Sivu 1/1

TK 1,5K

Lähetetty: Ke 28.03.2007 11:06
Kirjoittaja Bladetongue
Juu elikkä tossa eilisen illan tylsistyksen johdosta rakentelin hauta kuninkaitten armeijasta pienen lista ja haluan risut ja ruusut listasta tietää. Piteimittä puheitta listan kimppuun.

Tomb prince-------------199
Chariot, Light armour, shield, Chariot of fire, Golden eye of rah-nut

Lich priest------------115
hierophant

Icon bearer------------120
Golden ankrha

Herot: 434

15x Skeleton warrior-------------169
Light armour, Shield, Full command

15x Skeleton warrior---------------175
Full command, Shield, Light armour, Spear

5x Heavy horseman------------140
Full command, Warbanner

5x Heavy horseman------------94
Champion

Coret: 578

3x Skeleton chariots------------------220
Full command, Icon of the sacred eye

1x Tomb scorpion-------------85

1x Tomb scorpion-------------85
Spessut: 390

1x Screaming skull catapult------------90

Raret: 90

Yhteensä: 1492

Lähetetty: Ke 28.03.2007 14:59
Kirjoittaja Kaps
Tomb princeltä golden akhra pois ja chariot of fire ja chariot wardi tilalle. Liche priestiltä staff of ravening pois, eise todellisuudessa mitään tee saati sitten maksa pointtejaan. Skeleton warrioreita lisää, tuon kokoinen rykmentti ei kestä mitään höykytystä. Vaihtoehtoisesti skelluista ampujia. Toiselle ratsuväki rykmentille warbanner. Ushabtit pois ja osta pointilla iconbearer ja osta sille ratsu ja golden ankhra ja sijoita se toiseen ratsuväki osastoon.

Lähetetty: Ke 28.03.2007 15:47
Kirjoittaja amis
ihan hyviä kommentteja nuo... itse pienetäisin toista cavalarya ja ottaisin tilalle swarmeja... vaikka cavalary puoleen ja 2 swarmii tilalle ja vähän pojoi (10) viel jostain muualta...

Lähetetty: Ke 28.03.2007 16:12
Kirjoittaja Kaps
Kyllä nuo ratsuväen koko kannattaa säilyttää, kun ostelee sinne ehdotukseni. Tomb king ratsuväki pelottaa kaikkia jotka tuntevat black knightit ja warbannerilla/icon bearerilla ne menisivät läpi monesta unitista.

Lähetetty: Ke 28.03.2007 16:35
Kirjoittaja Bladetongue
Juu hyviä muutos ehdotuksia ja suurimman osan otinkin käyttöön ja muokkasin listaa hyvään suuntaan voitte kattoo muutokset tuosta ylhäältä

Lähetetty: Ke 28.03.2007 20:08
Kirjoittaja Juhaaha
Kaps kirjoitti:Kyllä nuo ratsuväen koko kannattaa säilyttää, kun ostelee sinne ehdotukseni. Tomb king ratsuväki pelottaa kaikkia jotka tuntevat black knightit ja warbannerilla/icon bearerilla ne menisivät läpi monesta unitista.
Tomb kingien "heavy" cavalryä ei kannata ikinä verrata black knihteihin. Koska niihin verrattuna on heavy cav. kuraa.
Mutta heavy cavalry on niin halpaa (muuhun ratsuväkeen verrattuna) että sitä kannattaa ulkoiluttaa isossa/isoissa ryhmissä
Eli suosittelen, että lihotat/yhdistät h cav. ryhmäsi 10-12.
Combat roundin alussa sinulla on ränkki, lippu, warbanner ja mahd. outnumber.

Icon bearer kannattaa pudottaa ja ottaa toinen pappi tilalle. tälle laitat staff of raveningin, ja charrioteille se banner of undyig legion.

Skull katapultille skull of foes

ja flail prinssille

Lähetetty: To 29.03.2007 18:28
Kirjoittaja Kaps
Siinä se idea onkin, vastustajan on tarkoitus pelätä niitä ja ne ovat halpoja, mutta sopivilla upeilla melko iskukykyisiä. Lisäksi ne ovat corea. :D