Sivu 1/1

SM:500pts

Lähetetty: Ma 14.05.2007 18:58
Kirjoittaja Örvä
Nyt olisi siis tarkoitus palata harrastuksen pariin useamman vuoden tauon jälkeen ja rakennella 'lievästi' vaiheseen jäänyttä SM joukkiota pelikuntoon. Ajatuksena ottaa tämmöinen kevyt lasku pelaamiseen 500 pts armeijalla.
Kun aikoihin ei ole tultua pelattua eikä listoja rakenneltua, ajattelin kysyä etukäteen onko tämmöisestä listasta mihinkään (ja kun osa napeista pitäisi vielä ostella eikä kiinnostaisi heittää rahaa kaivoon)


Master commander (75pts)
+30 pts - pair of lightning claws
+20 pts - jump pack
=125 pts

5x Assault marines (5x22pts)
=110 pts

5xMarines (5x15pts)
+10 pts - plasma gun
=85pts

5xMarines (5x15pts)
+10 pts - plasma gun
=85pts

5xMarines (5x15pts)
+10 pts - plasma gun
=85pts

yht: 490 pts


Kovasti pisteitähän tuossa HQ:ssa olisi kiinni ja marsuryhmät tulisivat kovin pieniksi, mutta sanokaa viisaammat mielipiteenne.

Lähetetty: Ma 14.05.2007 19:42
Kirjoittaja samppuliini
Itse ottaisin yhden marine plasma squadin pois ja lsäisin yhden ukon assault marine ryhmään ja ottaisin heille furious chargen. Loppupisteillä muille squadeille esim. lascannonit. Jos pisteitä jää niin thonourit ja fisti assault mariineihin.

Lähetetty: Ma 14.05.2007 19:47
Kirjoittaja Möhkelö
Tervetuloa takaisin. :)

Jos ei figuista ole kiinni niin yksi marineryhmä pois ja kahteen muuhun ryhmään lasso(lascannon) ja lisää assault mosuja, niin kyllä lähtee!

Mutta toisaalta sinun kannattaa kokeilla combat patrollia. 400pts, min 1troop choise, joka on ihan kiva näin alkuun.

Edit: oh noez, eihän näin hidas voi ollakkaan...

Lähetetty: Ma 14.05.2007 20:42
Kirjoittaja Örvä
Ajattelin suoraan tuon 500 pts kasata, kynnys kasvattaa armeijaa pienempi ja muistelisin että 500pts pelit tuntuivat olevan suositumpia kuin combat patrol.

Kuitenkin:
Furious charge? No mercy, no respite - traitilla vai? En kylläkään ajatellut käyttää traitteja, puhtaalla ultramariinilla ajattalin ainakin alkuun pelailla (tästä en tosiaan maininnutkaan, sori).

Tuo yhden ryhmän jättäminen kävi itsellänikin mielessä, pyrin vain välttämään "kaikki munat samassa korissa"-meininkiä (tosin on puolet armeijan pistemäärästä vievä HQ... ^^").

Ja vielä: ei että epäilisin neuvoja, mutta onko lascannoneista näin pienen pistemäärän pelistä tosiaan hyötyä (luulisi kovanahkaisten öhkömönkiäisten/ajoneuvojen loistavan poissaolollaan)?

Lähetetty: Ma 14.05.2007 20:57
Kirjoittaja vompovompatti
Combat patrollissa olen todennut toimivaksi tai ehkä jopa parhaaksi ryhmäksi hb devastaattorit. Pärjäävät hyvin mitä armeijaa vastaan vain ja eivät ole kamalan kalliita.