Sivu 1/1

Kakkosarmeija halusessa. Pohdintaa ja kysymyksiä

Lähetetty: Ke 09.05.2007 11:03
Kirjoittaja Hanska
Olen tässä jo hetken paininut itseni kanssa siitä mikä olisi mukava kakkosarmeija. Nyt kysynkin teidän kokemuksia ja mielipiteitä.
"Pääarmeijani" on Siskopainotteinen WH.

Enkä nyt hae "noi on ihan paskoja!"-tyylisiä vastauksia vaan kunnon mietintää ja mehustelua.
Kyseinen armeija tulee ilmeisesti olemaan pieni, ehkä patrol-kokoa tai hieman isompi. Pelipöydän teema on punainen autiomaa mars/forge world-henkeen.

Vaihtoehtoina on päässä pyörinyt(alla pros/cons):

Kroot mercenaries
+ehkä siisteimmät figut ikinä
+hienoa vastapainoa power armor-tyypeille
-ei oikeen pärjää kulkuneuvoille
-pelipöydän teemaan ei oikeen metsä sovi(minkälaista metsää tuohon voisi laittaa, tai edes "counts as-metsää"

Tyranids
+nekin on niin tyylikkäitä ja ollut aina sydäntä lähellä
+vastapainoa suht. huonosti käsikähmääville siskoille
+siistejä modausmahdollisuuksia
-ei oikeen pienien listojen armeija
-"kaikki kerää 'nidejä"

Itse tehty "codex: Adeptus Mechanicus"
+pelipöytänä forge world/mars, tarviiko enempää selittää
+yksi iso modausprojekti
-ehkä liiankin iso sellainen

Armylistin "virallisuus" ei ole ongelma kun en turnauksissa tms. käy. Kerrohan nyt mitä mieltä SINÄ olet.

Lähetetty: Ke 09.05.2007 11:41
Kirjoittaja Z7-852
Krootit ja omat armeijat eivät ole turnauskelpoisia (krooteista en mene takuuseen). Mutta silti niitä voi käyttää turnauksissa count-as armeijoina. En nyt vain keksi nopeasti minä armeijana voisit krootteja käyttää.

Mutta krooteilla ongelmaksi syntyy se että figuja niille on vähän ja joudut silti modaamaan aika paljon. Mutta jos haluat jotain omaperäistä niin suosittelen krootteja, koska niiden säännöt ovat edes kohtuullisen tasapainossa (saattaa jopa pärjätä).

Tyranideista kyllä saa pieniäkin listoja mutta ne ovat sitten nidzilla listoja tai listoja joissa on kalliita ja heikkoja yksiköitä (liian monta biomorfia).

Lähetetty: Ke 09.05.2007 11:44
Kirjoittaja Datsi
'nidit on yllättävän kovia patrol-matseissa. Kaksi ryhmää lentäviä warruja, lictor ja neljä ryhmää spinegauntteja toimii varsin hyvin. 'Nidipatrollien perussääntönä on ottaa vähintää kaksi ryhmää Warrioreita ja jokaisella warruryhmällä on joko Winged tai Leaping. Loppupisteet voi käyttää melkein mihin tahansa haluaa. Kolme Biovorea Bio-acid spore mineillä niittää vastustajaa kuin heinää, kun Patrolleissa on harvemmin mitään kauhean pitkälle kantavaa. Myös ravenerit ja Genestealerit pääsevät oikeuksiinsa. Paljon rendausta, etkä voi mennä metsään.

Lähetetty: Ke 09.05.2007 11:52
Kirjoittaja Hangover
Kerran pelaat WH niin IG vois olla hyvä vaihtoehto, niin voisit sitten lisätä IG:tä sinun WH listaan.

Lähetetty: Ke 09.05.2007 12:04
Kirjoittaja exe ds
Miten olisi Adeptus mechanicus tyylinen IG (juu IG mainittiin jo), niille kun saa sen cyber enchancementin joka on siis niitä kone osia tyypeissä joka sitten antaa näille invulnerable saven. Sitten kaveriksi tämä omaperäinen ja tyylikäs figu Tech priest muutamilla serviittoreilla.
Sitten tietysti voisi muutamia chimeroita ja stormareita laittaa kaveriksi (unohtamatta tankkeja), riippuen siitä mistä tykkää tai mitä mahtuu peliin mukaan.

Jos tahdot krootteja niin voithan tehdä tau armeijan ja otat niin paljon krootteja kuin mahtuu minimi Tau figujen mukaan, eikö niitä krootteja saa trooppeihin ilman että ottaa yhtään yksikköä tauta HQ'n lisäksi?
Ja miksi niille pitäisi olla metsä?

Lähetetty: Ke 09.05.2007 13:56
Kirjoittaja Duke
exe ds kirjoitti: Ja miksi niille pitäisi olla metsä?
Koska ne pystyvät piileksimään siellä ja ampumaan samalla ulos sieltä. En voi muistaa tarkkaan, kuinka sääntö toimii.

Ehdotan Kroot mercenaries-projektia. Teet niille ihan oman uuden pelipöydän. Pöytä voisi olla kokonaan pyhitetty Krooteille, vaikka jonkinlainen savimajakylän toiseen päähän ja paljon metsää muualle.

Lähetetty: Ke 09.05.2007 14:19
Kirjoittaja Hanska
IG ei oikeen lämmitä. Perussetistä en tykkää ja doktriinattuja ei voi liittää WH-listaankan(ainakin näin olen käsittänyt).

