Boltterin LoS
Lähetetty: Pe 30.03.2007 21:43
Onko bolttereilla 360 LoS? Mielestäni näin on, mutta en löytänyt brbstä vastausta.. Jos löytyisi sivua, jolla vastaus olisi, tai.. Kiitos jo etukäteen.
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Wanhan edikan peruja, nykyedikassa LOS vedetään sotakoneesta.Mithrandir kirjoitti:Eikös sotakoneilla ampuminen mennyt niin, että kun yksikin miehistön jäsen näkee vihollisen niin sitä saa ampua? Tykki tai bolttis itse ei vedä line of sightia piipustaan. Ja miehistön jäsenet näkevät sen 360 astetta, joskus vain joutuvat tilanteisiin missä eivät näe vihollista ollenkaan mutta sotakoneesta kyllä voipi sen linjan viholliseen vetää.
Mutta me olemme pelanneet niin että se ratkaisee, että näkeekö kukaan miehistön jäsen.
Eli ennen pistettiin bolttis kukkulan taakse ja 1 miehistönjäsen kukkulalle. Mikäs niissä roikkuammuksissa muka vikana on?Slugger kirjoitti:Wanhan edikan peruja, nykyedikassa LOS vedetään sotakoneesta.Mithrandir kirjoitti:Eikös sotakoneilla ampuminen mennyt niin, että kun yksikin miehistön jäsen näkee vihollisen niin sitä saa ampua? Tykki tai bolttis itse ei vedä line of sightia piipustaan. Ja miehistön jäsenet näkevät sen 360 astetta, joskus vain joutuvat tilanteisiin missä eivät näe vihollista ollenkaan mutta sotakoneesta kyllä voipi sen linjan viholliseen vetää.
Mutta me olemme pelanneet niin että se ratkaisee, että näkeekö kukaan miehistön jäsen.