Sivu 1/1
Ideoita tasapainoiseen/hyvään/kätevään DElf listaan(2k)?
Lähetetty: Ma 21.05.2007 19:37
Kirjoittaja Terahin
Juu, elikkä DElffeillä aloittelen tuossa kohta ja ajattelin kysyä Teiltä ideoita hyvään, ehkä hieman juustoiseen, 2k DElf listaan. Mielellään sellainen lista joka soveltuisi Khornen, O&G:n, Dwarffien ja Empiren teurastamiseen, ettei aina tulisi Massacrella turpaan.
Kiitos etukäteen!
Lähetetty: Ma 21.05.2007 19:48
Kirjoittaja jukepi
Bolttiksia niin pirusti

Lähetetty: Ma 21.05.2007 21:53
Kirjoittaja Nonus
Kaksi-kolme 20 hengen yksikköä warrioreita, joilla keihäät ja fc. Ehkä yksi n.12 hengen yksikkö rxb miehiä, toimivat closiksessakin jos kilvet, ei fc.
Kaksi yksikköä dark ridereita, viisi ratsastajaa kumpaankin. Näille ei tarvitse rxb jos kohtaat hyvin haarniskoitua porukkaa.
Valitse joko kahden Co chariotin tai Co knightien välillä. Valintaa täytyy tehdä myös shadejen ja harpyjen välillä, sillä niillä on melkolailla sama tehtävä (sotakoneiden jahtaus, häiriköinti). Jos otat molemmat niin valintojen jatkuvuus vaikeutuu.
Vastustajasi kokoonpano vaikuttaa myös siihen otatko Witch elffit vai exec. Tämäkin valinta pitää tehdä edellisten pohjalta, koska sinulla voi olla vain 4 special unittia.
Rare yksikköinä war hydra varastamaan vastustajan huomio ja kaksi RBT:tä.
Sankareiksi yhden levelin käärökuski tai 2 levelin ja wand of kharaidonilla varustettu noita. Noble johtamaan joukkoa.
Edit, Jos jäi lisää kysymyksiä niin olen valmis neuvomaan.
Lähetetty: Ti 22.05.2007 18:02
Kirjoittaja Kheirakh
Ota 19 Executioneria full commandilla ja Banner of Murderilla. Mukaan Noble joka on BSB ja jolla on dark steed, Heavy armour, Sea dragon cloak ja Hydra Banner. Kallista, mutta juustoista.
Dark ridereille aina RXBt mukaan, niistä on oikeasti hyötyä. Montako 5 modelin DR yksikköä? Se on makuasia, itse pärjään yhdellä tai kahdella mutta nykymuoti on ottaa mahdollisimman paljon (2 - 4 yksikköä).
Jousihaltioille aina shieldit. 4+ save lähiksessä toimii.
Kai se on pakko sanoa, että kannattaa ottaa lohhariloordi jos sulla sellainen löytyy, se kannattaa suojata mahdollisimman hyvin (esim. heartstone of darkness + Shield of ghrond). Lohharikin saattaa kestää jopa tykin kuulat, joten siinä mielessä parempi vaihtoehto kuin manticore joka saattaa kuolla jopa liialliseen S3 ammuntaan..
Jos et lohharia omista/halua, niin voihan ottaa beastmasterin manticoren kera, suht edullinen ratkaisu. Älä ota beastmasterille mitään taikaesineitä tai korkeintaan leluksi talisman of protectionin tai ring of hotekin.
Juustoisin lista, jonka voisi ottaa olisi varmaan:
Highborn lohharilla
beastmaster manticorella
Dark ridereita niin pirusti
Chariotteja, harpyja
Rarena: Dogs of war Giant ja Warhydra.
4 terroria causaavaa tyyppiä on aika paskamaista, tosin ei magiapuolustusta (paitsi seal of ghrondista joka pakollinen tässä listassa). Tuhoa vastustajan maagit (ja samantien kaiken muun) nopeasti rankalla closistykityksellä. Itsemurha harpyijat on hyviä myös tuhoamaan vastustajan maagit. Jos Scrollcaddyn välttämättä haluaa, niin voihan highbornin lohharin vaihtaa toiseen manticoreen, joka ei vie hero-slottia (mutta lohhari on aina lohhari).
Itse kehittelen vastaavanlaista listaa, tosin pitäis jostakin saada figuja..
Re: Ideoita tasapainoiseen/hyvään/kätevään DElf listaan(2k)?
