lisä isku. Lisää short bow yksikköön yksi goblin lisää, jotte tarvitaan 6 kuolemaa, että otetaan paniikkia. En myöskään tiedä tekeekö yhdellä chariotilla mitään, noin pienellä squik herdillä nyt ei ainakaan. Vaihda ne miellummin johonkin kivaan tai sotakoneisiin.
Lähetetty: La 10.03.2007 11:27
Kirjoittaja Voimatassu
Tulee paljon muutoksia juu.. Pistän niistä nyt muutamaa sinne.. Katsotaan mitä tulee.
Lähetetty: La 10.03.2007 12:38
Kirjoittaja Voimatassu
Nyt on päivitetty.. Kommentteja?
Osa figuista on jo, mutta jos tuon tekisin, se maksaisi vielä 350e.. Ei paha hinta, eihän?
Lähetetty: La 10.03.2007 14:40
Kirjoittaja Grimgor ironhide
tyly lista.. taas gobbo hordet on iana tylsä, sillä ainoat yksiköt on night golbins, ja kaks eri rideriä.. +normaalit gobbot.. mut ei niitä kukaan käytä..
tosin giantin voit laittaa listaan, se tuo sen "voiman" listaas

pisteet saat poistamalla wagonit ja jokunen night goblin yksikkö.
Lähetetty: La 10.03.2007 14:54
Kirjoittaja Voimatassu
No voisihan sitä niinkin, mutta se giantti tuskin näkisi edes kolmatta vuoroa.. Silloin kyllä muut selviäisivät melko hyvin, mutta pumppuja en vaihda, sillä ne tekevät ihan kohtuu hyvää jälkeä jos ne saa rynnimään päin vastustajaa.. 2D6 S4 hittiä on ihan kohtuu hyvin noinkin halvaksi kärryksi.
Tuo gian kaatuisi helposti kahteen Great Cannonin kutiin, ja siihen vielä crossbowit niin kaatuu kahdessa vuorossa.. Mutta Jos se sattuisi pääsemään lähikseen, tekisi se pahaa jälkeä..
Ainiin.. Vastassa on Empire.
Itse pidän Gobbo armeijaa hyvinkin "hauskana". Siinä on sitä jotain

Lähetetty: Su 11.03.2007 10:16
Kirjoittaja Grimgor ironhide
sitä mitä?
tos on kyl paljon ammuttavaa ja jos kerran vihulla on great cannoneita nii semmonen ampuu kahden yksikön läpi yhessä vuorosa.. ei hyvä... jos sillä niitä kaksi on nii neljä yksikköä menettää joka vuoro figuja.. mutta tee mitä teet.
Lähetetty: Su 11.03.2007 11:19
Kirjoittaja Voimatassu
Melko positiivistä tekstiä. Mutta en ole väittänyt että hänellä olisi 2 great cannonia, sanoin vaan esimerkin jonka saatoit ymmärtää väärin. Mutta oletan että se ampuu gianttia jos se otan, sillä se taitaa olla suurin uhka. Ridereita tuskin ampuu, saa 1 hengiltä per ammus. Kun taas Giantin voi (Todella) hyvällä tuurilla saada 1 kuulasta.
Itse en kylläkään pelkää niin cannoneita, mutta se volley gun tai mikä onkin.. Vaikkakin se heittää helposti miss firen jos ampuu täydellä latauksella..
Lähetetty: Ke 14.03.2007 08:33
Kirjoittaja Grimgor ironhide
niihän se ampuukin.. mutta blaster on aika huono nykyään ku sen pitää Bs 3:sella heittää osumisiakin.