Sivu 1/1
Flokin pysyminen beisseissä
Lähetetty: Su 23.02.2003 20:03
Kirjoittaja Knihti
Eli miten saatte flokkinne pysymään beisseissä/puissa/kukkuloissa tai jossain muissa mihin laitatte flokkia?
Minulla itselläni flokki irtoaa pikkuhiljaa ja laatikoitteni pohjalle on tullut läjä vihreää "mössöä".
Lähetetty: Su 23.02.2003 20:11
Kirjoittaja s2pid
ite ensin liimaan reilulla maalikerroksella flokin. Kun se on kuivunut baseen kiinni, niin laitan vielä todella vetisen kerroksen liimaa flokin yli. Näin pysyy varmasti, mutta siinä on aika paljon vaivaa, varsinkin, jos flokkaa isoja porukoita.
Lähetetty: Ma 24.02.2003 15:20
Kirjoittaja behemoth
Lakalla pysyy hyvin.
Lähetetty: Ma 24.02.2003 16:12
Kirjoittaja Dolmot
Ratkaisumalleja:
1) käyttää pikaliimaa (kallista, siisteintä)
2) läträä vesitettyä yleisliimaa päälle (hiukan ulkonäköä latistavaa)
3) lakka (omat ongelmansa)
4) antaa irrota
Basejen kohdalla suosin vaihtoehtoa 4. Figukassin pohjalle kertyy käytön jäljiltä kerros ruohoa, mutta sehän luo vain tunnelmaa. Kukkuloihin ja muuhun ruohomattoa sisältävään laitan vesitettyä liimaa, puiden ja rakennusten päälle (vähän tyypistä riippuen) todella reilusti spray-lakkaa.
Lähetetty: Ma 24.02.2003 16:49
Kirjoittaja Rokottaja
Minä ainakin pakkaan aina figut huolella ja suurella rakkaudella nin, etteivät ne pääse mitenkään hankautumaan toisiinsa vasten.
Flokki siis pysyy ihan erikeepperillä, mutta kannattaa painaa se base syvälle flokkiin suht kovaa, tai se erikiipper kiiltää sieltä alta rumasti.
Lähetetty: Ti 25.02.2003 22:20
Kirjoittaja Skaven Lord
Dolmot kirjoitti:1) käyttää pikaliimaa (kallista, siisteintä)
[/b] Mulla ainakin lähtee flokit menee jos ne o pikaliimalla, toisinaan toi erikeepperi toimii ja kestää