Sivu 1/1

Kivoja perus niksejä örkeille

Lähetetty: La 24.03.2007 23:20
Kirjoittaja goblin king
Voisitteko kertoa jotain pikkuisia hassuja käteviä yms. niksejä orceille...

Lähetetty: Su 25.03.2007 10:09
Kirjoittaja El Capitan
Pistä spiderit metsän taakse. Tietämättömältä vihulta voi leuka tippua alas nähdessään niiden vain menevän läpi.

Mutta joo, siis mitä niksejä haluat oikein tietää? Kuinka käyttää jotain yksikköä vai mitä?

Lähetetty: Su 25.03.2007 10:15
Kirjoittaja Tearsqueeze
tuo minkä capitan mainitsi + fanatikoilla herojen kimppuun, fanatikithan eivät menehdy paitsi jos rykmentti tallustaa niiden päälle.

Lähetetty: Su 25.03.2007 10:58
Kirjoittaja amis
Tearsqueeze kirjoitti:tuo minkä capitan mainitsi + fanatikoilla herojen kimppuun, fanatikithan eivät menehdy paitsi jos rykmentti tallustaa niiden päälle.
ja ne voi ampua... pelkkä woodelf noble ilman mitään erikoista ampumiskamaa osuu 2+:lla ja wuundaa 4+:lla... se on helppo tapa tuhota fanaatikkoja.

ja fanaatikot räjähtävät tietenkin tuplilla ja terrainissa...

Lähetetty: Su 25.03.2007 11:18
Kirjoittaja goblin king
no esim miten wolfrider yksikköä kannattaa käyttää...

Lähetetty: Su 25.03.2007 11:23
Kirjoittaja Kääpänä
goblin king kirjoitti:no esim miten wolfrider yksikköä kannattaa käyttää...
Vaikka viiden häirintäyksikköinä tuhoamaan vastustajan sotakoneet.

Lähetetty: Su 25.03.2007 11:27
Kirjoittaja Tearsqueeze
kääpänä kirjoitti:
goblin king kirjoitti:no esim miten wolfrider yksikköä kannattaa käyttää...
Vaikka viiden häirintäyksikköinä tuhoamaan vastustajan sotakoneet.
Kääpänän esimerkki oli hyvä, siis susiratsastajat viiden rykmenttiin.

Lähetetty: Su 25.03.2007 11:34
Kirjoittaja El Capitan
kääpänä kirjoitti:
goblin king kirjoitti:no esim miten wolfrider yksikköä kannattaa käyttää...
Vaikka viiden häirintäyksikköinä tuhoamaan vastustajan sotakoneet.
Muusikolla ja keihäillä. Muusikko antamaan ld:tä rallyssä ja keihäs tuo sen ihanan s4 rynnäkössä. Näillä voit sitten myös screenata joukkojasi tai viedä frenzyttäviä yksiköitä jorpakkoon.

Näihin kun lisäät vielä bossin ja big bossin brinstone baudlesilla vai mikä se räjähdys kama olikaan niin voi sieltä vihun yksiköstä charrukin kuolla. Tämä on tosin pelkkä vitsi, jota ei ehkä turneissa kannata kokeilla.

Lähetetty: Su 25.03.2007 12:02
Kirjoittaja Slave of Yesterday
Kannattaa hankkia spearchukkia. Ne maksaa 35pistettä, joten voit ottaa useammankin.
Okei, gobot ampuvat kuin ruotsin maajoukkue, mutta osuessaan ovat tappavia.
Ainakin partaveikkoja vastaan ovat laatukamaa

Lähetetty: Su 25.03.2007 13:38
Kirjoittaja Lord Mikke
Slave of Yesterday kirjoitti:Kannattaa hankkia spearchukkia. Ne maksaa 35pistettä, joten voit ottaa useammankin.
Okei, gobot ampuvat kuin ruotsin maajoukkue, mutta osuessaan ovat tappavia.
Ainakin partaveikkoja vastaan ovat laatukamaa
Ja lisäksi isompia mörköjä peluuttavaa harmittaa, kun wywerni tai lohikäärme kuolee moiseen.

Lähetetty: Ma 26.03.2007 10:42
Kirjoittaja IRiaD
... ja onhan se muutenkin ikävä näky kun kahdeksan sukkaa kököttää toisella puolella kenttää.

Itse suosittelisin tällaista taktiikkaa, kokemusta örkkien pelaamisesta ei ole mutta loogisesti siltikin yritetty ajatella.

Checkerboard pattern. Taktiikka taisi olla esillä jossain White Dwarfissa (olikos kesäkuu -06, ulkomuistista) ja se vaikutti mielestäni aika toimivalta. Ainakin skaveneilla se on toiminut hyvin.

Juju on siinä, että takariviin pistetään lähisteleviä örkkiyksiköitä 6-7 tuuman välein. Näiden välien kohdalle sitten leveitä (kaksi kymmenen modellin riviä) goblineita/slaveja jotka eivät aiheuta paniikkia juostessaan. Vihollinen joutuu useimmissa tapauksissa rynnäköimään gobliineihin, jonka jälkeen gobliinien paetessa örkit odottavat takana.

Tietenkin on mahdollista, että vihollinen overrunnaa, mutta tällöinkin leveiden välien ansiosta se osuu vain toiseen takana olevaan örkkiyksikköön. Siinä sitten killutaan kylki paljaana toisille vierellä odottaville vihernahoille.

Lähetetty: Ma 26.03.2007 10:48
Kirjoittaja Datsi
I Ride in a Dragon kirjoitti:Näiden välien kohdalle sitten leveitä goblineita jotka eivät aiheuta paniikkia juostessaan. Vihollinen joutuu useimmissa tapauksissa rynnäköimään gobliineihin, jonka jälkeen gobliinien paetessa örkit odottavat takana.
Ja sitten hatuttaa, kun yksi gobboyksikkö squabblaa hidastaen kahden örkkiyksikön matkaa. Tai sitten, kun takanaoleva örkkiyksikkö heittää kutosen anomisityyn ja se edessäoleva gobboyksikkö ei anna niide örkkien liikkumista

Lähetetty: Ma 26.03.2007 14:48
Kirjoittaja El Capitan
Noh noh Sephi, jospa siellä örkkiyksiköissä lymyää borcci, joka sitten huutelee "eipäs hidastella siellä edessä!" (quell animosity).

I ride blaa blaan taktiikka kyllä on ihan hyvä, mutta ei toimi kunnolla maastoitellu kentällä.

Lähetetty: Ma 26.03.2007 17:39
Kirjoittaja Finet
El Capitan kirjoitti:Noh noh Sephi, jospa siellä örkkiyksiköissä lymyää borcci, joka sitten huutelee "eipäs hidastella siellä edessä!" (quell animosity).
Sen blorcin pitäisi olla siellä gobbounitissa... Quell animosity ei toimi enää samalla tavalla kuin 6. ed. kirjassa.