Sivu 1/1
Marsut vs IG
Lähetetty: Pe 22.06.2007 14:50
Kirjoittaja Space Killerz!!!
No elikkäs olis kaverin kanssa tarkotus lähiaikoina pelata yks peli.Kaverini on IG:llä ja minä itse olen marsuilla.Ehdottakaa mahdollisia taktiikoita ja joukkoja mitä kannattaisi käyttää,itseltäni löytyy nyt melkeinpä mitä vaan, että antaa tulla vain.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: Pe 22.06.2007 16:04
Kirjoittaja samppuliini
Whirlwindit, näillä alas jalkaväkeä halvalla. Predatorit hbeilla ja lascilla, tällä joko niitä tankkeja tai jalkaväkeä. Paljon heavy bolttereita normi mariineille ja devastaattoreille. Mopoileva kappalainen, saa aikaan hurjaa tuhoa menemällä mistä vaan ig:n yksiköstä läpi ja on lähitaistelussa jo toisella vuorolla. Libraryan, pelottelee tai pinnaa vastustajaa hyvin. Terminaattorit kahdella ac:lla saivat hurjaa tuhoa aikaan vihollisessa. Siinä muutama hyvä yksikkö ig:tä vastaan.
Näillä menet vain lähitaisteluun tähän tarkoitetuilla porukoilla ja ammut heidät seulaksi. Auttaisi vähän että mitä sinulla ja vastustajallasi on.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: Pe 22.06.2007 18:10
Kirjoittaja Ice Warrior
ja coveri on kaveri jos niskaan sataa ordnanse tulta. yritä vain varoa ettei tankit joudu hevi aseiden tuli linjalle.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 23.06.2007 02:39
Kirjoittaja vompovompatti
Halpa veteran ryhmä infiltratella ja lähisaseilla on kova. Syöksyt lähikseen ja jos saat sinne vaikka armeijastasi 6 mariinia olet jo vahvoilla. Tankit eivät tykkää lasceista ja jalkaväki tottelee jokaista asetta mikä löytyy mariinien varustuksesta. Kustannustehokkain taitaa olla hb ja sitten bolter.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 23.06.2007 12:17
Kirjoittaja Jamo
Myös Assault Mariini ryhmä Fistikessulla tekee tankeille tujua. Mutta IG:tä vastaan lähiksessä vetelevät melkein 100-turpaan mitä vaan mitä IG kentälle tuo.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 23.06.2007 13:06
Kirjoittaja Space Killerz!!!
Näillä menet vain lähitaisteluun tähän tarkoitetuilla porukoilla ja ammut heidät seulaksi. Auttaisi vähän että mitä sinulla ja vastustajallasi on.[/quote]
No minulla on: 3x tactical,1x scout sniper,1x scout bolter,1x veteraani,1x ampuva termis squad.
2x assault,4x bikee,1x attack bike,commander,epistolary,master of sancivity,preda annihilator,rhino,razorback lascannoneilla,2x devastor squad, command squad ja 2x dredii.Aattelin ostaa whirlan tai lantika crusan ,kumpi kannattaa??
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 23.06.2007 13:08
Kirjoittaja Space Killerz!!!
Jamo kirjoitti:Myös Assault Mariini ryhmä Fistikessulla tekee tankeille tujua. Mutta IG:tä vastaan lähiksessä vetelevät melkein 100-turpaan mitä vaan mitä IG kentälle tuo.
Itsekkin kannatan noita kyseisiä fisti hemmoja ja myös termiksiä.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 23.06.2007 16:06
Kirjoittaja Sami Jumppanen
Assaultti tai bike tyyppejä liekkareilla voisi kokeilla, siihen ei tehoa edes coveri (siis suoja ei auta liekkareita vastaan). Mitenkähän sniput toimisivat? Niille saisi vielä HB:n.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 23.06.2007 16:24
Kirjoittaja Ice Warrior
Sami Jumppanen kirjoitti:Mitenkähän sniput toimisivat?
ite kun pelaan IG joukoilla niin ne sniput eivät oikeastaan saa tapettua juuri ketään mutta pinnaavat kivasti niitä yksiköitä joista puuttuu vox, commissar tai joku officer hemmo joka antaa lisä lidua näihin yksiköihin ovat hyviä... ja kun pinnaavat niin seukilla vuorolla assault marinet ovat jo tekemässä niistä leipä juustoa(kokemusta on).
