Sivu 1/1
Monoliitti
Lähetetty: To 19.07.2007 13:03
Kirjoittaja Grave
Tarviisin tietoo siitä mitä mun pitäs tehä Monoliitille, kun itse kerään tyranidsei ja mun joka jätkä on lähitaistelia paitsi Zoanthropes. Ja 3 lentävää yksikköä ja yksi niistä on flying hive tyrant.
Re: Monoliitti
Lähetetty: To 19.07.2007 13:28
Kirjoittaja Half-breed
Tapa muut Necronit ympäriltä. Monoliitti katoaa muiden mukana Phase outissa. Toinen mahdollisuus on hankkia ampuma-aseilla varusteltu Carnifex ja ammuskella sitä niin kauan, kunnes se räjähtää, tai putoaa maahan, jonka jälkeen tapat sen lähiskavereillasi.
Re: Monoliitti
Lähetetty: To 19.07.2007 13:33
Kirjoittaja Hands_of_blue
Grave kirjoitti:Tarviisin tietoo siitä mitä mun pitäs tehä Monoliitille, kun itse kerään tyranidsei ja mun joka jätkä on lähitaistelia paitsi Zoanthropes. Ja 3 lentävää yksikköä ja yksi niistä on flying hive tyrant.
Yleensä sille ei kannata tehdä yhtään mitään, helpompaa on tappaa kaikki pehmeämmät kohteet ympäriltä. Vain jos on paljon voima 9 tai 10 tykkejä sitä kannattaa kokeilla tiputtaa ampumalla ja silloin sitä kannattaa ampua kaikella niin kauan, että se tippuu, yksittäisten kutien heittäminen on aika tuhlausta. Lähitaistelussakin sen tuhoaminen on vähän siinä ja siinä kun osut vain kutosella. Se Phase out tulee kuitenkin yllättävän nopeasti jos saat tarpeeksi lähitaistelioita oikeiden yksikköjen kimppuun.
Edit: Noh, myöhästyin.
Re: Monoliitti
Lähetetty: To 19.07.2007 13:58
Kirjoittaja leevizer
Tai sitten hommaa sen yksikön Geeni pöllijöitä rendingillä klosikseen...
Re: Monoliitti
Lähetetty: To 19.07.2007 14:07
Kirjoittaja Grave
kiitos tiedoista.
Re: Monoliitti
Lähetetty: To 19.07.2007 14:10
Kirjoittaja Tom_Gore
leevizer kirjoitti:Tai sitten hommaa sen yksikön Geeni pöllijöitä rendingillä klosikseen...
Tarvitaan keskimäärin 72 hyökkäystä että monoliittiin saadaan S4 rendingillä yksi glänäri tai pene. Huono idea.
Re: Monoliitti
Lähetetty: To 19.07.2007 14:31
Kirjoittaja Tanan
Tom_Gore kirjoitti:leevizer kirjoitti:Tai sitten hommaa sen yksikön Geeni pöllijöitä rendingillä klosikseen...
Tarvitaan keskimäärin 72 hyökkäystä että monoliittiin saadaan S4 rendingillä yksi glänäri tai pene. Huono idea.
Lisäksi rending clawit eivät toimi monoliittiä vastaan (living metallia vastaan
ei saa mistään ylimääräisiä noppia), joten kyseessä on vielä huonompi idea.
Hyvään nidzilla listaan saa kuitenkin 5xbs3 warp blastia ja 2xS10 venom cannonia, jotka hiljentävät monoliitit helposti. Monoliitin aseet ovat myös tehottomia isompia tyranidejä vastaan. Sitävastoin gaunttilaumoja, warruja, geenirosvoja ja ravenereita monoliitti niittä kuin heinää. Tämä varmaan tekee scouttivasta geenihirviö/ravener listasta hiukan riskialttiin turnausympäristössä.