empiren vanha soldiers regiment boxi
Lähetetty: Ti 07.08.2007 11:53
elikkäs ny en osaaa päättää mitä tekisin näistä kun on jo yhestä boxista tehny swordmenejä nii et onko hilpari jätkät hyviä.
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Eipä ne kovin hyviä ole. T3 ja huono save ei oikein sovi yhteen, joten mokomat tuppaavat kuolemaan helposti. Ei näistä parent-yksikköä oikein kannata tehdä, mutta detuna voisi toimia ihan hyvin kun on s4.Sigu7 kirjoitti: et onko hilpari jätkät hyviä.
Nykyinen trendi on tuo 3x3 blokki. Pääsee hyvin liikkumaan tappelujen välissä pienen kokonsa takia.Sigu7 kirjoitti:no kuinkas isona detuna 8 vai 9
Blokki miekkamiehiä edessä ja kyljessä halberdeja, jotka tekevät kenties muutaman tapon niin tuskin siihen jäädään seuraavaksikin vuoroksi ellei hyökkäyksen kohteena ole joku kääpiöyksikkö tai saurusblokki. Harvemmin käytetään s3 nuolia, joten se yhden parempi save sitä vastaan on oikeastaan yhtä tyhjän kanssa tosin joku poisoni skinkkin tullessa voi tulla kaipaamaan sitä.iikka kirjoitti:En suosittele hilparihemmoja detuksikaan. Kyllä ne sen T3 ja Sv6+ ansiosta kuolevat siellä detussakin ja vihu saa niistä helppoa resoa. Detun tarkoitus kai on viedä vastustajalta ränkit ja säilyä hengissä
Ei. Huono save, ja keihäistä ei ole mitään hyötyä chargessa. Itse käytän free companyä 10 miehen detuina. Hyvin on toiminut. Edit: \o/ Wooo! 100. viestiSigu7 kirjoitti:ok. entäs olisiko keihäsmiehistä mihinkään detachmeteissä
Niin joo, ajattelin tätä kyllä enemmän lähiksen kannalta, jossa miekkamiehillä on 4+ save ja hilpareilla se 6+, lähikseenhän näillä kuitenkin on tarkoitus joutua, mikä ei kyllä ole välttämättä kovin suositeltavaa, eivät nämä empiren perussoltut niin kummoisia mättäjiä ole verrattuna moneen lähistelyarmeijaan, jotka suorastaan juoksevat päin. Lisäksi kun blokit tuppaavat olemaan noin viiden miehen levyisiä, niin harvemmin niitä lähiksiä tappamalla voitetaan, jos keskimäärin puolet osuu ja näistä puolet woundaa (eivät ne 3x3 hilparitkaan kauhiaa reikää tee), niin kyllä se on se staattinenreso mikä painaa loppupelissä enemmän. Vihollisen staattistaresoa saakin sitten näppärästi huomattavasti pienemmäksi paukattamalla sen detan kylkeen. Parhaassa tapauksessa resoa saa kallistettua neljä pykälää itselleen edulliseen suuntaan ja detan ei tarvitse kuin pysyä hengissä.El Capitan kirjoitti:Blokki miekkamiehiä edessä ja kyljessä halberdeja, jotka tekevät kenties muutaman tapon niin tuskin siihen jäädään seuraavaksikin vuoroksi ellei hyökkäyksen kohteena ole joku kääpiöyksikkö tai saurusblokki. Harvemmin käytetään s3 nuolia, joten se yhden parempi save sitä vastaan on oikeastaan yhtä tyhjän kanssa tosin joku poisoni skinkkin tullessa voi tulla kaipaamaan sitä.