Lähetetty: To 24.05.2007 09:20
Kirjoittaja PistolGripPump
En ole yhtään peliä pelannut DE:llä, mutta miksi pitäisi ridereille ottaa rxb:t. 18 pistettä otuksesta joka kuolee, kun hieman sinne päin puhaltaa. Sitten otan vielä muistaakseni 6 pts lisää ja saan pistehinnaksi 24, joka on aika lähellä esim. vc:n death knihtin hintaa. Eikös mielummin kannattaisi ottaa shadeja (14 pts) tai tavallisia rxb kilpi warruja (muistaakseni 12 pts). Shadeja voi ottaa vitosryhmiä ja ripotella niitä ympäri kenttää, jotta pääsee eroon rxb screenaajista, jollei niillä kiusaa sotakoneita. Riderit noin paperilla ajatellen toimii paremmin ilman rxb:tä. Lisäksi harpyissa mietityttää tuo varsin pieni ld (muistaakseni kuutonen). Niitä pitää ottaa yhdeksän jotta ne ei panikoi yhteen s4/d6 hits magic missileen (ei niillä vissiin ollut mitään estoa panikointiin). Shadeja saa tuolla hinnalla melkein pari vitosryhmää tai vaihtoehtona vitosen muusikko-riderit halvemmalla, joka ajaa jotenkuten samaa asiaa (ld kasilla ei tule ihan niin paljon paniikkiaakaan). Execit on mielestäni turhin ryhmä koko de-kirjassa. Maksaa kuin synti, ei kestä oikeastaan mitään ja koskaan ei kerkeä lyömään killing blowta GW:n takia. Ehkä tuon +1A ja liikutusbannerin avulla voi toimia.
Re: Ideoita tasapainoiseen/hyvään/kätevään DElf listaan(2k)?
Lähetetty: To 24.05.2007 12:08
Kirjoittaja Nonus
PistolGripPump kirjoitti:En ole yhtään peliä pelannut DE:llä, mutta miksi pitäisi ridereille ottaa rxb:t. 18 pistettä otuksesta joka kuolee, kun hieman sinne päin puhaltaa. Sitten otan vielä muistaakseni 6 pts lisää ja saan pistehinnaksi 24, joka on aika lähellä esim. vc:n death knihtin hintaa. Eikös mielummin kannattaisi ottaa shadeja (14 pts) tai tavallisia rxb kilpi warruja (muistaakseni 12 pts). Shadeja voi ottaa vitosryhmiä ja ripotella niitä ympäri kenttää, jotta pääsee eroon rxb screenaajista, jollei niillä kiusaa sotakoneita. Riderit noin paperilla ajatellen toimii paremmin ilman rxb:tä. Lisäksi harpyissa mietityttää tuo varsin pieni ld (muistaakseni kuutonen). Niitä pitää ottaa yhdeksän jotta ne ei panikoi yhteen s4/d6 hits magic missileen (ei niillä vissiin ollut mitään estoa panikointiin). Shadeja saa tuolla hinnalla melkein pari vitosryhmää tai vaihtoehtona vitosen muusikko-riderit halvemmalla, joka ajaa jotenkuten samaa asiaa (ld kasilla ei tule ihan niin paljon paniikkiaakaan). Execit on mielestäni turhin ryhmä koko de-kirjassa. Maksaa kuin synti, ei kestä oikeastaan mitään ja koskaan ei kerkeä lyömään killing blowta GW:n takia. Ehkä tuon +1A ja liikutusbannerin avulla voi toimia.
Se on vastustajasta kiinni ostaako Dridereille niitä jousia, T3 jalkaväki harvenee ihan sopivasti ennen close combattia. Shadet tosiaan voisivat olla vaihtoehto mutta silti heidän roolinsa eroaa dridereista. Ja vieväthän muuten arvokkaan special paikan.
Harpyjen ld saattaa häiritä mutta heidän tehtävänsähän on puikkelehtia vastustajan sotakoneiden kimppuun tai tehdä istemurha charge unittiin, jossa on esim. velho. Tähän ei ld:tä tarvita. Sotakoneiden tuhon myötä 2 kertaa iskevät harpyt takapihalla ovat taistelua ratkaisevaa ainesta. Mielestäni ihanne yksikkökoko näille on 6, se mahdollistaa pysymisen poissa vastustajan Losista maastoa ja unitteja hyväksikäyttäen, silti iskuvoima säilyy.
Executionerit eivät ole kalliita. Hienoja tosin ja tämä saattaa lisätä menetyksen tuskaa ja vastustajan ilakointia. Ilman näitä halpoja (pisteen enemmän kuin corsair) tölkin avaajia vastustajan 2+ panssaroidut ritarit ym. voivat olla ja ovat ongelma S3 haltioille. Taisit sekoittaa Exet Black Guardiin kun puhuit delffien turhimmasta yksiköstä... Ihanne kokona pidän 15 executioneria commandilla, joilla tehtävänä iskeä flankkiin.
Re: Ideoita tasapainoiseen/hyvään/kätevään DElf listaan(2k)?
Lähetetty: To 24.05.2007 12:33
Kirjoittaja PistolGripPump
jep, sekoitin black guardiin... Eli taas esimerkki mitä tapahtuu, kun alkaa viisastella ilman kirjaa. Tuo rxb-dridereidenkin ja harpyjenkin hyöty alkaa valottumaan. Ihan aiheellinen vastakommentti.
