Sivu 1/1

2k HE Book of Hoeth viritys

Lähetetty: Pe 06.07.2007 13:11
Kirjoittaja PistolGripPump
Eli vielä pitäis yrittää vanhalla kirjalla yksi lista kasata. Kaikkia pisteitä en muista, mutta lopputulos pitäisi olla tasan 2k. Eli ideana olisi joka vuoron vaiheessa saada jotain aikaiseksi.

Heros:
Archmage with level 4 increase (35) and book of hoeth (100) -> n. 350 p
Jos kirjalla saisi medium magetuksen toimimaan, tämä valittaessa kenuksi

Mage with level 2 increase (35) and 2xscroll of dispel (40), pure orf heart (0) -> 170 p
Rullakuski, avittaa arkkua sekä antaa speareille paniikkisuojan

Commander with dragon armour (6), lance (4), great eagle (50), reaver bow (40) and enc. shield (10) -> n 180 p
Toivottavasti korvaa hieman neljää boltteria, metsästää samalla maageja sekä sotakoneita , mahtaakohan pysyä hengissä ilman wardia

Core:
19xspearmen with FC(30) and lion banner (25) -> n. 250 p
Tänne rullakuski, panic, fear ja terror immunity on varmaan tarpeen, kun nykyään vissiin psykologialla voitetaan pelejä.

5xsilverhelms with shield, heavy armour and musician (7) ->122 p
5xsilverhems with shield, heavy armour and musician (7) ->122 p
Pari ryhmää vakio flankkereita

Special:
2xtiranoc chariot -> 170 p
Vahtimassa spearien flankkeja

5xDragon Princes with sb (18) and banner of sorcery (50) -> 198 p
Vähän parempi flankkiryhmä, buustaa samalla arkun taikomista

5xShadow warriors -> 75
Kiusaavat sotakoneita, screenaavat, toimivat alasammutun kotkakommanderin yksikkönä, yms

Rare
2xrbt -> 200 p
Vakiotykistö
10xwhite lions with guardian (14) -> 144 p
Arkkumaagi tänne ja spearien taakse niin, että arkku näkee chariotin ja blokin välistä. Guardian hakemaan challengella se pahin hyökkäys pois. Yrittää samalla siivota spearien flankkia ja sivuja.

Total:2000 pts, power:8+d3+(Book of Hoeth), dispel:5+2scroll+(HE-bonus)

Re: 2k HE Book of Hoeth viritys

Lähetetty: Pe 06.07.2007 17:13
Kirjoittaja Gramolarian
joskus olen aikalailla samanlaisella pelannut. Hoethianin bookki on ihan jees kapistus. Saapa joskus jonkin spellin jopa läpikin. Tota Iigle boltteria en itse ole käyttänyt vaan olen antanut dragon princeille ylimääräistä munaan battle banner commanderilla. kuitenkaan tuollaisenaan ei taitas ihan pisteet riittää ko. BSB:hen mutta sen esim. jos puottaa rulla kuskin levelille yksi nii se on jo eteenpäin. sillä ei kuitenkaan tulla heittämään yhtään spelliä onnistuneesti läpi jos yksikään hoethin loitsu menee niinkuin pitäs