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: Su 24.06.2007 10:56
Kirjoittaja Space Killerz!!!
Kiitokset neuvoista! Eiköhän noilla pärjäile.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: Su 24.06.2007 19:53
Kirjoittaja K0tka
itse voitan kaartin nopealla,deep strike melta armeijalla...
eli laitan podeiihin dredin arse cannonilla, väh.2 ryhmää tacticaaleja meltoilla. nämä sitten tippuvat (toivottavasti) tankkejen taakse.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: Ti 26.06.2007 17:03
Kirjoittaja Space Killerz!!!
ok, kiitti vielä
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: Pe 29.06.2007 21:21
Kirjoittaja Merrywinds
Hmmm... se hiukan riippuu vastustajasi kokoonpanosta.
IG on niin monimuotoinen, että jos et tiedä kaverisi joukkoja ennalta, kannattaa varautua vähän kaikkeen. Jotain nyt kuitenkin yleisesti. (Nämä ovat kuitenkin IG pelaajan IMHO, joten murjokaa maanrakoon jos olette eri mieltä;))
Perus marsut ovat aika rautaa IG:tä vastaan, tietyissä rajoissa. Suuret Tac- squadit voivat olla aikamoista hukkaanheittämistä, jos vastustajallasi on ordance-aseita(tai paljon at-aseita/plasmaa, joita Guard on tietysti pullollaan...). Pienet squadit, mahd. pelkällä lascannonila ovat melko tehokkaita tankkeihin. Plasmagun melko hyödytön, paitsi kevyitä vehkeitä vastaan. Jalkaväkeen perus Bolter on kustannustehokkaampi(jos vastustajasi ei käytä Carapace Armouria kuten allekirjoittanut). Assault marsut ovat murhaa omasa elementissään. Poissa combatista on poissa tästä maailmasta, koska usein silloin joutuu tuijottamaan turhan monen aseen väärä päätä.
Ainoa tankki jota itse marsuilla käyttäisin on Whirlwind ja ehkä predator AC +bolter combolla(Annihilator vai Destructorko se nyt oli? muisti pätkii....). Muilla on turhan heikko panssari tai liikaa hintaa, ottaen huomioon Guardin valtavan asepotentiaalin. Terminatorit voivat opikeassa paikassa olla tappavia, mutta hiukan ohi ja henki pois.
Noin tulisi äkkiseltään pari asiaa mieleen.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: Pe 29.06.2007 21:27
Kirjoittaja meny
terminaattorit vaikuttavat vain deeppaavien plasma veteraanien (helpolta?) kohteelta joista saa pisteitä
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 30.06.2007 13:16
Kirjoittaja Isä_Aurinkoinen
IG kirjoitti:terminaattorit vaikuttavat vain deeppaavien plasma veteraanien (helpolta?) kohteelta joista saa pisteitä
No, veteraanit ovat tuskin takalinjoilla niiden plasmojensa kanssa. Se komentoryhmä komissaarilla ja herqilla sielä kyllä saattaa olla.
Joo, aika tyhjentävästi on kerrottu jo mitenkä IG:n pystyy mariineilla murjomaan. Whirlwind niillä polttorakeiteilla on parempi kuin se "perus", koska IG <3 cover.
Kannattaa myös varautua koukkaavaan joukkoon joka sisältää: Hellhound (tai kaksi), 2 x Chimera täynnä miehiä meltoilla / plasmoilla / heavy boltereilla / liekinheittimillä / millä vain.