Re: Ideoita tasapainoiseen/hyvään/kätevään DElf listaan(2k)?
Lähetetty: To 24.05.2007 15:22
Kirjoittaja Kheirakh
Eikä ne harpyijat aina lennä pakoon kun niitä kuolee. Mä tuhosin yhdellä jäljelle jäänellä harpylla helffien boltterin, pursusin sen ja linjojen takaa estin vielä marssimisen ja sen, että vihun maagit saattais hyppiä ulos yksiköistä harpyijan syötäväksi. Ei ollenkaan huonoa, mielestäni monella tapaa hyödyllisempi kuin esim. shadet juuri suuren liikkeen ja kahden hyökkäyksen vuoksi. Eivät ammu tosin, mutta sitä varten on ne shadet.
Re: Ideoita tasapainoiseen/hyvään/kätevään DElf listaan(2k)?
Lähetetty: To 24.05.2007 15:26
Kirjoittaja Kheirakh
Ja tosiaan executaajat eivät todellakaan ole kuraa. WS5, S5 ja killing blow halitat heavy armourilla ja hinta 11 pistettä on aika harvinaista herkkua halitoiden mittapuulla. Black guardit on kuraa, mutta kyllä niillekin käyttöä löytyy.
Re: Ideoita tasapainoiseen/hyvään/kätevään DElf listaan(2k)?
Lähetetty: La 26.05.2007 17:10
Kirjoittaja Terahin
Ajattelin tällaista listaa:
Lords & Heroes
1 Lord on Black Dragon/Dark Steed
1 Assasin
1 Sorceress(lvl 2)
1 Sorceress(lvl 1)
Core
32 Warriors with Spears and Shields, fc
16 Warriors with rxb and shields(ehkä fc)
5/10 Dark Riders
Special
15 Executioners, fc
5 Cold One Knights
3 Harpies
(10 Witch Elves)
Rare
1 War Hydra
2 Repeater Bolt Thrower
Tuossa olisi lista jota ajattelin, tosin se voi muuttua vielä. Pahoittelen etten voi laittaa pisteitä ja magic kamoja, en nimittäin omista Army Bookia, toivottavasti se ei teitä haittaa. Olisin kiitollinen kommenteista ja korjauksista(myös muista ehdotuksista).
Kiitos etukäteen
-Terahin
P.S. En jaksanut aloittaa uutta aihetta joten pistin sen tähän samaan aiheeseen(mielestäni se sopii tähän kyseiseen aiheeseen hyvin)
Re: Ideoita tasapainoiseen/hyvään/kätevään DElf listaan(2k)?
Lähetetty: La 26.05.2007 18:16
Kirjoittaja Jurpo
Mitä itse Delffeiltä ottaisin on aika monipuolista. Tässä tapauksessa kannattaa muistaa että se mitä armeijassa on aika pitkälti sitä mitä kenraali tarvitsee. Highborn sopii johtamaan ilman monsterikaakkia ja sen kanssa.
Core-valinnasta ottaisin pari 20:n blokkia keihäshaltioita kilpien kanssa ja ehkä pari kymmenen blokkia varsijousin ja pelkällä muusikolla. Kaksi viiden yksikköä Dark Ridereitä varsijousin pystyy häiriköimään vihollista ja singahtamaan objektiiveille. Keihäshaltioiden sijasta voi luonnollisesti ottaa corsaireja.
Special-osasto on se mistä löytyvät ne todelliset moukarit ja suorittajat. Teloittajat ovat ehkä ainoa yksikkö joka pystyy aiheuttamaan hieman epäröintiä vastustajan raskaassa ratsuväessä. Killing blow kun on pelotteenakin hyvä. Noidat taas tekevät viillokkia kevyesti panssaroiduista yksiköistä, mutta ovat erittäin hauraita. Kylmiövaunu ja -ritarit ovat tyhmiä, mutta aiheuttavat pelkoa ja kestävät rankaisua kohtuullisen hyvin. Lisäksi noblen tai highbornin voi laittaa ratsastamaan vaunussa.
Rare-osiossa taitaa ballista olla se suositumpi. Neljä sellaista on aikamoinen kiusa vastustajan joukoille.
Mutta oma lista olisi jotain tällaista.
-Highborn panssaroituna ja kylmiöllä. Wardi ehdottomasti mukaan ja joku kiva ase.
-Sorsa rullia kantamaan.
-Pegasos-noble tai BSB
-Jotain kivaa jos sille päälle sattuu...
2*20 keihäsblokkia tai corsaireja
2*10 varsijousiblokkia
2*5 Dark rideriä jousin.
Kylmiöknihtejä / 2 kylmiökärryä
Harppuja
Jotain kivaa...
Bolttiksia ainakin kaksi.