Sivu 1/1

Lopullinen lista turneehelffit 2000pts (vähän viilattu versi

Lähetetty: Ma 04.06.2007 22:32
Kirjoittaja Lord Mikke
Okei, näillä haetaan sitten turnauksiin jos sellaisia vain löytyy. Listaa on paha enää mennä muuttamaan jos itemeitä ei lasketa, enkä mitään turboa yrittänytkään, joten taktiikoita voisi kysellä ja muutenkin vähän siltä kannalta.

Kuvia armeijasta tulee kun koko homma on valmis. Menee varmaan viikko tai pari.

Lord:

Archmage Gabriel:
- 4lvl
- Ring of Corin
- Jewel of the Dusk----------305pts

Heroes:

Ulthamar the Mage:
- 2lvl Wizard
- Ring of Fury
- Dispell Scroll----------180pts

Althrandir the Mage:
- 2lvl
- Dispell Scroll
- Silver Wand----------160pts

Se perusmagemäärä

Core Units:

18 Spearmen: - Full Command----------228pts

18 Spearmen: - Full Command----------228pts

Sitä jalkaväkeä....

5 First Silver Helmes:
- Full Command
- Banner of Ellyrion
- Heavy armours and Shields----------165pts

Se pakollinen haamucavalry- yksikkö

Special Units:

5 Shadow Warriors----------75pts

Näiden käyttötapamahdollisuuksia en edes jaksa luetella.

Tinaroc Chariot----------85pts

Tinaroc Chariot----------85pts

Turpaan vaan ja onnea!

5 Dragon Princes:
- Full Command
- Banner of Sorcery----------220pts

Magiaa ja hyvin valikoitua lähismättöä.

Rare Units:

Repeater Bolt thrower----------100pts

Repeater Bolt thrower----------100pts

Ammun, ammun, ammun...

Great Eagle----------50pts

Etsii koneen ohjaajia.

Power: 11 + 2 Bounds + Banner of Sorcery (luulisi riittävän)
Dispell: 6 + 2 Dispell Scrolls
Massa: 59 Models
Koko jäynä: 1981pts


Kiinnittäkää mielellään pisteisiin huomiota sen varalta että laskin väärin.
Noniin, kommenttia vaan tulemaan.

Edit: Ensimmäisiä kuvia http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =4&t=67843

Re: Lopullinen lista turneehelffit 2000pts

Lähetetty: Ti 05.06.2007 10:28
Kirjoittaja PistolGripPump
Olen hieman huolestunut listasi maagien miscast-todennäköisyydestä (mikäs 2k helffi-armeija ei heitä vähintään paria miscastia pelissä). Asian saat korjattua vaihtamalla prinssin jousen (sillä edellytyksellä että se maksoi 15 pts) ja jewel of duskin pariin channeleriin sekä siver wandiin. Pari spearia on aika riskaabelia, mutta tuo se ainakin vaihtelua. Tämän varmaan tiesitkin. Vaihtaisin toisen spearin vitosen muusikko silvereihin ja vitosen warruryhmään. Toiseen warruryhmään maagi ja toinen scouttaamaan. Jäljellä jääneillä pisteillä vaikka toinen speari kahenkymmenen kokoiseksi ja prinssille lisää kamaa. Mutta ilmeisesti olet jo maalaskeluvaiheessa eli ei muuta kuin onnea turnaukseen.

Re: Lopullinen lista turneehelffit 2000pts

Lähetetty: Ti 05.06.2007 13:12
Kirjoittaja Lord Mikke
PistolGripPump kirjoitti:Olen hieman huolestunut listasi maagien miscast-todennäköisyydestä (mikäs 2k helffi-armeija ei heitä vähintään paria miscastia pelissä). Asian saat korjattua vaihtamalla prinssin jousen (sillä edellytyksellä että se maksoi 15 pts) ja jewel of duskin pariin channeleriin sekä siver wandiin. Pari spearia on aika riskaabelia, mutta tuo se ainakin vaihtelua. Tämän varmaan tiesitkin. Vaihtaisin toisen spearin vitosen muusikko silvereihin ja vitosen warruryhmään. Toiseen warruryhmään maagi ja toinen scouttaamaan. Jäljellä jääneillä pisteillä vaikka toinen speari kahenkymmenen kokoiseksi ja prinssille lisää kamaa. Mutta ilmeisesti olet jo maalaskeluvaiheessa eli ei muuta kuin onnea turnaukseen.
Huh, olipa hyvä että sanoit. Meinaan Muistin jousen maksaneen 6 pistettä :).Eli jos siis poistan jousen jää 7 pojoa ylimääräistä. Tekisi kyllä mieli tuota Wandiä kokeilla. Jos nakkaisi Lordin kilven veks?
Magiasta olen samaa mieltä, että se miscast- riski on vain otettava. Yhtä todennäköistä se on muillakin magialistoilla. Tosin nyt on mageja vähemmän. Ainoa vastus joka pelottaa ovat kääpät sillä pari kuulaa saa kärryt pois ja magia tuskin menee läpi. Täytyy kai rukoilla hyvää tuuria sitten :).

Re: Lopullinen lista turneehelffit 2000pts

Lähetetty: Ti 05.06.2007 13:58
Kirjoittaja PistolGripPump
Lord Mikke kirjoitti:Magiasta olen samaa mieltä, että se miscast- riski on vain otettava. Yhtä todennäköistä se on muillakin magialistoilla.
Delffeillä on se +1 onnistumisheittoon. Se keikauttaa todennäköisyyksiä juuri sen verran, että voi heitellä listojen vitos- ja kutosloitsuja kolmella nopalla pienemmällä miscastitodennäköisyydellä. Helffeillä voisi olla welffien ranu stonen tapainen vempain (voi re-rollata yhden kerran dispel- tai powerheiton). Re-rollilla magiavuoro ei välttämättä mene kuralle, kuten esim. helffien staff of solidityllä.

Re: Lopullinen lista turneehelffit 2000pts

Lähetetty: Ti 05.06.2007 15:17
Kirjoittaja Grollix
Prinssin 2 käsiasetta eivät toimi, koska hahmo on mounted. Kaksi maagia + sormus on vähän niin ja näin, suosittelen kolmatta.

Re: Lopullinen lista turneehelffit 2000pts

Lähetetty: Ti 05.06.2007 18:33
Kirjoittaja Lord Mikke
Grollix kirjoitti:Prinssin 2 käsiasetta eivät toimi, koska hahmo on mounted. Kaksi maagia + sormus on vähän niin ja näin, suosittelen kolmatta.
Oli mielessä jos laittaisi kotkan heroksi, mutta veisi silti liikaa pisteitä että arkkimaagin saisi järkevästi mukaan. Hmmm...
Jos laittaisi sen vain tyylikkäämmäksi Great Eagleksi? Ratsastajalla (katso kuvat) ei olisi silloin mitään virkaa, mutta lista paranisi. Taitanee olla parempi.

No, muokkaan listaa parhaan kykyni mukaan.

Re: Lopullinen lista turneehelffit 2000pts

Lähetetty: Ti 05.06.2007 18:47
Kirjoittaja Lord Mikke
Mitäs lopuilla?
Listaa muokattu: Magiaa on melkein niin paljon kuin saa, ja kotka sai hyvän homman. Pultterista jouduin luopumaan ja archereita olisi ollut kiva repäistä jostakin olisiko siis fiksua:

Vaihtaa halvempi taikuri 10 archeriin ja laittaa lisäkamaa lordille?