Sivu 1/1

Angmar ja Thranduil's Halls (Taas)

Lähetetty: To 02.08.2007 19:35
Kirjoittaja Valtard
Kaikki listat LoME:n alkuperäisillä säännöillä.
Angmar näyttää olevan muotia :P, tässä oma versioni:

Angmar

Barrow-Wight 50pts

Cave Troll 80pts

Moria

Moria Goblin Captain 40pts
*Shield

12 Goblins 60pts
*Orc Bows

13 Goblins 65pts
*Shields

13 Goblins 65pts
*Spears

The Nazgûl

The Witch-King of Angmar 130pts
*Dark Steed, 3/14/3

Barad-Dûr

Orc Captain 45pts
*Shield

5 Warg Riders 65pts
*Shields

600pts, 48 Figua, 7 Mahtia ja 12 Jousta

Joo, barrow-wight on todettu ihan kovaksi 300pts peleissä, mutta ajattelin että voisin koettaa sitä myös 600pts. Mukaan tietenkin piti laittaa se joku joka sitten niittaa ne halvaantuneet sankarit, ja otin tuon peikon mukaan, S6 kun tappaa mukavasti jopa heroja. Goboista massaa ja mukava määrä ampujia, Barad-Dûrista tarvittava määrä ratsuväkeä. Vielä WK mukaan taikomaan, löytyy taikaa, massaa, mahtia, mättäjä, ampujia ja ratsuväkeä.

Ja sitten Hyvikset, muutama vaihtoehto.

Thranduil's halls #1

Thranduil's Halls

Legolas 100pts
*Elven Cloak

3 Wood Elf Sentinels 75pts

9 Wood Elf Warriors 90pts
*Elf Bows, Spears

16 Wood Elf Warriors 128pts
*Spears

9 Wood Elf Warriors 81pts
*Throwing Daggers

Lothlórien

Galadriel Lady of the Galadhrim 125pts

599pts, 39 Figua, 6 Mahtia ja 13 jousta

Galadriel laittaa valot päälle ja muut ampuvat/heittelevät kovaa. Lähiksessäkin luulisi Leidin pärjääävän.

Thranduil's Halls #2

Thranduil's Halls

Legolas 100pts
*Elven Cloak

2 Wood Elf Sentinels 50pts

6 Wood Elf Warriors 54pts
*Throwing Daggers

16 Wood Elf Warriors 128pts
*Wood Elf Spears

7 Wood Elf Warriors 70pts
*Elf Bows, Wood Elf Spears

2 Wood Elf Warriors 18pts
*Elf Bows

The Wizards

Gandalf the Grey 180pts
*Horse

600pts, 35 Figua, 12 Jousta, 6 Mahtia

Gandalf suojaa nuolilta ja tekee kavereistaan pelottavia ennen lähiksiä. Lähiksissä Sentinelit siirtelee peikkoja, bannereita, kapuja yms. ympäriinsä ja Gandalf tukee omilla taioillaan haltioita.

Thranduil's Halls #3 (ei varsinaisesti Thranduil's Halls, melkein)

Lothlórien

Galadriel Lady Of The Galadhrim 125pts

12 Wood Elf Warriors 120pts
*Elf Bows, Spears

16 Wood Elf Warriors 128pts
*Spears

8 Wood Elf Warriors 72pts
*Throwing Daggers

The Wizards

Saruman the White 150pts

595pts, 38 Figua, 6 Mahtia, 12 jousta

Sarumania en uskalla Leegon kanssa ottaa kun kuolee ampumiseen jos tulee vähänkin ampuva armeija vastaan, joten otin Leidin, jolla tuo valo löytyy.

EDIT: Niin kommentoida saa ;)

Re: Angmar ja Thranduil's Halls (Taas)

Lähetetty: To 02.08.2007 20:30
Kirjoittaja Chaotic Dwarf
Kaikissa listoissa on perushyvä taikominen. Angmarissa on hyödynnetty sitä viime aikojen pahislistoissa niin yleistä ilmiöitä, jossa otetaan paljon hiisiä tai örkkejä tuomaan massa 50:een tai lähimaille. Loppupisteillä saakin sitten jotain kovaa. Angmar näyttää melko hyvältä kaikilla osa-alueilla. Miksi muuten noissa kaikissa welf- listoissa on niin paljon keihäitä? Aika samantyyppisiähän nuo kaikki haltia- joukkiot ovat, mutta ehkä tuo 1. lista oli mieleeni eniten. Sentinelin ja muutaman haltian vaihtaisin siinä tosin banneriin.

Re: Angmar ja Thranduil's Halls (Taas)

Lähetetty: To 02.08.2007 20:31
Kirjoittaja Valtard
Captain of Dwarfs kirjoitti:Miksi muuten noissa kaikissa welf- listoissa on niin paljon keihäitä?
Äärimmäisen hyödyllisiä F5 ja vain D3 kun niillä voi kilvettää.

Re: Angmar ja Thranduil's Halls (Taas)

Lähetetty: La 04.08.2007 15:58
Kirjoittaja Valtard
Kommentoikaa nyt.

Re: Angmar ja Thranduil's Halls (Taas)

Lähetetty: La 04.08.2007 20:58
Kirjoittaja Elrohir
Pahiksista sanon vain, että HUI! Ompa pelottava lista, en todellakaan haluaisi kunkuntapossa tuota vastaan, mutta ehkä sitten joissakin muissa skenuissa :P

Hyviksiltä jokainen lista näyttää hyvältä, mutta tuo kakkonen näyttää mielestäni heikoimmalta massansa takia. Myös tuo ykköslista vaikuttaa jollakin tavalla siltä, että parantamisen varaa olisi eli Sentineli pois ja tilalle joko massaa tai sitten mahdutat bannerin sinne. Kolmoslista on aika samaa kamaa muiden kanssa, mutta mietin, että mikä tuon Sarumanin funktio tuolla on? Voisit vaihtaa sen Sentineliin tai kahteen ja mukaan vielä joku "ei Legolas" -sankari.

Mutta jos noista pitää valita ilman, että muutoksia tehdään niin tuo ykköslista on mielestäni tällä hetkellä paras valinta.