Kokonaan uuden pöydän tekeminen ei oikeen onnistu kun nyt jo pähkäillään että minne jemmataan se mars-pöytä. Joku tapa tehdä metsää tai "counts as" vastaavaa ratkaisisi ongelman. Ei vaan millään keksi mitä tekisi?

Lähetetty: Ke 09.05.2007 14:47
Kirjoittaja Lassek
No esimerkiksi epäonnistuneen terraformauksen myötä syntyneet kemosyntesoivien jättiläislimakortteitten puskat... Maaperän sisälle johtavat tuuletusputkimetsät.

Muistakaa aina, ettei realismin kanssa ole niin nuukaa...

Lähetetty: Ke 09.05.2007 14:53
Kirjoittaja Anaheim
Nidit ovat tehokkaita, mutta paljonpelattu ja sanoisin jopa persoonaton, kaikki hyvät combotukset ovat yleisesti käytössä ja niistä huonommista ei ole mihinkään.

Krootit OK, paljon konversio mahdollisuuksia ja munakas armeija muutenkin.

Jos AM suunnittelet, Check this! Eli jos alat omia sääntöjä ja kodekkia värkkäämään, autan ilomielin jos apua tarvitset.

Kohtahan voi alkaa pyörittämään turnausta johon vain itsetehtyjä codexeja ja yksiköitä :D

Lähetetty: Ke 09.05.2007 15:45
Kirjoittaja Z7-852
Hanska kirjoitti:IG ei oikeen lämmitä. Perussetistä en tykkää ja doktriinattuja ei voi liittää WH-listaankan(ainakin näin olen käsittänyt).
Olet käsittänyt väärin. Itselläni on doktriinni IG ja demonhunterit yhdistetty ja sama toimii myös jos päättää ottaa WH DH sijasta.

Eli otat "pääarmeijaksi" doktriini IG;n (AM) ja sen liittolaiseksi WH. Tällöin et saa WH kuin sen yhden HQ, Eliitin ja vastin sekä muutaman troopin mutta tämä on usein 2000 pts ihan tarpeeksi.

Lähetetty: To 10.05.2007 12:05
Kirjoittaja Hanska
Z7-852 kirjoitti:Eli otat "pääarmeijaksi" doktriini IG;n (AM) ja sen liittolaiseksi WH. Tällöin et saa WH kuin sen yhden HQ, Eliitin ja vastin sekä muutaman troopin mutta tämä on usein 2000 pts ihan tarpeeksi.
No hitto! Enhän ollu edes ajatellu sitä noin päin.

Mitä enemmän asioita ajattelee sitä enemmän kyllä noi krootit viehättää. Yhden blippi-pelin niillä jo kokeilin ja söin kaverin örkit 6-4(olis ollu 6-0 mutta kannut oli aika pahoja).

Lähetetty: To 10.05.2007 12:29
Kirjoittaja Hammer_p1ru
Onko kukaan pelannut warcraft 2 (tai kolmosta)? Niissä on aavikolla kuivia puunrunkoja tai sitten SIENIÄ. Sopii myös 40k:hon, pistä vaikka jotain alienmutaatiotyranid sieniä. Tosi isoja sieniä! sienet rulettaa!!! :)

Lähetetty: To 10.05.2007 13:54
Kirjoittaja JakeZuku
Hammer_p1ru kirjoitti:Onko kukaan pelannut warcraft 2 (tai kolmosta)? Niissä on aavikolla kuivia puunrunkoja tai sitten SIENIÄ. Sopii myös 40k:hon, pistä vaikka jotain alienmutaatiotyranid sieniä. Tosi isoja sieniä! sienet rulettaa!!! :)
...

Tuo oli ehkä paras, randomein ja asiaankuulumattomin viesti koskaan!

Antaa Hanska mennä vaan! Kroottien codexin säännöt mahdollistaa todella omaperäiset konffit figuihin... Örkkihybridejä? Täysin mahdollista ;)

Lähetetty: To 10.05.2007 14:13
Kirjoittaja Hanska
JakeZuku kirjoitti:
Hammer_p1ru kirjoitti:Onko kukaan pelannut warcraft 2 (tai kolmosta)? Niissä on aavikolla kuivia puunrunkoja tai sitten SIENIÄ. Sopii myös 40k:hon, pistä vaikka jotain alienmutaatiotyranid sieniä. Tosi isoja sieniä! sienet rulettaa!!! :)
...

Tuo oli ehkä paras, randomein ja asiaankuulumattomin viesti koskaan!

Antaa Hanska mennä vaan! Kroottien codexin säännöt mahdollistaa todella omaperäiset konffit figuihin... Örkkihybridejä? Täysin mahdollista ;)
No ei ollut sienet paha idea. Punaselle aavikolle giganttisia kärpässieniä...

En kyllä meinaa evoluutioita sen pahemmin konvata että voi käyttää mitä milloinkin haluaa.

Kyllä se nyt taitaa olla ne krootit sitten, toki kertokaa edelleen mielipiteitänne yms. kun tuppaa tuo minun mieli vaihteleen kuin tuuli aavalla merellä(tosi syvällistä).

Kokeilin tehdä listan, 2001pts 130 modelia ja listan tein niin että pisteitä ei säästellä. Taidan pysytellä alkuun patrolleissa =)