Sivu 1/1
Welffit & Kura
Lähetetty: Pe 27.07.2007 12:54
Kirjoittaja Ax
Sotussa oli taannoin aihe, jossa kyseltiin welffien hunoista yksiköistä. Kaikki olivat lähes yksimielisisiä siitä että eternal guardit ja warhawk riderit ovat armeijan surkeimmat yksiköt. Niinpä haluaisinkin kysyä mihin ne kelpaavat. Armeijan hienoimpia ukkoja kun vain ei voi jättää porukasta ulos.
Re: Welffit & Kura
Lähetetty: Pe 27.07.2007 13:33
Kirjoittaja era_mur
Ensinnäkin warhawk riderit ovat erinomaisia, koska niillä pääsee vihollisten sotakoneiden kimppuun lentämällä jolloin ne ovat hyödyttömia muutaman vuoron. mikä on tärkeätä.
Re: Welffit & Kura
Lähetetty: Pe 27.07.2007 14:48
Kirjoittaja Wompatti
Itsekin lisäsin juuri uuteen armeijaani eternal guardia (vain 10 miehen yksikkö lipulla) ja sotahaukkoja juuri loistavan ulkonäkönsä takia! Täytyy myöntää että kyllä niillä pisteillä saisi vaikka mitä hyödyllisempää, mutta kyllä noillekin käyttönsä löytyy.
Sotahaukkoja voi käyttää varovaisesti pelattuna hyvin crossfire tarkoituksiin, kunhan pitää ne pois vastustajan ampujien näkökentästä niin pitäisi US5 pysyä. Lisäksi niillä voi tietysti hakea vuorolla kaksi sotakoneen, jos vastustajalla moisia mukanaan on. Welffejä vastaan vastustajat pitävät maageja harvoin yksiköiden ulkopuolella, mutta jos näin käy niin haukat voivat yrittää upottaa pari nuolta niskaan tai jopa rynnäköidä kiinni hyvän liikkeensä takia. En kuitenkaan menisi luottamaan että tällaisia tilanteita juurikaan aukenee. Muita käyttötarkoituksia on tietysti marssiblokkiminen kun pääsee liitämään vihollisen yksiköiden taakse melko vaivattomasti rajoittamaan liikettä. Lisäksi useat kevyet yksiköt (wolf riders, mounted yeomen, marauder horsemen, dire wolves) voi mopata sotahaukoilla jos ei muuta työtä löydy ja glade guardit eivät jostakin syystä niitä näe. Jos armeijan tulitus jättää vihollis yksikön yhden modelin päähän paniikki testistä, voi haukoilla myös yrittää heittää se viimeinenkin tikku sinne jotta testi syntyy, ettei tarvitse toista kokonaista glade guard yksikköä tilanteeseen tuhlata. Ainahan näillä voi myös hakea viimeisellä vuorolla sen kaukaisen nurkan ja 100 victory pointtia.
Eternalit ovat melko turha yksikkö sillä usein niiden suurin murhe taistelukentällä on hengissä pysyminen eikä hyötykäytön lyötyminen. Itse kuitenkin käytän niitä alasimena bsb:n kanssa vastustajan ritareita ja muita uhkia vastaan, jotka lähestyvät archereita. Tökkään eternalit eteen ja käännän kyljen jotta vastustaja ei pääse lyömään kovin montaa kertaa ja sitten jumittuu stubbornilla. Jos taas vastustaja päättää rynnäköidä archereihin voivat ne ottaa "flee" reaktion jolloinka leveä eternal yksikkö kosahtaa kyseisen yksikön kylkeen. Lisäksi eternalit ovat oiva aloituspaikka useille hahmoille, jos ei jostakin syystä halua maagejaan tanssijoihin sijoittaa, ld9 on paljon varmempi kuin esim. archerit. Tapella näillä voi lähinnä erilaisia heikkoja RnF yksiköitä vastaan kuten zombit, goblinit ja muut vähäpanssariset yksiköt. Enpä hirveästi mitään tarkkoja käyttötarkoituksia näille keksi. Itsellä nämä ovat lähinnä edenneet keskellä kenttää vihollista kohti joutumatta taisteluun, muu armeija on nimittäin ehtinyt jo mopata vastustajan pois. Täytyy kokeilla lisää, mutta väittäisin että eternal guardit ovat aikalailla improvisointi yksikkö, sillä paikkaillaan muun armeijan jättämiä aukkoja ja chillaillaan muuten vain kunnes jotakin tekemistä keksii.
Re: Welffit & Kura
Lähetetty: Pe 27.07.2007 17:19
Kirjoittaja Half-breed
Siis kuten Wompatti sanoi, niin ei ne Eternal Guardit, tai kotkasurffarit mitään huonoja nappeja ole, Welffeiltä löytyy vain kustannustehokkaampaa väkeä näiden sijaan ja näin ne ovat listan surkeimmat, tai "surkeimmat" yksiköt. Ei ne kuitenkaan niin surkeita ole kuin, esmes Phoenix kaarti Helffeillä.