IG todennäköisesti haluaa nököttää piilossa ja präiskiä niin perhanasti, joten jotain deep strike tyyppistä ratkaisua kannattaa miettiä.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 30.06.2007 18:12
Kirjoittaja Space Killerz!!!
Isä_Aurinkoinen kirjoitti:IG kirjoitti:terminaattorit vaikuttavat vain deeppaavien plasma veteraanien (helpolta?) kohteelta joista saa pisteitä
No, veteraanit ovat tuskin takalinjoilla niiden plasmojensa kanssa. Se komentoryhmä komissaarilla ja herqilla sielä kyllä saattaa olla.
Joo, aika tyhjentävästi on kerrottu jo mitenkä IG:n pystyy mariineilla murjomaan. Whirlwind niillä polttorakeiteilla on parempi kuin se "perus", koska IG <3 cover.
Kannattaa myös varautua koukkaavaan joukkoon joka sisältää: Hellhound (tai kaksi), 2 x Chimera täynnä miehiä meltoilla / plasmoilla / heavy boltereilla / liekinheittimillä / millä vain.
IG todennäköisesti haluaa nököttää piilossa ja präiskiä niin perhanasti, joten jotain deep strike tyyppistä ratkaisua kannattaa miettiä.
Kannattaako noita termiksiä sitten ottaa vaii käyvätkö ne mopot??
Ja kannattaako ottaa sitä Lantikka Crusaa?
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 30.06.2007 18:35
Kirjoittaja Half-breed
Kyllä niitä Termoksia voi mukaan ottaa. Assault cannonit kuitenkin ovat helkkarin tehokkaita vehkeitä, että niillä (Ja Storm boltereilla.) tuhoaa mitä vain kaartilta ja kun mietit mihin ne heität, niin kyllä ne kestää sen IG:n vastatulen joka näihin tulee. Assault termokset ovat sitten oma luku sinänsä. Ne ei kaartia vastaan ollenkaan pelitä.
Crusader lantikka taas on kaartin turma, sillä kunhan aseet ovat kantamassa, niin mikä tahansa yksikkö mitä Crusader IG:ltä ammuskelee, voi kirjoittaa testamenttinsa.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 30.06.2007 18:37
Kirjoittaja Merrywinds
Terminatorit ovat, kuten jo sanottu, tehokkaita oikeassa paikassa. Ota, jos niistä pidät. Pyörät ovat myös oiva vaihtoehto, mutta vaativat joko coveria tai tuuria, jos ne meinaat saada kentän halki lähikseen.
Crusader on oikeastaan aika riippuvainen muusta armeijastasi. Sen aseet voivat lennättää IG:n toiseen ulottuvuuteen, mutta se on hintava paketti. Se ja kasa terminaattoreita on jo ehkä hiukan turhan kallis valinta ja hintaansa(ja vastustajaan) nähden hirvittävän hauras(vaikka AV 14 ei sitä välttämättä kerrokaan. Tässä viittaan IG:n kykyyn saada sairaalloinen määrä Str8+ aseita kentälle). Itse varmaankin ottaisin Whirlwindin tämän tilalle.
Re: Marsut vs IG
Lähetetty: La 30.06.2007 18:48
Kirjoittaja Jamo
Mopojen luulisin kestävän, kun turbobuustataan kentän halki. Tietty koverit on aina plussaa.
Lantikka paapperilla näyttää kivalta. Paljon bolterinkutia ja assaultcannon kaiken kukkuraks. Voisi toimia, tai sitten ei. Lantikkaan tuntuu olevan kauhean nyrpeä suhtautuminen. Kyllä meikäläinen uskaltaisi luottaa AV 14 jonnin verran. Ja tyylikäs kopperoha se kaiken lisäks on

Re: Marsut vs IG
Lähetetty: Su 01.07.2007 13:53
Kirjoittaja Space Killerz!!!
Kiitos avusta, einköhän nyt pärjää