Re: Welffit & Kura
Lähetetty: Pe 27.07.2007 18:25
Kirjoittaja Foo bar
Half-breed kirjoitti:Siis kuten Wompatti sanoi, niin ei ne Eternal Guardit, tai kotkasurffarit mitään huonoja nappeja ole, Welffeiltä löytyy vain kustannustehokkaampaa väkeä näiden sijaan ja näin ne ovat listan surkeimmat, tai "surkeimmat" yksiköt. Ei ne kuitenkaan niin surkeita ole kuin, esmes Phoenix kaarti Helffeillä.
Jep. WE Army Book ei juuri kuraa sisällä. Noista PG -ukoista ja muista HE heeboista sen verran, että moni on ihmetellyt HE -listoja, jotka ovat keskenään melkein identtisiä. Mitäpä sitä ihmettelemään, kun lukasee kirjan läpi niin aika nopeasti sieltä löytää ne sudenkuopat joita ei välttämättä halua omaan armeijaan.
Toisaalta minä olen pelannut arsuja ja ellyreaneja, jotka molemmat ovat yksikköjä joista on sanottu, ettei niillä tee yhtään mitään. Sitä voi ampua omaan jalkaansa pelaamalla yksiköillä joista pitää jostain hassusta syystä ja joista ei sitten ole juuri mihinkään. Minulle Ellyreanit ovat esim. maagin taksina, en minä niillä juuri muuta tee - joskus menen flänkkiin, mutta ne kerrat on aika harvassa, kun se onnistuu.
Moni taitaa pitää WE:n Glade Ridereita paskoina, vaikka ne on PALJON parempia mitä Ellyrean Reaverit, jotka ottavat miinusta metsistä, liikkumisesta ja on huonommat jouset (24" kantama). Se mikä on toiselle paskaa olisi toiselle erinomaista. Kenties nuokin muuttuvat uuden kirjan myötä.
Re: Welffit & Kura
Lähetetty: Su 29.07.2007 21:22
Kirjoittaja saimon
Taitaa olla melkein pelin ainoa armeija, jonka jokaisella yksiköllä oikeasti tekee jotain, eikä vain ammu itseään haulikolla jalkaan.
Re: Welffit & Kura
Lähetetty: Pe 03.08.2007 15:33
Kirjoittaja General Eurond
Half-breed kirjoitti:Siis kuten Wompatti sanoi, niin ei ne Eternal Guardit, tai kotkasurffarit mitään huonoja nappeja ole, Welffeiltä löytyy vain kustannustehokkaampaa väkeä näiden sijaan ja näin ne ovat listan surkeimmat, tai "surkeimmat" yksiköt. Ei ne kuitenkaan niin surkeita ole kuin, esmes Phoenix kaarti Helffeillä.
Mikäs feenixvahdeissa on huonoa?
Re: Welffit & Kura
Lähetetty: Pe 03.08.2007 15:52
Kirjoittaja Heretic
General Eurond kirjoitti:Half-breed kirjoitti:Siis kuten Wompatti sanoi, niin ei ne Eternal Guardit, tai kotkasurffarit mitään huonoja nappeja ole, Welffeiltä löytyy vain kustannustehokkaampaa väkeä näiden sijaan ja näin ne ovat listan surkeimmat, tai "surkeimmat" yksiköt. Ei ne kuitenkaan niin surkeita ole kuin, esmes Phoenix kaarti Helffeillä.
Mikäs feenixvahdeissa on huonoa?
Ovat kalliita, T3 as5+, lyövät huonosti, eli ovat aika kuraa hintaansa nähen.
Re: Welffit & Kura
Lähetetty: Pe 03.08.2007 15:58
Kirjoittaja General Eurond
Heretic kirjoitti:General Eurond kirjoitti:Half-breed kirjoitti:Siis kuten Wompatti sanoi, niin ei ne Eternal Guardit, tai kotkasurffarit mitään huonoja nappeja ole, Welffeiltä löytyy vain kustannustehokkaampaa väkeä näiden sijaan ja näin ne ovat listan surkeimmat, tai "surkeimmat" yksiköt. Ei ne kuitenkaan niin surkeita ole kuin, esmes Phoenix kaarti Helffeillä.
Mikäs feenixvahdeissa on huonoa?
Ovat kalliita, T3 as5+, lyövät huonosti, eli ovat aika kuraa hintaansa nähen.
Kiitti,kun kerroit. Välitän viestin pikkuveljelle (HE-pelaaja, joka haluaa kyseistä yksikköä).
Re: Welffit & Kura
Lähetetty: Ma 06.08.2007 19:21
Kirjoittaja Rausku
Itse olen suunnitellut käyttäväni 4 haukkaratsastajaa champpionilla, mikä tarkoittaa 9 ws4 ja s4 hyökkäystä. Näillä voi sitten hyökätä jalkaväkiblokkeihin kyljestä tai takaa ja kiusata muutaman vuoron.